13 واحد مسكونی روستایی بشرویه 100 درصد تخریب شد

بیرجند - ایرنا - سرپرست فرمانداری بشرویه گفت: در پی وقوع سیلاب روز گذشته 13 واحد مسكونی در روستای نیگنان این شهرستان 100 درصد و سه واحد مسكونی 40 تا 60 درصد تخریب شدند.

علی شفیعی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شب گذشته هفت روستای شهید قاسم پور، حسین آباد، بندان، كلاته حمام، چاه موتور اتحاد، عشق آباد و تجرگ تا ساعت چهار بامداد تخلیه شدند.
وی با بیان اینكه خوشبختانه خسارت جانی در شهرستان بشرویه گزارش نشده است عنوان كرد: بیش از 150 نفر از اهالی روستاهای مذكور به شهر ارسك، مساجد و خانه اقوامشان منتقل شدند.
سرپرست فرمانداری بشرویه با بیان اینكه شدت سیل در روستای نیگنان و اطراف آن بالاست اظهار داشت: آب به داخل منازل نفوذ كرده است تا جایی كه توانسته ایم لوازم را به مكانی امن منتقل كرده ایم اما برخی تجهیزات خانه ها بخاطر شدت سیل زیر گل و لای است.
وی یادآور شد: تقریبا تمامی اراضی كشاورزی محدوده شهر بشرویه و ارسك زیر سیلاب هستند و تعدادی از دامداری ها و تاسیسات كشاورزی نیز دچار آبگرفتگی شده است.
شفیعی گفت: یكی از مشكلات بشرویه این است كه سیلاب شهرهای سرایان، دیهوك و فردوس به سمت این شهرستان سرازیر می شود.
وی از آبگیری 100 درصدی سازه های آبخیزداری بشرویه خبر داد و افزود: از روز گذشته تاكنون 115 سازه این شهرستان به طور كامل آبگیری شده و بیشتر از این میزان به صلاح نیست و خسارت های زیادی را در بر خواهد داشت.
سرپرست فرمانداری بشرویه اظهار داشت: تمامی راه های مواصلاتی روستایی شهرستان دچار سیل رفتگی و خسارت شده و تردد به سختی در حال انجام است.
بارش رگباری و شدید باران از دیروز (یكشنبه) اغلب نقاط استان از جمله نواحی شرقی و جنوبی را در برگرفت و هنوز نیز ادامه دارد.
این بارش ها در برخی نقاط موجب مسدود شدن راه ها و سرریز شدن بندهای خاكی شد و خساراتی را برجا گذاشت.
همچنین برخی مناطق روستایی در محاصره سیلاب قرار گرفتند ولی اكنون شرایط با كمك نیروهای امدادی تحت كنترل است.
بارندگی های روز گذشته استان بی سابقه بوده به طوری كه در برخی شهرستان ها مانند طبس، زیركوه، درمیان و سربیشه تا 100 میلیمتر بارندگی گزارش شده است.
با توجه به اخطاریه و هشدارهای هواشناسی و مدیریت بحران كشور و پیش بینی بارندگی های سنگین و شدید در منطقه، 302 تیم امدادی و عملیاتی در استان خراسان جنوبی به حالت آماده باش كامل هستند.
رئیس جمهوری امروز (دوشنبه) در گفت و گوی تلفنی جداگانه با استانداران خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، كرمان، خراسان رضوی، لرستان و خوزستان بر بسیج و هم افزایی همه دستگاه ها و نهادها، اتخاذ تهمیدات لازم و آمادگی كامل در رویارویی با موج جدید بارندگی ها تاكید كرد.
مركز شهرستان بشرویه در شمال خراسان جنوبی و 300 كیلومتری بیرجند قرار دارد.
این شهرستان از شمال به شهرستان بردسكن خراسان رضوی، از غرب به شهرستان طبس، از جنوب به بخش دیهوك شهرستان طبس و از شرق به بخش مركزی شهرستان فردوس متصل و دارای 379 روستا و آبادی است.
7557 * 6054