۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
کد خبر 83279517
۰ نفر
مراقب رفتارمان با اتیسمی ها باشیم

تهران- ایرنا- مدیركل بهزیستی استان تهران می گوید نحوه رفتار شهروندان در اجتماع با بیماران اتیسمی در روند بهبودی آنان، فرهنگ سازی در این زمینه و حتی افزایش تعداد مراكز توانبخشی این افراد بسیار موثر است.

به گفته «داریوش بیات نژاد» مشاركت های مردمی در توسعه مراكز توانبخشی و نیز فرهنگ برخورد با اختلال اتیسم بویژه به كودكانی كه دارای این نوع بیماری هستند كمك شایانی می كند.
اتیسم نوعی اختلال رشد است كه با رفتارهای ارتباطی و كلامی غیرطبیعی مشخص می شود و علائم این اختلال در سال های اول عمر بروز می كند؛ ارتباط برقرار نكردن با دیگران و دنیای خارج، ناتوانی در گفتار، نداشتن ارتباط چشمی، حركات تكراری دست زدن، دادن پاسخ های غیرمعمول به افراد، دلبستگی به اشیا یا مقاومت در مقابل تغییر از جمله این نشانه ها اعلام شده است.
مدیركل بهزیستی استان تهران معتقد است: برخی شهروندان از آنجا كه آشنایی لازم با این دسته از افراد ندارند ممكن است در سطح جامعه با اتیسمی ها رفتارهایی داشته باشند كه نه تنها سبب آزار و فراری دادن این بیماران از اجتماع شود بلكه روند بهبودی آنان را نیز دستخوش تاثیر كند.
وی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: به دنبال اقدامات فرهنگ ساز كه طی سال های گذشته انجام شده، فرهنگ برخورد با این افراد در جامعه در حال تغییر است و وضعیت نسبت به سال های گذشته بهتر شده به طوری كه تنها در سال گذشته شاهد رشد 100 درصدی متقاضیان ایجاد مراكز توانبخشی برای اتیسمی ها در استان بوده ایم.
بیات نژاد با بیان اینكه این فرهنگ سازی اما هنوز جای توسعه دارد تاكید كرد: باتوجه به شرایط این بیماران و نیز حمایتی كه دولت در ارائه یارانه برای این افراد دارد، به متقاضیانی كه علاقه مند به دریافت مجوزهای قانونی برای ایجاد مراكز توانبخشی به كودكان اتیسم باشند در كمترین زمان مجوزها صادر می شود.
وی با بیان اینكه البته صدور مجوز منوط به داشتن كادر اجرایی با تجربه، متخصص و دارای شرایط اعلام شده است، اظهارداشت: سال گذشته شاهد راه اندازی 6 مركز توانبخشی و آموزشی اتیسم در استان تهران بودیم و با احتساب مراكز قبلی اینك تعداد این مراكز در استان 12 مركز است.
به گفته وی این مراكز با خدمت رسانی به 655 نفر از رده سنی 2 تا 40 سالگی در استان تهران فعال هستند كه در آنها 324 مددكار خدمات مختلف از جمله گفتار درمانی، رفتار درمانی و سایر موارد را ارائه می كنند.
مدیركل بهزیستی استان تهران با بیان اینكه 70 درصد یارانه اتیسم را دولت پرداخت می كند گفت: هزینه خدمات رسانی به بیماران اتیسم برای هر فرد 770 هزار تومان در ماه است كه 550 هزار تومان آن را دولت و بقیه توسط خانواده ها پرداخت می شود.
بیات نژاد ادامه داد: یكی از مهمترین برنامه های بهزیستی برگزاری برنامه های فرهنگی و آموزشی است تا شاهد گسترش این مراكز نیز باشیم.
تهرام/8138/ 1008