۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸
کد خبر 83279550
۰ نفر
عمليات مبارزه با پوره سن غلات در ورامين آغاز شد

تهران – ايرنا – مدير جهاد كشاورزي شهرستان ورامين از آغاز اجراي طرح مبارزه با پوره سن در سطح مزارع غلات اين شهرستان خبر داد.

محمدحسين تاجيك روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت : در سال زراعي جاري بيش از 20 هزار هكتار از اراضي شهرستان ورامين زير كشت گندم و جو رفته كه اين ميزان نسبت به سال زراعي گذشته تغييري نداشته است.
وي اظهار كرد: علاوه بر عوامل طبيعي نظير بارش نزولات جوي و شرايط آب و هوايي، مبارزه با آفات زراعي از جمله سن غلات نيز بر كيفيت و كميت محصول اثر مستقيم دارد و عدم توجه به مبارزه با آن مي تواند محصول يك مزرعه را به طور كامل نابود كند.
تاجيك گفت : مراكز دولتي خريد تضميني گندم، محصولاتي كه بيش از 2 درصد سن زدگي داشته باشد را خريداري نمي كنند و اين امر لزوم مبارزه جدي كشاورزان با اين آفت را مي رساند.
وي تصريح كرد: سال گذشته، كار مبارزه به آفت سن غلات در شهرستان ورامين با موفقيت صد در صدي همراه بود و هيچ گونه سن زدگي در محصول گندم و جو توليدي مشاهده نشد.
مدير جهاد كشاورزي شهرستان ورامين تأكيد كرد: در مبارزه با آفت سن لازم است تا تمامي كشاورزان مشاركت داشته باشند چرا كه اگر حتي يك مزرعه نيز نسبت به اين امر مبادرت نكند ، آفت از آن مزرعه به ساير مزارع حركت كرده و با تكثير، به محصول ديگر كشاورزان آسيب وارد مي كند.
وي افزود: كشاورزان مي توانند با دريافت مشاوره از كلينيك هاي گياه پزشكي خصوصي و مراكز ترويجي بخش دولتي، نسبت به مبارزه با آفت سن غلات اقدام كنند.
تاجيك از كشاورزان خواست تا در بازه زماني 26 فروردين ماه امسال تا 10 ارديبهشت ماه امسال نسبت به سم پاشي مزارع اقدام كنند تا بهترين اثرگذاري در مبارزه با آفت سن غلات به دست آيد.
سن مادر، خرطوم خود را در هر قسمت از گياه گندم كه بيرون از خاك قرار دارد وارد مي كند و خسارت مي زند.
از محل ورود خرطوم حشره، بالاي گياه به رنگ زرد تا زرد مايل به قهوه اي در آمده و خوشه ها سفيد رنگ مي شوند ضمن آن كه پوره هاي سن غلات با وارد كردن ماده اي در دانه گندم، كيفيت نانوايي محصول را پايين مي آورند.
اگر از هر صد دانه گندم 5 دانه آلوده به سن باشد اين گندم كيفيت لازم جهت تهيه نان را نخواهد داشت ، آفت سن در اين مرحله مي تواند تا 100 درصد به دانه هاي گندم حمله كند و آنها را نابود كند.
شهرستان ورامين بيش از 80 هزار هكتار اراضي قابل كشت دارد كه به دليل محدوديت منابع آبي تنها 38 هزار هكتار آن زير كشت انواع محصولات زراعي و باغي مي رود.
تهرام/7254//6139