۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹
کد خبر 83279258
۰ نفر
ادامه درگيري ارتش سودان با معترضان

تهران – ايرنا- اتحاديه اصناف سودان امروز(دوشنبه) با اشاره به ضرورت ادامه اعتراضات، تاكيد كرد كه ارتش اين كشور تلاش مي كند تا معترضان سوداني را از مقابل مقر ستاد فرماندهي كل نيروهاي مسلح در خرطوم (پايتخت سودان) متفرق كند.

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه خبري 'اسكاي نيوز عربي'، ارتش سودان با بيش از 20 خودروي نظامي و زرهي تلاش مي كند تا موانعي را كه معترضان براي حفاظت خود در نزدكي مقر ستاد فرماندهي نيروهاي مسلح سودان گذاشته اند، از بين ببرد.
در همين راستا شاهدان عيني مي گويند، ده ها سرباز شروع به تخريب اين موانع كرده اند و از كميته هاي مردمي مي خواهند كه عقب نشيني كنند، اما معترضان با اين اقدامات مقابله كرده و شعار مي دهند كه 'آزادي، صلح، عدالت و انقلاب انتخاب مردم'.

**شوراي نظامي سودان: با اعتراضات برخورد نمي كنيم
'شمس الدين ابراهيم' سخنگوي شوراي نظامي انتقالي سودان ديشب (يكشنبه) در كنفرانسي مطبوعاتي كه در آن به تصميم هاي جديد اين شورا اشاره شد، اعلام كرد كه با اعتراضات مردمي مقابله جدي نمي كنيم، اما سنگرها و موانع را براي تسهيل عبور و مرور تخريب خواهيم كرد.
سخنگوي شوراي نظامي انتقالي سودان با اشاره به تيراندازي هايي كه از منابعي نامعلوم به معترضان شده است، نيز گفت: شوراي نظامي از معترضان حمايت مي كند و اجازه نمي دهد طرف هاي موازي سلاح به دست گيرند.
وي با تاكيد بر اين كه حزب رييس جمهور مخلوع (حزب كنگره ملي سودان) در دولت آينده جايي نخواهد داشت، افزود: دولت آينده را احزاب و گروه هاي سياسي تشكيل خواهند داد و شوراي نظامي هيچ نامزدي براي دولت آينده سودان ندارد.
هزاران سوداني براي نهمين روز متوالي در مقابل مقر ستاد فرماندهي ارتش اين كشور تجمع كرده اند تا بتوانند دستاورد انقلابشان را حفظ كنند، آن ها مي ترسند كه ارتش بر موج انقلاب مردمي سوار شود.
در پي اعتراض هاي مردمي در سودان، ارتش اين كشور پنجشنبه گذشته با صدور بيانيه اي بركناري 'عمر البشير' را پس از 30 سال حكومت، تاييد و سه ماه حالت فوق العاده و يك ماه ممنوعيت رفت و آمد در اين كشور شمال آفريقا اعلام كرد. همچنين مقرر شد كه شوراي نظامي انتقالي به رياست 'عوض بن عوف' وزير دفاع به مدت دو سال زمام امور را در دست گيرد، اما بن عوف يك روز بعد از اين سمت، كناره گيري كرد و عبدالرحمن برهان براي اين منصب تعيين شد.
تظاهرات مردم سودان عليه البشير از دسامبر 2018 (آذر- دي 97 ) شروع و موجب شد تا رييس جمهوري اين كشور در فوريه 2019 (بهمن- اسفند 97) با انحلال دولت، به مدت يك سال وضعيت فوق العاده در سودان اعلام كند.
اعتراض ها در سودان گرچه در آغاز افزايش قيمت‌ها و كمبود مواد غذايي را هدف قرار داده بود، اما بعدها به اعتراض عليه البشير تبديل شد كه نزديك 30 سال بود در اين كشور قدرت را در دست داشت.
خاورم**3224*1275