صیانت از حریم طبیعت باید بدون مماشات پیگیری شود

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری از وزارت نیرو خواست تا بدون مماشات موضوع ساخت و سازها و تجاوز به حریم رودخانه ها و مسیل ها را به طور ویژه در دستور كار قرار دهد تا از حریم طبیعت بخصوص رودخانه ها صیانت شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، جلسه شورای عالی آب امروز- دوشنبه- به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.
وی در این جلسه به بارش های اخیر كشور و بحران سیل در برخی استان ها اشاره كرد و اظهار داشت: وقوع سیلاب در كنار همه مشكلات و سختی ها، با درس هایی نیز همراه بود تا از این پس از تجاوز به حریم رودخانه ها و مسیل ها بطور جدی جلوگیری شود و مردم نیز از این موضوع آگاه شدند كه ساخت و سازها در حریم رودخانه ها تا چه حد می تواند خطر آفرین باشد.
معاون اول رییس جمهوری از وزارت نیرو خواست به عنوان دبیرخانه شورای عالی آب با همكاری سایر دستگاه های مرتبط، ضمن برنامه ریزی برای لایروبی بستر رودخانه ها، بدون مماشات موضوع ساخت و سازها و تجاوز به حریم رودخانه ها و مسیل ها را نیز به طور ویژه در دستور كار قرار دهد تا از حریم طبیعت بخصوص رودخانه ها صیانت شود و شاهد تكرار وقوع اینگونه خسارات و آسیب ها نباشیم.

** باید قدردان حضور خودجوش مردم در مدیریت بحران سیل باشیم
جهانگیری همچنین با قدردانی از حضور دستگاه ها و نهادهای مختلف نظیر نیروهای مسلح، هلال احمر، بسیج و نهادهای مدنی برای مدیریت بحران سیل در كشور، تصریح كرد: نقش مردم سراسر كشور نیز در كمك رسانی و مدیریت بحران بسیار پراهمیت بود كه باید از همت، ایثار و حضور خودجوش مردم قدردانی كنیم.
وی در ادامه این جلسه از تلاش ها و اطلاع رسانی سازمان هواشناسی در خصوص بارش ها و وقوع سیلاب در استان های مختلف كشور قدردانی كرد و گفت: یكی از بهترین روش ها برای پیشگیری از خطرات این است كه توانمندی كشور را برای دقت و سرعت در پیش بینی ها افزایش دهیم.
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان كرد: سازمان هواشناسی باید با اطلاع رسانی علمی و بموقع در خصوص وضعیت آب و هوای كشور از اظهارنظرهای غیرعلمی و غیركارشناسی توسط دیگران جلوگیری كند و تعامل و همكاری خوبی با دستگاه های اجرایی مرتبط داشته باشد چرا كه دستگاه های اجرایی مكلف شده اند براساس پیش بینی های سازمان هواشناسی برنامه ریزی و اقدام كنند.

**تقویت تجهیزات سازمان هواشناسی برای بهبود پیش بینی‌ها ضروری است
جهانگیری همچنین بر ضرورت تقویت امكانات و تجهیزات سازمان هواشناسی كشور تاكید كرد و از سازمان برنامه و بودجه خواست منابع مالی مورد نیاز برای مجهزتر شدن سازمان هواشناسی را تامین كند تا پیش بینی های این سازمان با سرعت و دقت بیشتری در اختیار مسئولین اجرایی كشور قرار گیرد.
وی با یادآوری این كه میزان بارش ها و روان آب های برخی كشورهای همسایه نظیر افغانستان و تركمنستان نیز كه تاثیر مستقیمی بر میزان آب رودخانه های برخی از استان های كشور دارد،‌ افزود: سازمان هواشناسی باید با تقویت تجهیزات و توسعه فعالیت ها، وضعیت بارش های این كشورها را نیز مدنظر قرار دهد تا پیش بینی ها برای اقدامات پیشگیرانه هر چه بهتر و دقیق تر انجام شود.
معاون اول رییس جمهوری پیشنهاد مطرح شده در جلسه مبنی بر تشكیل كارگروهی ذیل دبیرخانه شورای عالی آب برای هماهنگی هر چه بیشتر میان دستگاه های مرتبط را مثبت ارزیابی كرد.
جهانگیری اظهار داشت: كارگروهی متشكل از نمایندگان وزارتخانه های نیرو، جهاد كشاورزی، سازمان هواشناسی و جمعی از صاحب نظران دانشگاهی می تواند در افزایش هماهنگی میان دستگاه های مرتبط با مدیریت آب و پیشگیری از خطرات ناشی از سیلاب نقش مهمی ایفا كند.
وی با یادآوری گزارش مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در خصوص اقدامات صورت گرفته برای مدیریت سیلاب این استان، از تلاش های انجام شده قدردانی و بر ضرورت استمرار این تلاش ها برای كاهش تلفات انسانی و خسارات مالی طی روزها و ماه های آینده تاكید كرد.
معاون اول رییس جمهوری افزود: استان های مختلف كشور و بخصوص استان خوزستان باید با در نظر گرفتن پیش بینی های سازمان هواشناسی و نیز با توجه به آب شدن پوشش برفی كوه ها، احتمال وقوع سیل در ماه های اردیبهشت و خرداد را جدی بگیرند و برنامه ریزی دقیقی برای پیشگیری از بروز خسارات مالی و تلفات انسانی ناشی از سیلاب انجام دهند.
جهانگیری تصریح كرد: وزارت نیرو باید سدهایی را كه روند احداث آنها متوقف شده مورد بررسی قرار دهد تا در صورتی كه ضرورت تكمیل آنها احساس شود، برنامه زمانبندی برای تكمیل این سدها تدوین كند.
وی از دبیرخانه شورای عالی آب خواست با هماهنگی و همكاری وزارت جهاد كشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست پیش بینی های لازم را برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع و نیز وقوع ریزگردها انجام دهد.
در این جلسه كه وزیر نیرو و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، نماینده وزارت نیرو گزارشی از وضعیت آب سدها و روان آب های كشور ارائه كرد و گفت: امسال ورودی سدهای كشور 280 درصد و موجودی مخازن سدها 63 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان هم در این نشست با اشاره به اینكه ورودی آب به استان خوزستان در سال آبی 98ـ 97، 33 میلیارد و 700 میلیون متر مكعب بوده است از افزایش 477 درصدی ورودی آب به این استان خبر داد و گفت: در حال حاضر 94 درصد مخازن سدهای استان خوزستان ا‌ز آب پر شده است.
وی همچنین به ارائه گزارشی در خصوص اقدامات صورت گرفته در راستای مدیریت سیلاب استان خوزستان پرداخت و بیان كرد: یكی از اقدامات صورت گرفته برای مدیریت سیلاب تشكیل كارگروه و شورای مشورتی بود تا ضمن رصد لحظه ای سدهای استان برنامه ریزی لازم را برای رها سازی آب انجام دهد تا خسارات سیلاب ها در پائین دست با حداقل آسیب ها مدیریت شود.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان برگزاری جلسات مستمر برای بررسی پایداری سدهای استان خوزستان، تهیه طرح اضطراری تخلیه سیلاب و نیز برنامه ریزی برای تقویت سیل بندها را از دیگر اقدامات صورت گرفته جهت كنترل سیلاب در این استان برشمرد و از آبگیری شدن 85 درصدی تالاب هورالعظیم و 90 درصدی تالاب شادگان خبر داد.
رییس سازمان هواشناسی كشور هم در این جلسه گزارشی از تحلیل بارش و دمای هوای كشور از ابتدای سال آبی 98 ـ 97 یعنی از 97/7/1 تا 25 فروردین 98 ارائه كرد و به تشریح پیش بینی این سازمان برای سه ماه آینده سال پرداخت.
براساس این گزارش استان های ایلام و لرستان بیشترین بارش ها را داشته اند و در اثر بارش های اخیر كمبود بارش سال 96 جبران شده و انتظار می رود با بارش های پیش رو در دو ماه آینده كمبود بارش سال 95 نیز جبران شود.
وی با بیان این كه میزان گرمایش كشور در مقایسه با دمای دوره بلندمدت هنوز بالا است، گفت: هنوز بخش هایی از كشور براساس شاخص ها، در خشكسالی هستند اگر چه آب مورد نیاز تا حد زیادی تامین شده و از شدت خشكسالی ها خفیف است.
سیام*3061* 1336