خسارت یك هزار و 220 میلیارد تومانی سیل به تاسیسات آب و فاضلاب

تهران- ایرنا- معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شركت آب و فاضلاب كشور گفت: سیل تاكنون یك هزار و 220 میلیارد تومان به تاسیسات آب و فاضلاب كشور خسارت وارد كرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حمیدرضا كشفی» روز دوشنبه در نشستی خبری افزود: تلاش می شود خسارت ها با تامین اعتبار از سوی دولت در اسرع وقت جبران شود.
وی ادامه داد: بروز سیلاب حدود هشت میلیون نفر از جمعیت كشور را تحت تاثیر قرار داده است كه از این تعداد یك میلیون و 600 هزار نفر روستائیان بوده اند.
معاون شركت آب و فاضلاب كشور خاطر نشان ساخت: در جریان سیل كشور، 120 شهر و سه هزار و 788 روستا تحت تاثیر قرار گرفتند.
وی گفت: اكنون آب همه شهرهای سیل زده - بجز بخشی از پلدختر كه با تانكر آبرسانی می شود - وصل شده است.
این مسئول ادامه داد: اكنون توانسته ایم آب سه هزار و 680 روستا را برقرار كنیم و فقط در 108 روستا هنوز آب در شبكه های آبرسانی جریان ندارد.
كشفی افزود: 98 روستا از 108 روستا در استان خوزستان قرار دارد و 10 روستاهای بدون آب در سایر نقاط سیلزده هستند كه 57 روستا از آنها نیز به دلیل خالی بودن از سكنه آبرسانی نشده اند و برای بقیه هم آبرسانی از طریق تانكر های ثابت و سیار و آب های بسته بندی بهداشتی صورت می گیرد.
معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شركت آب و فاضلاب كشور از ادامه استقرار دستگاه های واترجت و جنتكس ویژه شست و شوی تاسیسات آبرسانی در استان های سیلزده خبر داد.

* پس زدگی فاضلاب در اهواز كنترل شد
كشفی به بروز مشكل در فاضلاب در شهر اهواز به دلیل سرایت سیل به تاسیسات فاضلاب این شهر اشاره كرد و گفت: سطح سیلاب در این شهر بالاتر از تاسیسات فاضلاب قرار گرفت و همین امر سبب نفوذ فاضلاب به آب شد كه در چهار نقطه شهر اهواز شرایط بحرانی بود.
وی ادامه داد: اكنون با اقدام های انجام شده بیشتر این نقاط ساماندهی شده اند و نیز اكیپ هایی برای نظارت استقرار یافته اند و به محض مشاهده ورود فاضلاب برای رسیدگی اقدام می كنند.
كشفی ادامه داد: شهروندان می توانند در صورت مشاهده سرایت فاضلاب به سیلاب مراتب را با شماره 122 در میان گذاشته تا د راسرع وقت اقدام های لازم انجام شود.
معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شركت آب و فاضلاب كشور گفت: حفظ كیفیت آب در مناطق سیلزده خط قرمز این شركت است و اكنون گروه های كنترل كیفی این شركت در استان های سیل زده مستقر بوده و كیفیت آب را مداوم رصد می كنند.
به گزارش ایرنا، بارندگی های شدید و سیل از بیست و هشتم اسفندماه گذشته آغاز شد و همه استان های كشور را درگیر كرد.
استان های گلستان، مازندران، ایلام، كرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و كهگیلویه و بویراحمد در شرایط اضطراری قرار گرفتند.

اقتصام*2078*9189*1961*