قرائتی: یكصدشهیدرجایی می خواهیم تا آموزش وپرورش را تغییر دهد

تهران-ایرنا- حجت الاسلام «محسن قرائتی» رئیس ستاد اقامه نماز با انتقاد از وضعیت آموزشی و ضعف مهارت دانش آموختگان گفت: یكصد شهیدرجایی و یكصد نواب صفوی می خواهیم كه خاك آموزش و پرورش را عوض كند تا شاهد دهها میلیون تحصیلكرده بی مهارت نباشیم، این فاجعه برای كشور است.

به گزارش خبرنگار ایرنا وی روز دوشنبه در مراسم بیست و هفتمین دوره آزمون نهایی مسابقات درس هایی از قرآن در دبیرستان دخترانه فرهنگ منطقه 13 شهر تهران اظهارداشت: مهارت آموزی باید اولویت نظام آموزشی قرار گیرد.
قرائتی در ادامه مشكلات و آسیب های اجتماعی از جمله افزایش آمار طلاق را ناشی از نبود مهارت دانست و گفت:
دختر دبیرستانی (در مدرسه مطالب مربوط به) اقیانوس اطلس و رودخانه های پاكستان را آموخته و نمره گرفته است اما آیین همسرداری بلد نیست.
وی افزود: مشكلمان این است كه (در این سیستم آموزشی) آنچه به درد نمی خورد را می خوانیم، اما خیلی از مسائلی كه به درد نمی خورد را می خوانیم.
قرائتی ضمن اینكه خطاب به دختران در مراسم تاكید كرد ازدواجشان را عقب نیندازند، تصریح كرد: برخی می گویند دیپلم بگیریم بعد ازدواج كنیم؛ دیپلم چه ربطی به ازدواج دارد؟
رئیس ستاد اقامه نماز تصریح كرد: برخی جوانان ما «پوك» شده اند، اختیار موی سرشان را هم ندارند و نمی توانند تصمیم بگیرند چطور مویشان را درست كنند؛ هركدام از طرف موهای سرشان را براساس یك مدل و الگوی كشورهای مختلف می زنند.
وی افزود: در تربیت و تحصیل بچه ها مانده ایم و برخی مسائل در جامعه قفل شده است.
قرائتی خطاب به دانش آموزان افزود: زمانی كه هنر و مهارتی نداشته باشید، شغل و به تبع آن پول ندارید، ازدواج و مسكن نیز تهیه نمی كنند.
رئیس ستاد اقامه نماز كشور خطاب به دانش آموزان تاكید كرد: هر یك از شما می توانید تحول ایجاد كنید، خودتان الگو و تصمیم گیرنده باشید و از كسی تقلید نكنید.
قرائتی همچنین با اشاره به برگزاری مسابقات درس هایی از قرآن گفت: این حركت به امر و اراده من نبود بلكه به صورت خودجوش بدون بودجه خاص به عنوان كار فرهنگی نسل نو، عمیق و ارزان با همكاری آموزش و پرورش و موسسه ترویج فرهنگ قرآنی در حال اجراست كه مورد استقبال حدود 2 میلیون نفر قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا آزمون نهایی سراسری مسابقات دانش آموزی درس هایی از قرآن فروردین ماه با حضور بیش از یكصدهزار نفر از برگزیدگان كشوری در حدود 700 حوزه به طور همزمان برگزار می شود و این آزمون امروز(دوشنبه) در مناطق 19گانه آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شد.
قرار است اختتامیه این مسابقات با معرفی برگزیدگان طی هفته دوم مهرماه در تالار شیخ صدوق(ره) آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شود.
تهرام/7245/ 1008