۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۷
کد خبر: 83279500
۰ نفر
كارتر خطاب به ترامپ: آمریكا 'جنگ دوست ترین' كشور دنیا است

تهران - ایرنا - «جیمی كارتر» رئیس جمهوری پیشین آمریكا در یك گردهمایی مذهبی اعلام كرد كه به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری كنونی این كشور گفته كه ایالات متحده جنگ دوست ترین كشور دنیا است.

به گزارش روز دوشنبه هفته نامه آمریكایی 'نیوزویك'، كارتر همچنین از گفت وگوی خود با ترامپ در مورد چین خبر داده و خطاب به وی تصریح كرده، می دانید كه چین از سال 1979 چند بار با دیگران در جنگ بوده است؟ اصلا هیچ جنگی نداشته است، اما ما همواره در جنگ بوده ایم.
وی ادامه داد: آمریكا در تاریخ 242 ساله خود، فقط 16 سال از صلح برخوردار بوده، آمریكا جنگ دوست ترین كشور در تاریخ جهان است.
كارتر دلیل جنگ طلبی آمریكا را تمایل این كشور برای مجبور ساختن كشورهای دیگر به قبول كردن اصول آمریكایی برشمرد و در این گردهمایی یادآور شد كه در گفت وگویی كه با رئیس جمهوری آمریكا در مورد چین داشته، متوجه نگرانی ترامپ از جلو افتادن پكن از رقبای جهانی اش شده است.
كارتر، نگرانی ترامپ در مورد چین را به حق دانست و گفت: رئیس جمهوری آمریكا از توان اقتصادی رو به رشد پكن بیمناك است.
به گفته رییس جمهوری پیشین آمریكا، الگوهای اقتصادی نشان می دهد كه چین از آمریكا به عنوان قوی ترین اقتصاد جهان تا حدود سال 2030 سبقت می گیرد و بسیاری از كارشناسان اقتصادی گفته اند كه اكنون در شرایطی زندگی می كنیم كه «قرن چین» لقب گرفته است.
كارتر افزود: از آن زمان هراسی ندارد، اما این مساله مایه نگرانی ترامپ است و من چرایی آن را نمی دانم.
كارتر كه در سال 1979 روابط دیپلماتیك بین واشنگتن و پكن را عادی كرد، یادآور شد، كه رشد سرسام آور چین به واسطه سرمایه گذاری معقولانه این كشور و قوت گرفتنش با صلح، تسهیل شده است.
وی ادامه داد: مزایای اقتصادی صلح در چین، واضح و روشن است. ما چند مایل راه آهن پرسرعت در این كشور داریم؟ در حالی كه چین حدود 18 هزار مایل راه آهن پرسرعت دارد، در حالیكه آمریكا سه تریلیون دلار برای هزینه های نظامی هدر داده است.
كارتر گفت: این رقم چیزی بیش از سطح تصور شماست. چین حتی یك پنی برای جنگ هدر نداده و به همین دلیل است كه آنها تقریبا در هر زمینه ای از ما جلو افتاده اند.
وی افزود: اگر سه تریلیون دلار در زیرساخت های آمریكا هزینه می شد، احتمالا دو تریلیون دلار از این مبلغ باقی می ماند و ما قطارهای پرسرعت و پل هایی داشتیم كه فرو نمی ریخت، معابری داشتیم كه به درستی حفظ می شد و سیستم آموزشی ما به خوبی سیستم آموزشی كره جنوبی یا هنگ كنگ بود.
براساس این گزارش، دولت ترامپ درگیر جنگ تجاری هزینه بری با چین است، گرچه «استیون منوچین» وزیر خزانه داری آمریكا احتمال پایان این جنگ را نزدیك دانسته است.
با این وجود، تنش های نظامی بر سر ادعای مالكیت پكن بر دریای جنوبی چین و پافشاری چین بر كنترل نهایی این كشور بر تایوان، به قوت خود باقی است.
اروپام ** 9109 ** 1071