فضای مجازی در اشتغال و رونق تولید ملی تاثیرگذار است

تهران-ایرنا- رییس جمهوری با تاكید براینكه فضای مجازی می تواند در بخش تولید و اشتغال تحرك ایجاد كرده و در رونق تولیدملی تاثیرگذاری مثبتی داشته باشد، گفت: باید در راستای تدوین برنامه های موثر برای رفع موانع و مشكلات ازمسیر توسعه كسب وكار و تولید توسط شركت های دانش بنیان، تلاش كنیم.

به گزارش عصر دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه شورای عالی فضای مجازی با تبریك آغاز سال جدید و اعیاد شعبانیه، نامگذاری سال 1398 به عنوان سال «رونق تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب را مورد اشاره قرار داد و گفت: دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی باید بررسی های لازم برای تدوین برنامه های موثر در راستای رفع موانع و مشكلات از مسیر توسعه كسب و كار و تولید توسط شركت های دانش بنیان را انجام داده و برای طرح در جلسه شورای عالی آماده كند.
وی با اشاره به درگیر شدن بسیاری از استان های كشور با مشكلات ناشی از سیل و تقدیر از تلاش های مردم و همه دستگاههای ذیربط در كمك رسانی به سیل زدگان، ادامه داد: كمك رسانی به مناطق سیل زده باید تا رفع كامل مشكلات مردم ادامه پیدا كند و در این راستا به مسئولان اجرایی استان هایی كه در معرض سیل قرار دارند دستور آماده باش كامل داده شده است.
روحانی انتشار برخی مطالب غیرواقعی و شایعات در فضای مجازی در این گونه حوادث را موجب نگرانی مردم دانست و خاطرنشان كرد: برهم زدن امنیت روانی مردم اقدامی بر خلاف امنیت جامعه بوده و باید سیاست گذاری لازم برای پیشگیری از انتشار اخبار جعلی و شایعات در شورای عالی فضای مجازی انجام شود تا در صورت نیاز به قانون گذاری از سوی دولت لایحه آن تدوین و تقدیم مجلس شود.
در جلسه شورای عالی فضای مجازی مقرر شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی سند تحول فضای مجازی در موضوعات مربوط به حوزه‌های فعالیت خود را تدوین و به شورای عالی فضای مجازی تقدیم كنند.
بر این اساس مواجهه فعال با فضای مجازی با لحاظ اصول و ارزش‌های سبك زندگی اسلامی-ایرانی، نگاه فرصت محور به فضای مجازی، كاهش تصدی گری دولت با لحاظ ظرفیت های غیر حكومتی مبتنی بر نظام چند ذی ربطی، اتخاذ رویكرد توسعه فراملی و ایجاد عمق استراتژیك منطقه ای، بین المللی و كشورهای همسو، تلاش در جهت اصلاح ساختارها و مدیریت منابع مالی و انسانی موجود به جای خلق ساختار و هزینه های جدید، شبكه ملی اطلاعات به عنوان زیست بوم پیاده سازی تمامی برنامه های اسناد تحولی و ایجاد و توسعه سكوهای مورد نیاز در حوزه های تحولی با تاكید بر ظرفیت بخش خصوصی از الزاماتی است كه دستگاههای مذكور باید در تدوین این سند تحولی مد نظر قرار دهند.
همچنین در این جلسه، «فیروزآبادی» دبیر شورای عالی فضای مجازی گزارشی از وضعیت فرهنگی كشور بویژه در حوزه رسانه ها و نظام آموزشی مطرح كرد كه نشان دهنده فعالیت چشمگیر بخش خصوصی در حوزه آموزش مجازی و تولید محتوا در فضای مجازی كشور است.
بر اساس این گزارش تحولات فضای مجازی در حوزه آموزش موجب پویایی علمی كشور شده و گسترش آن نیازمند به كارگیری بیشتر بخش خصوصی در نظام آموزش كشور است.
بر مبنای گزارش وی؛ در حوزه رسانه نیز، پایین بودن مسئولیت پذیری و وجود كاربران فاقد هویت مشخص در فضای مجازی موجب نابسامانی، شیوع اخبار نادرست و تشویش اذهان عمومی شده و عدم انسجام و هماهنگی رسانه های اجتماعی و فقدان مراكز اعتبار سنجی خبری، شیوع شایعات و اخبار جعلی را به دنبال داشته است.
سیام**1058**1535