گریفیث: درباره جزئیات خروج نیرو از الحدیده به توافق رسیدیم

نیویورك- ایرنا- نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد در امور یمن بار دیگر بر راه حل سیاسی درگیری در این كشور تاكید كرد و گفت: خوشحالم كه بگویم درباره جزئیات خروج نیرو از الحدیده به توافق رسیدیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مارتین گریفیث روز دوشنبه در نشست شورای امنیت كه با موضوع یمن برگزار شد، افزود: از یكسال پیش گفته ام كه یك راه حل سیاسی برای حل بحران یمن وجود دارد اما یادآور شده ام كه جنگ می تواند صلح را از میز خارج كند.
وی ادامه داد: مردم یمن این ماه را در بدترین مخمصه گرفتار بوده اند. خوشحال هستم كه اعلام كنم كه هر دو طرف اكنون دو طرف جزئیات برنامه ریزی دقیق برای مرحله اول خروج نیروهایشان از الحدیده بر اساس توافق استكهلم پذیرفته اند.
نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد در امور یمن با تشكر از هر دو طرف این درگیری اضافه كرد: اكنون ما با سرعت به سمت حل و فصل نهایی مسائل مربوط به مرحله دوم و وضعیت نیروهای امنیتی محلی حركت خواهیم كرد.
گریفیث با بیان اینكه هفته پیش در صنعا با عبدالمالك الحوثی رهبر انصار الله یمن دیدار داشته است، اظهار كرد: ما بار دیگر تایید او را در حمایت از اجرای توافق الحدیده شنیدیم. بگذارید روشن كنم كه این اقدام به طور داوطلبانه انجام می شود و این نخستین خروج داوطلبانه نیروها در این درگیری طولانی خواهد بود.
وی خاطرنشان كرد: نباید فراموش كنیم كه از زمان وقوع آتش بس، سطح خشونت در استان الحدیده به طور قابل توجهی كاهش یافته است. تلفات غیرنظامیان پایین آمده است و گزارش هایی وجود دارد كه مردم شروع به بازگشت به خانه های خود كرده اند.
نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد تصریح كرد: كارهای بیشتری برای تقویت و پایداری آتش بس باید انجام دهیم اما تحولات مثبت در الحدیده تا كنون نشان داده است چه چیزی را می توان از طریق گفت وگو و سازش به دست آورد.
گریفیث در عین حال یادآور شد: وضعیت اقتصادی در یمن بسیار شكننده است. كشتی های تجاری برای دسترسی به الحدیده با مشكل مواجه هستند و قیمت سوخت در حال افزایش است. برخی از تحولات مثبت، مانند تصمیم برای شروع پرداخت حقوق بخش عمومی در الحدیده و بازنشستگی در سراسر كشور، وجود داشته است.
وی تصریح كرد: اما باید اقدامات بیشتری برای كاهش قیمت ها و اطمینان از دسترسی به كالاهای اساسی صورت گیرد. قبول دارم كه باید پیشرفت های ملموسی در الحدیده ببینیم پیش از آنكه به یك راه حل سیاسی تمركز كنیم.
نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد تاكید كرد: اگر نمی توانستم رایزنی سیاسی در عرصه داشته باشم، قطعا از كار كنار می رفتم. من هفته گذشته یك روز پس از مرگ فاجعه بار كودكان در صبح یكشنبه در یك مدرسه در صنعا بودم. داستان های غمبار جنگ به ویژه هنگامی كه كودكان قربانیان آن هستند، به همه ما آسیب می رساند و اینگونه هم باید باشد.
گریفیث خاطرنشان كرد: اجازه دهید ما با سرعت و بدون تردید نسبت به راه حل سیاسی كه این شورا بارها اعلام كرده تنها راه حل است، حركت كنیم.
اروپام*1429