لاریجانی: مشكلی درخصوص تعامل دولت و مجلس نداشته ایم‌

تهران-ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی گفت: تعامل دولت و مجلس در سال 97 بسیار مثبت و سازنده بود و هیچ مشكلی در این خصوص نداشتیم.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری، علی لاریجانی در دیدار نوروزی معاونین پارلمانی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی ضمن تبریك اعیاد شعبانیه، از عملكرد معاونین و مدیران كل امور مجلس وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی ابراز رضایت و از زحمات یكسال گذشته آنان تقدیر كرد.
وی با اشاره به تعامل بسیار مثبت و سازنده ی دولت و مجلس در سال گذشته ، تصریح كرد: ما در سال 97 هیچ مشكلی در خصوص تعامل با دولت نداشتیم و ما هیچ نگرانی خاصی در خصوص تعامل و همكاری دولت با مجلس نداشتیم.
رییس مجلس شورای اسلامی از 'وفاق ملی' در شرایط خاص كنونی كشور به عنوان یك نعمت الهی یاد و تاكید كرد قدر این نعمت الهی را باید بدانیم و هر شرایطی آن را پاس بداریم.
لاریجانی افزود: همه می دانیم بدلیل مشكلاتی كه در حال حاضر در كشور وجود دارد، فشار روی نمایندگان زیاد است و مردم بیش از هر زمان دیگری در مقام مطالبه گری از قوای مجریه، مقننه و سایر نهادهای نظام هستند. لذا باید مكانیزم هایی ایجاد بشود كه این مطالبات مردمی پیگیری شود. به این ترتیب وفاق كه یك سرمایه ی ارزشمند ملی است حفظ خواهد شد.
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه به نامگذاری سال جدید توسط رهبر معظم انقلاب اشاره كرد و گفت : همینطور كه رهبری فرمودند امسال باید همه در جهت رونق تولید ملی تلاش كنیم . مجلس نیز باید در امر قانوئگزاری، نسبت به تولید ملی توجه ویژه داشته باشد. برخی قوانین اصلاح و برخی دیگر مورد تجدید نظر قرار بگیرند، برخی قوانین نیز كه مغایر با تولید ملی است باید تغییر یابند.
وی با اشاره به ضرورت برنامه ریزی و اقدام هماهنگ دولت و مجلس در خصوص رونق تولید ملی گفت: پیشنهاد می شود در دستگاههای مختلف ، یك كجكوعه یا یك ستاد ویژه برای پیگیری رونق تولید ملی ایجاد بشود . این امر به روان سازی سرمایه گزاری در بخش های خدمات، صنعت و كشاورزی كشور كمك خواهد كرد.
لاریجانی در مورد لوایح دولت گفت:‌ بطور طبیعی یك سال و اندی از وقت این مجلس بیشتر نمانده ، لذا ممكن است مجلس فرصت اینكه بتواند همه ی لوایح را در صحن طرح و برسی و تصویب كند نداشته باشد، پس بهتر است دولت مشخص كند كدامیك از لوایح برایش اولویت بیشتری دارد تا مجلس براساس اولویت دولت لوایح را به صحن علنی بیاورد.
در ادامه این دیدار، ‌حسینعلی امیری معاون امور مجلس رئیس جمهور ضمن تبریك سال جدید و ایام مبارك شعبانیه به همراهی و همدلی مسئولین و مردم جهت رفع مشكلات آسیب دیدگان از سیل تاكید كرد.
وی به تعامل موثر دولت و مجلس در پیشبرد اهداف و برنامه های دولت و نظام اشاره كرد و نقش این تعامل را در تصویب لوایح دولت توسط مجلس شورای اسلامی مثبت و موثر دانست.
وی در ادامه با اشاره به راه اندازی سامانه ی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری گفت :‌ در این سامانه علاوه بر اینكه اطلاعات دقیق، كارشناسی و به روز درخصوص طرح ها،‌ لوایح و نظرات كارشناسی ، بارگذاری شده، به گونه ای طراحی شده كه ارزیابی عملكرد وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی نیز از این طریق امكان پذیر می باشد.
معاون امور مجلس رییس جمهوری برقراری تعامل موثر با معاونت های مختلف مجلس بویژه معاونت نظارتی در بسیاری مواقع كارگشا و پیش برنده دانست.
امیری به حساسیت معاونت امور مجلس در پاسخگویی به تذكرات و سئوالات نمایندگان اشاره و تاكید كرد سیستم پیگیری و پاسخ به موقع به درخواست های نمایندگان مجلس توسط سازمانها و وزارتخانه های ذیربط در عاونت امور مجلس مورد توجه خاص ما می باشد.
وی با اشاره به برگزاری مستمر و منظم جلسات معاونین امور مجلس وزارتخانه های و دستگاههای اجرایی، گفت : گزارشات نظارتی مجلس هم در وزارتخانه ها توزیع و هم در هیات دولت ارائه می شود.
معاون امور مجلس رییس جمهور با اشاره به پیوست حكم ابلاغی حجت الاسلام و المسلمین روحانی به معاون امور مجلس،‌ بند های تخصصی این پیوست حكم را بسیار مهم و تعیین كننده دانست و تاكید كرد : دكتر روحانی با ابلاغ پیوست حكم ، این معاونت را موظف كرده اند به آسیب شناسی فرآیند كنونی، تهیه و تدوین لوایح قانونی و پیش نویس های مربوط و تهیه و تدوین سند جامع برنامه ی اصلاح و توسعه ی نظام تدوین لوایح قانونی اقدام كنیم . همچنین زمینه سازی برای تنظیم،‌تسهیل، و تعمیق روابط میان دولت ،‌( وزیران، استانداران و مدیران ارشد سازمانها) با نمایندگان مجلس و مجامع استانی نمایندگان، توسعه دانش پارلمانی وزیران ، معاونان و مدیران كل و نظارت بر عملكرد آنها از جمله وظایف این معاونت در پیوست حكم ابلاغی است.
سیام**1058**1535‌