تاسیسات نفتی غرب كارون، دشت آزادگان و هور مغلوب در سیلاب است

تهران- ایرنا- وزیر نفت گفت: عموم تاسیسات منطقه غرب كارون، دشت آزادگان و هور مغلوب در سیلاب هستند و تولید در برخی از تاسیسات نفتی متوقف شده است.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، بیژن زنگنه كه امروز- دوشنبه- به دعوت كمیسیون انرژی مجلس در این كمیسیون حضور یافته بود، درخصوص وضعیت آبگیری مخازن 4 و 5 تالاب هورالعظیم با توجه به اینكه برخی از منابع، خبر از ممانعت وزارت نفت از این كار با هدف جلوگیری از آسیب به تاسیسات نفتی داده بودند، گفت: وزارت نفت ممانعتی در آبگیری ایجاد نكرده و امكان آبگیری تالاب هورالعظیم را فراهم كرده است.
وزیر نفت همچنین درخصوص وضعیت تاسیسات نفتی داخل تالاب هورالعظیم توضیح داد: تاسیسات بزرگ و وسیعی در منطقه غرب كارون، دشت آزادگان و هور وجود دارد كه بخشی از آن‌ها نیز مربوط به میادین نفتی مشترك است اما عموم این تاسیسات مغلوب در سیلاب هستند.
زنگنه ادامه داد: از آنجا كه تصمیم ستاد مدیریت بحران منطقه، جاری بودن آب در هورالعظیم است، وزارت نفت نیز از این تصمیم تبعیت كرد، هرچند عموم تاسیسات نفتی و جاده‌های اطراف‌شان به زیرآب رفته‌اند و ارتباط با تاسیسات قطع شده اما برای حفظ جان مردم با جان و دل به زیر آب رفتن تاسیسات را پذیرا شدیم.
وزیر نفت با اشاره به اینكه تولید در برخی از تاسیسات نفتی با هدف حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آسیب به طبیعت قطع شده است، اضافه كرد: پس از فروكش كردن آب، تولید نفت در این بخش‌ها از سر گرفته خواهد شد.
زنگنه تاكید كرد: از آنجا كه ارتباط‌های جاده‌ای تاسیسات نفتی در برخی از مناطق قطع شده است تولید نفت را نیز در این بخش‌ها قطع كرده‌ایم تا اگر چاه‌ نفتی آسیب دید و امكان دسترسی نبود مشكلی پیش نیاید.

**مذاكرات با شركت چینی برای تكمیل فاز 11 پارس جنوبی ادامه داد
وزیر نفت همچنین درخصوص همكاری با شركت چینی كه قرار است فاز 11 پالایشگاه پارس جنوبی را تكمیل كند، اظهار داشت: قرارداد با این شركت چینی منعقد شده و اكنون مدیران آن در تهران هستند و مذاكرات با آن‌ها برای نحوه آغاز كار ادامه دارد، البته هنوز مشخص نیست مذاكرات تا چه زمانی ادامه خواهند داشت.
سیام*3061*1535