۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۲
کد خبر: 83279738
۰ نفر
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس: اصلاح قانون بانكداری نهایی شد

تهران- ایرنا- رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام كرد: اصلاح قانون عملیات بانكداری نهایی شده و روند آن در مجلس تا 10 روز آینده به پایان می رسد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی در هشتاد و چهارمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی كه عصر دوشنبه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران برگزار شد، اضافه كرد: اصلاح قانون بانك مركزی بعد از پنج دهه تمام شده كه هدف اصلی، استقلال بانك و سپس اصلاح ساختار آن است.
پور ابراهیمی همچنین اعلام كرد آیین نامه شورای پول و اعتبار نهایی و جمع بندی شده است.
وی درباره اقدامات مجلس برای بهبود فضای كسب و كار توضیح داد: قانون مالیات بر ارزش افزوده كه در اجرا تولید را دچار مشكل كرده بود، بعد از دو سال و نیم اصلاح و یك ماه قبل از اتمام سال 97 به صحن علنی مجلس ارسال شد.
«تا یك ماه آینده این قانون با اولویت به مجلس می رود و بخش عمده مشكلات تولید حل می شود».
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: در صحن علنی مجلس به این قانون چند اشكال اساسی وارد شد، از جمله اینكه دستگاه قضایی نیز باید درباره آن اظهار نظر كند. این قانون دیروز در جلسه كمیسیون جمع بندی شد و به زودی نهایی می شود.

** آمادگی مجلس برای واگذاری اختیارهای تازه به بخش خصوصی
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره بودجه سال 98 یادآوری كرد: پس از اینكه لایحه بودجه به مجلس و بیت رهبری فرستاده شد، مقام معظم رهبری فرمودند بودجه ارائه شده با جنگ اقتصادی كشور انطباق ندارد و دولت باید برای اصلاح آن اقدام كنند.
وی با تاكید بر لزوم تحولات ساختاری بودجه اعلام كرد: مجلس آمادگی دارد به بخش خصوصی اختیاراتی بدهد تا اقتصاد كشور را متناسب با متغیرهای كنونی بهبود بخشد.
پورابراهیمی پیشنهاد كرد مصوبات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی به عنوان پیشنهاد به دولت فرستاده شود.
وی گفت: پارسال 139 مصوبه داشتیم كه هیچ یك از آنها به دولت ارسال نشد و اگر هم ارسال شد درباره آن تصمیم گیری نشده است.
این عضو مجلس شورای اسلامی از وزیران خواست بیش از گذشته در جلسات شورای گفت و گو حاضر شوند.
در اولین نشست شورای گفت و گو در سال 1398 وزیر اموراقتصادی و دارایی، رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و رئیس اتاق ایران حضور داشتند.

اقتصام*4037*1961*