۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۶
کد خبر: 83279419
۰ نفر
مجلس ایتالیا بر تقویت روابط با ایران تاكید دارد

اصفهان - ایرنا - رئیس كمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا گفت: در دیدار با مقام های ایران ضمن بررسی مسائل مهم و بین المللی، بر توسعه روابط دو كشور تاكید شد و مجلس سنای ایتالیا نیز بر این موضوع تاكید دارد.

به گزارش ایرنا،'ویتو روساری پتروچلی' روز دوشنبه در دیدار با استاندار اصفهان افزود: یكی از اهداف سفر ما به ایران این است كه اجرای قراردادهای همكاری بین دو كشور را پیگیری كنیم زیرا برای گسترش روابط، گفتمان كافی نیست بلكه مذاكرات باید عملیاتی شود تا روابط توسعه یابد.
وی در ادامه به قرارداد خواهرخواندگی بین اصفهان و فلورانس ایتالیا اشاره كرد و گفت: اجرای مفاد این قرارداد به سود طرفین است و ما تلاش می كنیم تا این قرارداد هرچه سریعتر اجرایی شود.
قرارداد خواهرخواندگي اصفهان و فلورانس در جریان سفر 'لامبرتو دیني' (وزیر امور خارجه وقت ایتالیا) به تهران و هیات همراه در 22 شهریور سال 1377 به امضاي دو طرف رسید.
شهرداران دو شهر اصفهان و فلورانس، این قرارداد را طي مراسمي در شهر اصفهان امضا كردند.
تبادل هیات هاي فرهنگي، همكاري هاي كارشناسي فرهنگي، تبادل گردشگر و همكاري هاي اقتصادي از مهمترین محورهاي این قرارداد است.
رئیس كمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا اظهار داشت: پیشنهاد استاندار مبنی بر اجرایی شدن قرارداد خواهرخواندگی را به مسئولان ذیربط در ایتالیا، منعكس و تلاش خواهیم كرد تا مفاد این قرارداد كه تاكنون اجرایی نشده و بر روی كاغذ باقی مانده است اجرایی شود.
وی افزود: نمایندگان مجلس ایتالیا معتقدند كه برای عقد قرارداد با سایر نقاط جهان، ابتدا باید شناخت لازم را از آن منطقه داشته باشیم.
پتروچلی افزود: به همین دلیل به اصفهان سفر كردیم تا شناخت بیشتری از این شهر و ظرفیت های آن پیدا كنیم و واقعیت های آن را از نزدیك ببینیم.
استاندار اصفهان نیز در این دیدار با اشاره به عقد خواهرخواندگی بین اصفهان و فلورانس، اجرایی شدن این قرارداد را خواستار شد.
عباس رضایی گفت: چندین سال از امضای این قرارداد می گذرد اما مفاد آن تاكنون اجرایی نشده است و روابط فی مابین نباید در حد كاغذ باقی بماند.
استاندار اصفهان افزود: اجرایی شدن این قرارداد می تواند به تعمیق روابط دو كشور كمك كند.
رضایی همچنین تشكیل اتاق های اصفهان و رُم، میلان و سایر استان های ایتالیا را خواستار شد و افزود: گفت و گوی فعالان اقتصادی اصفهان و ایتالیا به تعمیق روابط دو كشور كمك می كند.
وی توسعه روابط فرهنگی، هنری و گردشگری بین اصفهان و شهرهای ایتالیا را خواستار شد و افزود: اشتراكات فرهنگی زیادی در زمینه های هنر و معماری بین ایران و ایتالیا وجود دارد كه می توان از این ظرفیت ها برای توسعه و تحكیم روابط دو كشور استفاده كرد.
وی برگزاری هفته های فرهنگی اصفهان در شهرهای ایتالیا و شهرهای ایتالیا در اصفهان را راهكار مناسبی برای تقویت همكاری های دو كشور و اجرایی شدن قرارداد خواهرخواندگی اصفهان و فلورانس دانست.
استاندار اصفهان به روابط دیرینه دو كشور نیز اشاره كرد و گفت: ایتالیا از كشورهای بزرگ عضو اتحادیه اروپاست و مردم ایران ارزش زیادی برای توسعه همكاری های متقابل با این كشور اروپایی قائل هستند.
وی با اشاره به اینكه آثار دانشمندان و ادیبان ایران از جمله بوعلی سینا و فردوسی به زبان ایتالیایی ترجمه شده و مردم ایتالیا از این آثار بهره مند شده اند، گفت: حتی شنیده ام كه مجسمه فردوسی در یكی از میدان های شهر رُم نصب شده است.
رضایی به همكاری های ایران و ایتالیا در زمینه مرمت آثار تاریخی اشاره كرد و اظهار داشت: این اقدام ها نشاندهنده وجود اشتراكات زیاد فرهنگی بین دو كشور است.
وی با اشاره به اینكه روابط ایران و ایتالیا در سطح خوبی حفظ شده است، گفت: در سال های اخیر هیات های متعدد ایتالیایی از جمله نخست وزیر این كشور از اصفهان دیدن كرده اند.
استاندار اصفهان ضمن تقدیر از دولت و ملت ایتالیا برای ارسال كمك به سیل زدگان ایران ابراز امیدواری كرد: سفر هیات پارلمان ایتالیا به ایران زمینه ساز توسعه و تعمیق بیش از پیش روابط دو كشور شود.
به گزارش ایرنا، رئیس كمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس ایتالیا كه به همراه چند نفر از نمایندگان مجلس سنای این كشور به كشورمان سفر كرده است، صبح دوشنبه به منظور دیدن آثار تاریخی و دیدار و گفت و گو با مسوولان اصفهان، وارد این شهر شد.
'ویتو روساری پترو چلی'، روز گذشته در تهران با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه كشورمان نیز دیدار و گفت و گو كرد.
2093 / 6027