جبهه پوليساريو: هيچ ارتباطي با ايران و حزب الله نداريم

تهران - ايرنا - مسئول روابط خارجي جبهه آزاديبخش پوليساريو روز دوشنبه با تكذيب ادعاي مطرح شده درباره ارتباط داشتن اين گروه با ايران و حزب الله لبنان تاكيد كرد: طرح اين ادعا از سوي مغرب كاملا بي اساس و در واقع يك دروغ بزرگ است.

به گزارش ايرنا از خبرگزاري اسپوتنيك،'محمد حداد' گفت:مقامات مغرب تلاش مي كنند بر روي موجي كه عربستان سعودي و آمريكا بر ضد ايران به راه انداخته اند، سوار شود. آنها به هيچ عنوان نمي توانند سند و مدركي درتائيد ادعاهاي خود نشان دهند.
مسئول روابط خارجي جبهه پوليساريو افزود: زماني كه ناصربوريطه وزير امورخارجه و همكاريهاي بين المللي مغرب مدعي شدكه كشورش اسناد و مداركي در تاييد اتهامات خود بر ضد حزب الله دارد، چند ماه مي گذرد اما تا كنون مقامات رباط هيچ سند و مدركي در تاييد ادعاهاي خود ارائه نكرده اند.
وي ادامه داد: مغرب از جانب عربستان تحت فشار قرار گرفته است كه چنين ادعاهايي را مطرح كند در حالي كه اين سخنان دروغي بيش نيست.
بر اساس اين گزارش، مغرب در اوايل ماه مي سال گذشته (2018) روابط ديپلماتيك خود را با ايران قطع كرد. رباط اعلام كرد شواهد و مدارك انكار ناپذيري در اختيار دارد كه نشان مي دهد جبهه پوليساريو از حمايت حزب الله لبنان بهره مي برد و سفارت ايران در الجزيره نيز در تحويل سلاحهاي پيشرفته به ويژه موشك هاي سام9 ، سام 11 و استرلا دخالت دارد.
پس ازطرح اين ادعا،'مولود سعيد' نماينده پوليساريو در واشنگتن نيز گفت، مغرب دروغ دخالت ايران در منطقه و حمايت تسليحاتي ايران از جبهه پوليساريو راساخته است و تلاش مي كند از شرايط پيش آمده پس از خارج شدن آمريكا از توافق هسته اي به نفع خود استفاده كند.
سعيد افزود: حكام مغرب پيش از اين نيز اتهامهاي بي اساس زيادي وارد كرده بودند؛ پيش از اين مي گفتند جبهه پوليساريو كمونيستي است اما در اين خصوص ناموفق بودند بعد ادعا كردند وابسته به القاعده است اما اين هم سودي نداشت.
به گزارش ايرنا، مغرب 11 ارديبهشت با ادعاي اينكه حزب الله لبنان از جبهه پوليساريو حمايت مي كند و سفارت ايران در الجزاير به نيروهاي حزب الله براي برقراري تماس با پوليساريو كمك كرده اند، اعلام كرد: كشورش روابط ديپلماتيك با ايران را قطع مي كند.
جمهوري اسلامي ايران رسما ادعاهاي مطرح شده مبني بر همكاري با پوليساريا را خلاف واقع و نادرست اعلام كرده است.
جبهه پوليساريو سازمان سياسي - نظامي در صحراي غربي است.
صحراي غربي منطقه‌اي است در شمال غرب آفريقا و جنوب كشور مغرب كه جبهه آزادي ‌بخش پوليساريو و پادشاهي مغرب بر سر كنترل آن مناقشه دارند.
جبهه پوليسارو در سال 1976 از تشكيل كشوري به نام جمهوري صحرا به مركزيت العيون خبر داد كه اين خود با درگيريهايي در منطقه همراه بود زيرا مغرب مخالف اين امر بود.
مغرب نوعي خودمختاري به صحراي غربي پيشنهاد داده اما جبهه پوليساريو خواستار برگزاري همه پرسي با نظارت سازمان ملل براي استقلال جمهوري دموكراتيك عربي صحرا است.
شبك**اروپام**9041**1708