تظاهرات فعالان محيط ‌زيست در لندن به خشونت كشيده شد

لندن – ايرنا – هزاران تن از فعالان محيط‌ زيست روز دوشنبه ضمن مسدودكردن خيابان‌هاي مركزي و پرتردد شهر لندن، خسارت‌هايي را به ساختمان فروشگاه‌ها و شركت‌ها در نقاط مختلف اين شهر وارد كردند.

به گزارش ايرنا، در اين حركت اعتراضي كه در ابتدا غير خشن توصيف‌ شده بود، معترضان در پنج نقطه پرتردد شهر راه‌بندان ايجاد كرده و از دولت مي‌خواهند تا درباره تغييرات اقليمي وضعيت اضطراري اعلام كند و تا سال 2025 ميلادي آلايندگي‌هاي ناشي از دي‌اكسيد كربن را به صفر برساند.
شركت نفتي شل دقايقي پيش از انتشار اين خبر اعلام كرد كه معترضان پنجره شيشه‌اي دفتر مركزي اين شركت در جنوب شرق لندن را خرد كرد و روي برخي ديگر از ساختمان‌ها شعارنويسي كرده‌اند.
پليس لندن تاكنون يك زن را در اين رابطه دستگير كرده و به بازداشتگاه منتقل كرده است. او پيش از انتقال به خودروي پليس به اسكاي نيوز گفت: شل جنايتكار است. من مي‌خواهم فرزندان و نسل آينده‌ام را نجات دهم.
هم‌زمان پليس حمل‌ونقل لندن اعلام كرد: صدها تن از معترضان پل پرتردد واترلو بريج را قرق كرده و راه‌بندان ايجاد كرده‌اند. نهاد مردمي قيام انقراض به‌عنوان برگزاركننده اين حركت اعتراضي هم با انتشار تصاويري از راهپيمايي معترضان روي پل واترلو نوشته است: واترلو بريج را هم تسخير كرديم.
در مناطق مركزي شهر از جمله آكسفورد و پيكادلي هم فعالان زيست‌محيطي، سكوهايي را وسط خيابان ايجاد كرده و علاوه بر سخنراني و توزيع بروشور درباره خطرات گرم شدن زمين، كسب‌وكار فروشگاه‌ها و تردد خودروها را مختل كرده‌اند.
در ميدان روبروي پارلمان هم معترضان شعارنوشته‌ها و پرچم‌هايي را درباره وخامت بحران محيط‌زيست و ضرورت توجه سياستمداران به اين مساله نصب‌كرده‌اند.
روان ويليام اسقف اعظم اسبق انگليس به‌عنوان يكي از حاميان اين حركت اعتراضي به خبرنگاران گفت: ما اينجا جمع شديم تا اعلام كنيم قصد جنگ نداريم. مي‌خواهيم با زمين، همسايگان و خداوند صلح كنيم.
براساس بيانيه «قيام انقراض»، اين حركت اعتراضي قرار است در روزهاي آينده ادامه پيدا كند. اين بيانيه هشدار داده كه پليس ممكن است معترضان را به دليل ايجاد ترافيك در سطح شهر بازداشت كند.
سازمان ملل متحد در گزارشي هشدار داده است كه تنها 12 سال براي جلوگيري از فاجعه گرم شدن زمين فرصت باقي‌مانده است. در اين گزارش نسبت به مواردي همچون خسكشالي، گرم شدن زمين و آب شدن يخ‌هاي دو قطب زمين هشدار داده‌شده است.
گزارش‌ها حاكي است كه فعالان زيست‌محيطي در 33 كشور و 80 شهر ديگر ازجمله اسپانيا، استراليا، سوئيس و بلژيك قصد دارند تا در روزهاي آينده تظاهرات مشابهي را برگزار كنند.
اسكاتلنديارد پليس لندن گفته است كه براي حفظ امنيت و نظم شهر تدابير لازم را درنظر گفته است.
شبك**اروپام ** هـ ن **1392