۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۳
کد خبر: 83279509
۰ نفر
حال ارتباطات در پل‌دختر «خوب» است

تهران-ایرنا- مركز مخابرات پل‌دختر در حریم رودخانه ساخته شده بود. سیل در اولین قدم‌هایش، ساختمان این مركز را خراب كرد و تمام ارتباطات روستایی از بین رفت. الان تمام سایت‌های همراه اول وصل شده، سه سایت اینترنت روستایی و یك سایت ایرانسل قطع هستند كه به دلیل تخریب كامل جاده، امكان دسترسی و تعمیر آن‌ها وجود ندارد و ارتباطات تلفن ثابت نیز به زودی وصل خواهد شد.

«حسین فلاح جوشقانی» رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی كه در هنگامه بحران سیل، چند روزی را در استان لرستان و پل‌دختر و از نزدیك شاهد مشكلات آن جا بوده است، روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه سیل، آسیب بسیار شدیدی به استان‌های مختلف كشورمان وارد كرد، پل‌دختر نیز از این قاعده مستثنی نبود.
11 فروردین ماه امسال، باران سیل‌آسا در استان لرستان شروع به باریدن كرد. مركز مخابرات پل‌دختر و اداره پُست كه در حریم رودخانه ساخته شده بود، به طور كلی از بین رفتند و زیر گل و لای مدفون شدند، انگار كه هیچ‌وقت وجود نداشتند. به همین واسطه ارتباط تلفن ثابت به طور كل قطع شد.
وی ادامه داد: ساعت سه بامداد همان روزی كه سیل آغاز شد با كمك امكاناتی كه وزارت نفت در آن منطقه داشت، توانستیم اولین لینك ای‌وان (E1) را برقرار و یك سایت موبایل را بالا بیاورند تا بتوانند در جوار آن سایت، ارتباط را برقرار كنند. با گذشت حدود سه روز و با تلاشی كه صورت گرفت، ارتباطات موبایلی در آن منطقه به حالت نرمال درآمد.
او در ادامه گفت: دوشنبه گذشته (19فروردین) راهی پل‌دختر شدم، از تمام سایت‌های اپراتورهای موبایل كه در آن منطقه وجود داشتند، تنها 9 سایت همراه اول و 5 سایت ایرانسل خدمات ارائه می‌داد.
از طرف دیگر 17سایت GSM روستایی كه مخابرات از طریق آن‌ها و به شیوه GSM به روستاهای اطراف پل‌دختر مانند كوهدشت، رومشكان و معمولان تلفن ثابت ارائه می‌داد، نیز در مدار نبودند.
با تلاشی كه اپراتورها در آن وضعیت انجام دادند ارتباطات وصل شد. فلاح در خصوص جزئیاتی كه منجر به اتصال ارتباط در آن نقطه شد، گفت: همكاران ما در قسمت‌هایی كه «ترانسمیشن» از بین رفته بود، سرویس مورد نظرشان را با رادیو ارائه دادند.
سایت‌هایی كه در محل نصب‌شان، برق قطع شده بود را با دیزل ژنراتور سرپا نگه داشتند. الان ما سایت‌هایی داریم كه بیش از یك هفته است كه با دیزل كار می‌كنند و یكی از معضلات اصلی، سوخت‌رسانی به آن‌هاست. چرا كه جاده‌ها بر اثر رانش زمین و سیل در اكثر مواقع غیرقابل دسترسی هستند.
وی در خصوص تازه‌ترین وضعیت ارتباطی در پل‌دختر گفت: در این لحظه كه با شما صحبت می‌كنم، سه سایت روستایی GSM و یك ایرانسل قطع هستند و تمام سایت‌های همراه اول در استان لرستان وصل شده‌اند.
او در توضیح اینكه چرا این سایت‌ها هنوز وصل نشده‌اند، گفت: برای دسترسی به سه سایت روستایی و یك سایت ایرانسل كه در همان محل سایت‌های روستایی قرار دارد، هیچ جاده‌ای وجود ندارد.
یكی از سایت‌ها در منطقه‌ای به نام پران پرویز (روستایی از توابع بخش مركزی شهرستان پل‌دختر) قرار دارد كه امكان جاده‌ای ندارد. به محض احیا شدن جاده، تجهیزات لازم به آن‌جا فرستاده می‌شود.
كارشناسان و تیم‌های فنی اغلب اوقات برای انتقال تجهیزات به روستاها مجبور می‌شوند آن‌ها را روی دوش‌شان بگذارند و در مسیر سختی حركت كنند، چون راه دیگری وجود ندارد.
نمونه‌اش یكی از سایت‌های همراه اول كه در جایی به اسم «چم حیدر» بود. برای تعمیر این سایت هیچ راهی وجود نداشت جز انتقال تجهیزات به صورت یدی.
وی در ادامه گفت: روز دوم سیل با دستور وزیر ارتباطات و مدیریت خودشان، یك بالن ارتباطات اضطراری همراه با چتر WIFI در آن منطقه شروع به كار كرد و به همین واسطه زیرساخت‌های ارتباطی برای بانك‌ها و ATM ها برقرار شد.
البته برخی‌ها از جانب انصاف خارج شدند و گفتند ما یك بادكنك به هوا فرستاده‌ایم اما باید بدانید همین به اصطلاح بادكنك كمك بزرگی به برقراری ارتباط در مناطق بحرانی كرد.
او در خصوص وضعیت تلفن ثابت مركز پل‌دختر گفت: همان‌طور كه گفتم تلفن ثابت به طور كلی از بین رفته بود، به همین دلیل مركز مخابرات از پایه در مكان دیگری به صورت كانكس راه اندازی شد و فكر می‌كنم خیلی زود ارتباط تلفن ثابت و به دنبال آن اتصال به سیستم ADSL در آن منطقه میسر شود.
وی گفت: این ارتباطات به واسطه مسیر انتقال راه دور از طریق خوزستان به پل‌دختر متصل شد چرا كه سیل فیبر مسیر انتقال اصلی را به طور كلی آب برده و كارشناسان فنی در حال ایجاد ظرفیت بر بستر آن هستند.
معاون وزیر پس از اعلام وضعیت ارتباطات در لرستان به خوزستان نیز اشاره كرد و گفت: طبق اخباری كه از همكارانم به دست آمده، خوزستان از نظر ارتباطی مشكل ندارد مگر این كه برق قطع شود و ژنراتورها از كار بیفتند. زمانی كه سیل پل‌دختر آغاز شد، شاید كمی غیرقابل پیش‌بینی بود و همین مسئله سرعت امدادرسانی را كمتر كرد.
اما تمام نهادها در سیل خوزستان با آمادگی بیشتری حضور پیدا كردند و امكانات برای خدمت‌رسانی به آن‌ها بیشتر شد. اكنون70 دستگاه بیسیم رادیو ترانك ملی در این منطقه توزیع شده و سازمان‌های مختلف از طریق آن‌ها با یكدیگر ارتباط دارند.
فلاح در پایان گفت و گو به نكته بسیار مهمی اشاره كرد. او گفت: در میان این همه اتفاق و حادثه تلخ، درس گرفتن از بحران‌ها شاید كمی سختی‌اش را كم كند. ارتباطات نیز از این بحران درس گرفت. درسی كه ما از بحران‌ها گرفتیم این است كه در آینده اگر خدای نكرده باز هم درگیر مشكلات اینچنینی شدیم، باید مسیرهای جایگزین ارتباطی بیشتری برای شهرها در نظر بگیریم تا حتی اگر سه مسیر هم قطع شد، مسیر دیگری داشته باشیم كه ارتباط را وصل نگه داریم.
به گزارش ایرنا، در پی وقوع بارش‌های سنگین و كم‌سابقه از ابتدای سال در استان‌های شمالی، غربی و جنوب ‏غربی ‏كشور و به دنبال آن جاری شدن سیلاب در این مناطق، خسارات جانی و مالی فراوانی وارد شده است و در این میان، استان‌های گلستان، خوزستان، لرستان و فارس، بیشترین آسیب‌ها را متحمل شده‌اند.
علمی **9207** 1055