مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران به مستمری سه برابری رسیدند

ساری - ایرنا - مدیركل بهزیستی مازندران گفت كه وعده افزایش سه برابری مستمری مددجویان سیلزده استان محقق و در قالب مستمری ماه فروردین به آنان پرداخت شده است.

سعید آرام روز دوشنبه در گفت و گو با خیرنگار ایرنا با اعلام این كه سیلاب اخیر به جامعه هدف بهزیستی در 6 شهرستان مازندران خسارت زد ، افزود : مستمری این مددجویان كه ساكن شهرستان های سیمرغ ، سوادكوه ، جویبار ، ساری ، میاندرود و نكا هستند ، با افزایش سه برابری پرداخت شده است.
وی توضیح داد : سیل اخیر علاوه بر این كه خانه 90 مددجوی بهزیستی مازندران را به صورت كامل تخریب و به خانه 370 مددجوی دیگر هم خسارت وارد كرد ، سبب از دست رفتن لوازم خانگی 290 خانوار مددجو و از بین رفتن زمین كشاورزی ، دام و كسب و كار 111 خانوار دیگر شد.
مدیركل بهزیستی مازندران مجموع خسارت وارد شده به مددجویان این نهاد را تاكنون 140 میلیارد ریال برآورد كرد و گفت : در نخستین قدم سعی شد تا نیازهای اولیه مددجویان برطرف شود كه در این راستا، اقلام مورد نیاز شامل سبد كالا ، پوشاك و پتو ، لوازم بهداشتی و لوازم توانبخشی به ارزش بیش از هشت میلیارد ریال میان آسیب دیدگان توزیع شد.
وی افزود : در قدم بعدی مستمری تمامی 450 مددجوی ساكن شهرستان سیمرغ كه بیشترین خسارت را دیده اند به سه برابر برای یك دوره افزایش یافت كه حداقل میزان آن پنج میلیون ریال و حداكثر هم 15 میلیون ریال بوده كه به تمامی آنها پرداخت شده است.
شهرستان سیمرغ در مركز مازندران نخستین قدمگاه سیل 27 اسفند ماه پارسال بود كه بر اثر طغیان رودخانه ' تلار ' رخ داد و بیشترین آسیب مراكز جمعیتی هم در این منطقه بویژه در دو روستای
' تالارپشت ' و ' ركنی كلا ' ثبت شد.
آرام گفت : همچنین مستمری مددجویان آسیب دیده شهرستان های نكا، میاندرود، سوادكوه ، ساری و جویبار نیز برای یك ماه به سه برابر افزایش یافته و پرداخت شده است.
مدیركل بهزیستی مازندران استقرار مهدهای كودك سیار شهری و روستایی، اتاق بازی و نشاط سیار برای بازگشت آرامش به كودكان و همچنین استقرار اورژانس های اجتماعی برای مداخله سریع را از جمله اقدامات بهزیستی استان به منظور انجام وظایف سازمانی و همدلی و همراهی با سیلزدگان و كاهش آلام آنان برشمرد.
** آغاز ساخت 90 واحد مسكونی برای مددجویان بهزیستی
آرام همچنین گفت كه ساخت تمامی 90 واحد مسكونی تخریب شده مددجویان بهزیستی مازندران آغاز شده و این كار را با همكاری بسیج سازندگی در حال انجام است.
وی توضیح داد : برای ساخت هر یك از این واخدهای مسكونی یكصد میلیون ریال كمك بلا عوض از سوی بهزیستی پرداخت می شود ، تامین آجر مورد نیازشان نیم بهاء است و علاوه بر این مبلغ پنج میلیارد ریال تسهیلات هم از سوی شورای هماهنگی رفاه استان مازندران و از محل تسهیلات بنیاد مسكن مصوب شده كه اختصاص یافته است.
مدیركل بهزیستی مازندران از امضای تفاهمنامه با سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان برای تامین برخی اقلام زندگی و تهیه سیمان رایگان برای نوسازی و بازسازی خانه های مددجویان آسیب دیده خبر داد و افزود : بهزیستی استان و كشور تا زمان تحویل تمامی واحدهای مسكونی و برطرف شدن كامل نیازهای مددجویان پای كار خواهند بود و مددجویان می توانند به صورت مستقیم با این نهاد برای گزارش كمبودها و نیازهای خود ارتباط برقرار كنند.
وی گفت : نیروهای بهزیستی مازندران با حضور كارشناسان بنیاد مسكن از تك تك خانه های سیلزده مددجویان بازدید كردند كه خوشبختانه با تایید بنیاد مسكن، كار بازسازی این خانه ها با كمك بهزیستی، بنیاد مسكن و مشاركت اجتماعی و خیرین از 2 روز قبل آغاز شد.
آرام از همه دستگاههای تابعه وزارت رفاه و دیگر دستگاهها برای كمك رسانی به مددجویان بهزیستی گرفتار در سیل قدردانی كرد و گفت : با رایزنی های صورت گرفته، در كنار تمام تسهیلاتی كه برنامه ریزی شده است،از بانك رفاه استان قول وام 50 میلیون ریالی قرض الحسنه برای مددجویان آسیب دیده در سیل را گرفته ایم كه پس از نهایی شدن ، مكانیسم پرداخت آن اعلام خواهد شد.
** التماس دعا از خیرین
مدیركل بهزیستی مازندران یكی از مشكلات مددجویان سیلزده را تامین برخی از لوازم گران قیمت و كمیاب توانبخشی برشمرد و خواستار ورود خیرین در كنار كمك های دولتی برای تامین این اقلام شد.
وی گفت : گرانی و كمیابی این اقلام سبب شده تا تامین آنها طولانی شود ولی با ورود مردم و خیرین به طور قطع این مشكل سریع تر رفع خواهد شد.
بارندگی شدید و سیلابی كه در واپسین روزهای سال 97 در مازندران جاری شد ، بیش از 15 هزار میلیارد ریال به بخش های مختلف در استان خسارت زد.
استان مازندران سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد كه حدود 250 هزار نفرشان تحت پوشش بهزیستی هستند. 45 هزار نفر از مددجویان بهزیستی مازندران را معلولین جسمی و حركتی تشكیل می دهند.
7335/1654