۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۴
کد خبر: 83279653
۰ نفر
نقوی حسینی:گزارش نقض حقوق بشردرآمریكاتقدیم هیات رییسه می شود

تهران-ایرنا- عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تهیه گزارشی از عملكرد حقوق بشر آمریكا توسط این كمیسیون خبر داد و گفت: گزارش جامعی از نقض حقوق بشر در آمریكا تهیه شده كه این گزارش جهت قرائت در صحن مجلس تقدیم هیات رییسه مجلس می شود.

سیدحسین نقوی حسینی عصر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره جلسه امروز دوشنبه كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود:در جلسه امروز گزارش جامعی كه از نقض حقوق بشر در آمریكا تهیه شده است در دستور كار این كمیسیون قرارگرفت كه بنا شد این گزارش به هیات رییسه جهت قرائت در صحن مجلس ارایه شود.
وی یادآور شد: آمریكایی ها به طور مستمر و روزانه در اقصی نقاط دنیا و حتی در كشور خودشان مشغول به نقض حقوق بشر هستند و رفتارهای خصمانه آنها در نقض حقوق بشر مشهود است و شواهد و مدارك زیادی وجود دارد كه نمونه بارز آن تحریم حساب های هلال احمر و جلوگیری از كمك های بشردوستانه سازمان های مردم نهاد كشورهای دیگر در كمك به حادثه سیل زدگان كشورمان بود كه این اقدام علیه بشریت است و نقض آشكار حقوق بشر محسوب می شود.
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در ادامه جلسه امروز طرح دوفوریتی اقدام متقابل با آمریكا مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: در پی تشكیل كمیته ای از طرف این كمیسیون برای بررسی طرح اقدام متقابل آمریكا ، این كمیته امروز صبح با حضور دستگاه های مختلف جلسه تشكیل داد. همه طرح ها و پیشنهادات و نظرات هم دستگاه ها و هم پیشنهادات رسیده از طرف نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا طرح در 12 ماده به تصویب كمیته رسید.
نقوی حسینی ادامه داد: بعدازظهر طرح مصوب كمیته به صحن كمیسیون آمد و كمیسیون هم با اصلاحاتی در آن طرح را به تصویب رساند و گزارش نهایی كمیسیون تهیه و تقدیم هیات رییسه شد كه به احتمال زیاد در دستور اول فردای مجلس قرار بگیرد.
نماینده مردم ورامین در مجلس گفت: مهمترین بند این طرح ماده یك است كه اعلام شده با توجه به اقدام خصمانه دولت آمریكا كه اقدامی بر خلاف همه موازین بین المللی مبنی بر قرار گرفتن سپاه در لیست گروه های تروریستی است، مجلس شورای اسلامی هم سنتكام یا همان فرماندهی مركزی آمریكایی ها در غرب آسیا را به عنوان گروه تروریستی اعلام كرده است.
وی افزود: در بندهای دیگر هم تكالیف و وظایف دستگاه های مختلف از جمله وزارت خارجه، اطلاعات ، اطلاعات سپاه، ارتش و نیروهای مسلح را در ارتباط با اجرای این قانون مشخص كرده است .
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: یكی دیگر از نكات مهم طرح این است كه هر شخص حقیقی و حقوقی و تمامی كشورهایی كه در راستای اجرای مصوبه دولت آمریكا گام بردارد حتما با عمل متقابل جمهوری اسلامی ایران روبرو خواهند شد.
سیام**1058**1535