۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۹
کد خبر: 83279686
۰ نفر
اولتيماتوم دو هفته اي اتحاديه آفريقا به نظاميان سودان

تهران - ايرنا - شوراي امنيتي اتحاديه آفريقا امروز (دوشنبه) با برگزاري جلسه اي در آديس آبابا پايتخت اتيوپي، آخرين تحولات در سودان را بررسي و به شوراي انتقالي نظامي در اين كشور اولتيماتوم داد تا در ظرف دو هفته قدرت را واگذار كند.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا به نقل از شبكه خبري 'الجزيره'، اين شورا با صدور بيانيه اي نگراني عميق خود بابت روي كار آمدن نظاميان در سودان را اعلام و خواستار باز شدن فضاي سياسي در اين كشور شد.
شوراي امنيتي اتحاديه آفريقا حوادث اخير در سودان را داراي تاثيرات منفي بر شرايط اقليمي قاره آفريقا دانست و با محكوميت انحلال پارلمان و زير پا گذاشتن قانون اساسي اين اقدامات را غير قانوني خواند.
الجزيره همچنين افزود: در صورت عدم واگذاري قدرت توسط شوراي انتقالي نظامي سودان، اتحاديه آفريقا عضويت اين كشور را به حالت تعليق در خواهد آورد.
در همين راستا، «جلال الدين الشيخ الطيب» از اعضاي شوراي انتقالي در سودان با حضور در نشست شوراي امنيتي اتحاديه آفريقا با دفاع از اقدامات شوراي انتقالي، وقوع كودتا در اين كشور را رد كرد.
وي اقدامات نظاميان و شوراي انتقالي در سودان را پاسخ به خواسته مردم جهت تغيير در ساختار قدرت دانست.
الطيب همچنين در ديدار با وزير خارجه اتيوپي تاكيد كرد كه شوراي انتقالي سودان از حمايت اكثريت مردم برخوردار بوده و اين شورا خود را ملزم مي داند تا در زمان مناسب قدرت را واگذار كند.
از سوي ديگر «موسي فكي» رييس كميسيون اتحاديه آفريقا ازكشورهاي ساحل آفريقا خواست تا به انتقال مسالمت آميز قدرت در سودان كمك كنند.
وي همچنين از آمادگي اعضاي اتحاديه آفريقا براي سفر به سودان و گفت و گو با مقامات اين كشور جهت كمك به روند انتقال قدرت در اين كشور خبر داد.
در پي اعتراضهاي مردمي در سودان، ارتش اين كشور پنجشنبه گذشته با صدور بيانيه اي بركناري 'عمر البشير' را پس از 30 سال حكومت، تاييد و سه ماه حالت فوق العاده و يك ماه محدوديت رفت و آمد در اين كشور شمال آفريقا اعلام كرد. همچنين مقرر شد كه شوراي نظامي انتقالي زمام امور را در دست گيرد.
پس از بركناري البشير «عوض بن عوف» به عنوان رييس شوراي نظامي انتقالي سودان انتخاب شد ولي وي در بيانيه اي جمعه شب از رياست اين شورا كناره گيري كرد و عبدالفتاح البرهان بازرس كل ارتش اين كشور به رياست اين شورا منصوب شد.
وزارت خارجه سودان ديروز (يكشنبه) براي نخستين بار پس از بركناري «عمر البشير» رييس جمهور سابق اين كشور بيانيه اي صادر و ابراز اميدواري كرد كه جامعه بين الملل از تلاشهاي شوراي انتقالي نظامي سودان تا روي كار آمدن دولت جديد حمايت كند.
تظاهرات مردم سودان عليه البشير از دسامبر 2018 (آذر- دي 97) در اعتراض به افزايش قيمت‌ها و كمبود مواد غذايي شروع و موجب شد تا رييس جمهوري اين كشور در فوريه 2019 (بهمن- اسفند 97) با انحلال دولت، به مدت يك سال وضعيت فوق العاده در سودان اعلام كند.
شبك**خاورم*9469**1708