كارآفرینی نیازمند فرهنگ سازی در جامعه است

بیرجند - ایرنا - رئیس مجمع عالی كارآفرینان گفت: تا وقتی فرهنگ كارآفرینی در جامعه ایجاد نشود كارآفرینی رخ نمی دهد و خود به خود كشور توسعه اقتصادی نمی یابد چون نیازمند به زیرساخت های درست فرهنگی برای اقتصاد هستیم.

به گزارش ایرنا، امین شاكری دوشنبه شب در كنفرانس ملی، منطقه ای جوان خلاق، ایران پیشرو در بیرجند افزود: در حوزه اقتصادی مشكل در كشور زیاد است و این مشكلات زیربنایی محسوب می شود.
وی ادامه داد: استان های غنی به لحاظ منابع خدادادی در كشور داریم اما از این منابع كمترین بهره برداری می شود و در حوزه های مختلف راحت ترین كار برای ما این است كه معادن را كشف، استخراج و سپس خام فروشی كنیم در حالی كه در سراسر دنیا این نسخه منسوخ شده است.
رئیس مجمع عالی كارآفرینان در ادامه بیان كرد: خراسان جنوبی مستعد به لحاظ منابع خدادادی است كه اگر شناسایی شده و برای آنها پهنه شغلی تعریف كنیم برای استان ارزش افزوده ایجاد می شود.
شاكری گفت: در كنار ارزش افزوده اقتصادی ارزش افزوده اجتماعی، فرهنگی، گردشگری و ... ایجاد شده كه به توسعه و پیشرفت یك استان و منطقه كمك می كند.
وی افزود: كارآفرین فردی است كه یك ایده را پرورش داده و با مخاطره و ریسك پذیری آن را تبدیل به یك ارزش افزوده كند، كارآفرینی از یك ایده خلاقانه شروع می شود و با مخاطره و ریسكی از جانب كارآفرین به وقوع می پیوندد و به ایجاد یك ارزش افزوده اجتماعی یا اقتصادی منجر می شود.
شاكری اظهار داشت: ترس از شكست مانع پیشرفت می شود اما بزرگان كسب و كار پول را آن طرف ریسك می دانند و بسیاری از افراد موفق در حوزه اقتصادی افرادی هستند كه جرات كاركردن داشته و ریسك را قبول می كنند البته ابتدا باید توانمندی خود برای یك كار را بسنجیم و سپس اقدام به انجام كار كنیم.
وی یادآور شد: شاید یك فرد در زمینه موسیقی و سینما و ... موفق باشد اما نباید در انتخاب رشته فقط با توجه به فشار والدین انتخاب رشته كند و فرد باید استعداد خود را كشف كند.
رئیس مجمع عالی كارآفرینان بیان كرد: افرادی با شناسایی توانمندی های خود به موفقیت های بزرگی رسیده اند و قرار نیست همه كشور ما فقط دكتر و مهندس باشد در هر كار تلاش كنید كه بهترین باشید.
مجمع عالی كارآفرینان به همت تعدادی از كارآفرینان، مدیران و فعالان حوزه اقتصاد و كسب و كار در تیر 1392 به عنوان مؤسسه ای غیردولتی و غیرانتفاعی تشكیل شد.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان خراسان جنوبی هم در این كنفرانس گفت: تلاش ما پیگیری مطالبات جوانان است تا در كنار آنها مشوق كارهای خوبشان باشیم.
مریم مهرور افزود: بهترین پیامد كارآفرینی اشتغالزایی است و بسیاری از كشورها برای رفع بحران اقتصادی خود به مقوله كارآفرینی توجه ویژه دارند و كشور ما در سال های اخیر به این موضوع توجه خوبی داشته است.
وی اظهار داشت: آموزش هایی كه در روزهای آینده در این كنفرانس ارایه می شود نتیجه بخش خواهد بود و امیدواریم فرهنگ پشت میزنشینی سنتی در افراد به نوآوری و فناوری تغییر كند.
كنفرانس ملی، منطقه ای جوان خلاق، ایران پیشرو با محوریت كارآفرینی و ترویج روحیه كارآفرینی، موفقیت و ایجاد انگیزه در بین جوانان منطقه شرق كشور شامل استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، كرمان و سیستان و بلوچستان و یزد از 26 فروردین ماه جاری در بیرجند آغاز شده و تا 29 فروردین نیز ادامه دارد.
اختتامیه این كنفرانس با حضور یكهزار و 200 نفر از جوانان 15 تا 25 سال از استان های یاد شده در سالن اجلاسیه دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی برگزار می شود.
7559 * 6054