دنبال راه حل دور زدن مشكلات پتروشيمي گچساران هستيم

ياسوج- ايرنا- استاندار كهگيلويه و بويراحمد با بيان اينكه اتمام طرح‌ هاي با پيشرفت فيزيكي بالاي 60 درصد مهمترين اولويت‌ ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان است گفت: پتروشيمي گچساران يكي از اين پروژه هاست كه براي حل مشكلات آن به دنبال دور زدن شرايط موجود هستيم.

به گزارش ايرنا، نشست ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان با محوريت بررسي موانع پيشرفت برخي طرح ها از جمله پتروشيمي هاي گچساران و دهدشت، جاده پاتاوه -دهدشت، توسعه پارك علم و فناوري ،ايجاد صندوق نوآوري و فناوري در استان برگزار شد.
يكي از پروژه هاي مورد تاكيد استاندار پتروشيمي گچساران بود. محصول توليدي پتروشيمي گچساران، 4 پتروشيمي و خط غرب را تقذيه مي كند.
حجم سرمايه گذاري انجام شده در اين پتروشيمي افزون بر 60 هزار ميليارد ريال است و هزينه ارزي آن 544 ميليون يورو است.بخشي از سرمايه گذاري آن توسط صندوق توسعه ملي و بخشي توسط سرمايه گذار تامين شده است.
مشكل فعلي آن نقدينگي ارزي و ريالي است بخشي از مشكلات ريالي آن را سرمايه گذار از طريق اوراق تامين كرده اما بخش ارزي آن لاينحل مانده است و مسائل بانكي از سرعت پروژه كاسته است.
علي محمد احمدي با بيان اينكه پروژه پتروشيمي گچساران از پروژه هاي اولويت دار استان است ،گفت: پتروشيمي گچساران 60 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و به دليل تامين خوراك پتروشمي دهدشت بايد تعيين تكليف شود.
وي تاكيد كرد: براي حل مشكلات اين پتروشيمي به دنبال راهي براي دور زدن شرايط موجود هستيم.تلاش مي‌كنيم راهكارهايي براي حل مشكلات آن پيدا كنيم و در اين زمينه نياز به همكاري بانك مركزي داريم.
اما دومين موضوع مورد تاكيد استاندار در اين نشست به سرانجام رسيدن جاده ملي پاتاوه -دهدشت بود.
جاده ملي پاتاوه -دهدشت شامل سه قطعه به طول 136 كيلومتر است. 2 قطعه آن به طول 72 كيلومتر بهره برداري شده است. قطعه سوم آن 63 كيلومتر است كه 70 درصد پيشرفت فيزيكي دارد ،اين قطعه نياز به ساخت چهار پل بزرگ هر كدام به طول تقريبي 200 متر دارد .مهمترين مشكل اين محور كمبود اعتبار است و ساخت اين چهار پل نياز به 200 ميليارد تومان اعتبار دارد.
احمدي گفت: به دليل عدم پيگيري‌هاي دستگاه تخصصي و كم‌كاري پيمانكار اتفاق مطلوبي در محور پاتاوه- دهدشت با 70 درصد پيشرفت فيزيكي رخ نداده است.
وي با بيان اينكه سالهاي زيادي از شروع اين طرح مي‌گذرد بخشي از آسفالت مسير ساخته شده دچار استهلاك شده و كيفيت خود را از دست داده است.
اجمدي اتمام اين پروژه را از اولويت هاي حياتي براي استان عنوان كرد.
وي در ادامه گريزي به بارندگي ها در استان زد و افزود: استان كهگيلويه و بويراحمد هنوز در تب و تاب جمع‌بندي و مديريت نزولات آسماني است كه استان را سيراب اما در كنار آن خساراتي به استان وارد كرد.
احمدي افزود: با اينكه منابع آبي استان تقويت شده اما به ابنيه ، راه ها و زيرساخت هاي كشاورزي خسارات جدي وارد شده است.
احمدي با بيان اينكه برآوردهاي اوليه از ميزان خسارت سيل به استان انجام و به ستاد مديريت بحران كشور ارسال شده، از معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور خواست با توجه به ضعف زيرساخت‌هاي استان اين موضوع را در هيات دولت مورد حمايت و تاكيد قرار دهد تا بخشي از خسارات جبران شود.
استاندار كهگيلويه و بويراحمد گفت: از سال گذشته تاكنون به رغم محدوديت‌هاي كشور، در چارچوب اقتصاد مقاومتي ده ها پروژه بزرگ و كوچك اولويت دار و فرسايشي استان به نتيجه رسيد كه در يك مورد با افتتاح بيمارستان‌هاي جديد حدود 400 تخت به ظرفيت تخت‌هاي بيمارستاني استان اضافه شد.
احمدي ادامه داد: در حوزه اقتصادي هم بخش قابل توجهي از واحد‌هاي توليدي راكد و غير فعال استان ساماندهي شده و به مدار توليد بازگشتند و عمليات اجرايي برخي واحد‌ها مانند نيروگاه 500 مگاواتي دهدشت و فسفات چرام هم شروع شد كه تاثير بسزايي در اقتصاد استان دارند.
وي با بيان اينكه در بحث توسعه اشتغال روستايي كه مورد تاكيد رييس جمهور بود بود استان موفق عمل كرد و در پرداخت تسهيلات اشتغال روستايي در زمره سه استان اول كشور قرار گرفت.
احمدي ادامه داد: همچنين سال گذشته از ظرفيت‌هاي قانون بودجه براي پيشرفت استان استفاده شد و در بحث تهاترهاي مالياتي و بانكي كهگيلويه و بويراحمد جز چند استان اول كشور قرار گرفت.
وي با اشاره به شرايط كشور و تحريم ها ادامه داد: اين استان در ميان استان هاي كشور شاهد بهبود فضاي كسب و كار بود.
استاندار كهگيلويه و بويراحمد واگذاري طرح‌هاي عمراني و خصوصي‌سازي را از مهم‌ترين اولويت‌هاي استان در بحث اقتصاد مقاومتي عنوان و تاكيد كرد: در چند سال گذشته طرح‌هاي قابل واگذاري استان شناسايي شد و در اين زمينه نسبت به استان‌هاي هم تراز به لحاظ عملكرد در وضعيت بهتري قرار گرفت.
احمدي از پيگيري ساز و كار اجرايي براي فراهم كردن زيرساخت‌هاي راه‌اندازي صندوق نوآوري و شكوفايي در استان خبر داد و بيان كرد: معاونت علمي و فناوري رئيس‌جمهور به ايجاد بسترهاي استقرار اين صندوق مي‌تواند در بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي علمي تاثير بسزايي داشته باشد، كمك كند.
وي همچنين خواستار افزايش تعداد پروازهاي فرودگاه ياسوج شد و اضافه كرد: پروازهاي موجود فرودگاه ياسوج ( دو روز در هفته) از سوي شركت ماهان كفايت نمي‌كند و بايد افزايش يابد.
9929/1662