۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۰۹
کد خبر: 83279830
۰ نفر
جشنواره غذای اكو؛ گام بلند زنجان در توسعه گردشگری

زنجان - ایرنا - مدیر كل میراث فرهنگی استان و شهردار زنجان برگزاری جشنواره غذای اكو - جاده ابریشم را فرصتی مغتنم برای معرفی و تقویت صنعت گردشگری این شهر در ابعاد ملی و بین المللی عنوان كردند.

به گزارش ایرنا، یحیی رحمتی، مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران برگزاری چهار دوره جشنواره غذای اكو-جاده ابریشم به میزبانی زنجان را زمینه ساز دستاوردهای مهمی برای این شهر خواند و گفت: این جشنواره در اوایل سال گذشته در قالب بیانیه نهایی نشست وزیران امور خارجه اكو در شهر دوشنبه تاجیكستان مورد تایید و شناسایی كشورهای عضو قرار گرفت و این موفقیت قابل توجهی برای زنجان است.
وی با بیان اینكه امسال در پنجمین دوره جشنواره غذای اكو - جاده ابریشم مهمانانی در سطح سفیر و دیپلمات از 15 كشور در زنجان حاضر می شوند، افزود: اتریش، سریلانكا، عمان، كرواسی، یونان، قزاقستان، تركمنستان، افغانستان، تاجیكستان، اندونزی، تركیه، آذربایجان، هندوستان و روسیه از جمله كشورهایی هستند كه سفرا و دیپلمات های آنها در این جشنواره حضور خواهند یافت.
پنجمین جشنواره بین المللی غذای اكو - جاده ابریشم 29 فروردین تا اول اردیبهشت امسال در مجموعه نمایشگاهی كاسپین زنجان برگزار می شود.
به گفته رحمتی آیین گشایش این جشنواره عصر پنجشنبه هفته جاری با حضور مهمانان برجسته داخلی و خارجی در سالن همایش های مهرانه برگزار می شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان از حضور 18 گروه آشپزی خارجی در كنار گروه های ایرانی در پنجمین جشنواره بین المللی غذای اكو - جاده ابریشم خبر داد و خاطرنشان كرد: در این جشنواره در كنار غرفه های آشپزی، 30 غرفه نیز به منظور عرضه صنایع دستی 19 استان كشور دایر می شود.
وی جمعیت 450 میلیونی كشورهای عضور اكو و جمعیت 2 میلیارد نفری كشورهای مسیر جاده ابریشم را فرصتی بی نظیر برای معرفی شهر زنجان عنوان كرد و اظهار داشت: چین برای احیای جاده ابریشم و استفاده از ظرفیت آن در توسعه گردشگری خود تا كنون بالغ بر 40 میلیارد دلار هزینه كرده است بنابراین ما نیز می توانیم در بهره گیری از این ظرفیت سهیم باشیم و از آن بهره بگیریم.

** اقدامات قابل توجهی برای توسعه گردشگری در زنجان انجام شده است
شهردار زنجان نیز در این نشست خبری توسعه گردشگری را از لوازم مهم توسعه پایدار برشمرد و گفت: امروز نیازمندیم به این مهم اعتقاد بیشتری داشته باشیم.
مسیح الله معصومی افزود: اگر گردشگری را تقویت كنیم شاید دیگر خیلی نیاز نباشد به دنبال سایر طرح ها و منابع برای كسب درآمد باشیم.
وی اظهار داشت: برای مطرح شدن زنجان و توسعه گردشگری در آن، نیاز داریم تا این شهر را به اشكال و بهانه های مختلف در عرصه ملی و بین المللی مطرح كنیم.
شهردار زنجان با بیان اینكه تا كنون اقدامات قابل توجهی برای توسعه گردشگری در این شهر انجام شده است، گفت: میراث فرهنگی استان در این زمینه تلاش های بسزایی كرده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از تدوین نقشه راهی برای توسعه گردشگری در شهر زنجان خبر داد و افزود: امسال در كنار بودجه های جاری، اعتباری به منظور شناسایی و مرمت بناها و خانه های تاریخی در شهر زنجان اختصاص داده شده است تا ضمن حفظ اصالت تاریخی چنین بناهایی، به فراخور شرایط آنها، كاربری هایی نیز برای این گونه بناها تعریف شود.
به گزارش ایرنا نخستین جشنواره غذاهای كشورهای اكو – جاده ابریشم در سال 1394 همراه با دهمین جشنواره ملی آش ایرانی در زنجان برگزار شد.
سازمان همكاری اقتصادی (Economic Cooperation Organization) موسوم به 'اكو' یك سازمان اقتصادی منطقه‌ای است.
سه كشور ایران، پاكستان و تركیه در سال 1343 (1964) نخستین بار این سازمان را پایه‌ریزی كردند.
پس از فروپاشی شوروی، در سال 1372 كشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، تركمنستان، قرقیزستان، ازبكستان و تاجیكستان نیز به سازمان اكو پیوستند.
8068/3088