روزنامه آلمانی: پیش بینی آمریكا درمورد كاهش صادرات نفت ایران نادرست بود

تهران - ایرنا - نشریه 'یونگه ولت' نوشت: مقامات آمریكایی در پاییز 2018 میلادی امیدوار بودند كه اعمال تحریم های جدید بتواند میزان صادرات نفت ایران را به زیر یك میلیون بشكه برساند، اما آمارهای موجود نشان می دهد این پیش بینی نادرست بوده است.

به گزارش ایرنا، این نشریه آلمانی امروز (دوشنبه) در گزارشی نوشت: ایران در ماه مارس نفت بیشتری را نسبت به نوامبر 2018، زمانی كه تحریم های آمریكا علیه این كشور بار دیگر به اجرا گذاشته شد، صادر كرده است.
طی ماه های اخیر میزان صادرات نفت ایران همواره افزایش داشته به طوری كه از 1.08 میلیون بشكه در زمان آغاز تحریم ها به 1.1 میلیون بشكه در ژانویه، 1.25 میلیون بشكه در فوریه و 1.7 میلیون بشكه در ماه مارس رسیده است.
این در حالیست كه نیاز بازار جهانی به نفت خام اكنون بیش از یكصد میلیون بشكه است.
به نوشته یونگه ولت، مقامات آمریكایی در پاییز 2018 امیدوار بودند كه اعمال تحریم های جدید بتواند میزان صادرات نفت ایران را به زیر یك میلیون بشكه برساند، اما آمارهای موجود نشان می دهد این پیش بینی آنها نادرست بوده است.
این در حالیست كه بلاتكلیفی در مورد اقدام بعدی آمریكا در قبال ایران موجب تنش در بازار و احتمال افزایش غیرمنتظره بهای نفت شده است.
یونگه ولت نوشت: 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریكا باید تا دوم ماه می (دوازدهم اردیبهشت) تصمیم خود را در مورد نحوه اعمال تحریم های نفتی ایران اعلام كند.
پیش از این كشورهایی كه از ایران نفت می خریدند چین، هند، ژاپن، كره جنوبی، تایوان، تركیه، یونان و ایتالیا بودند.
در این میان دو كشور اروپایی از زمان آغاز تحریم های جدید، خرید خود را متوقف كرده اند و به جز تایوان، آمریكا در حال رایزنی با پنج كشور دیگر برای جایگزینی نفت ایران از طرق دیگر است.
پیش بینی واشنگتن این است كه در صورت موفقیت آمیز بودن این مذاكرات، بتواند صادرات نفت ایران را به زیر 400 هزار بشكه برساند.
در این صورت بازار به 670 تا 800 هزار بشكه نفت دیگر نیاز خواهد داشت كه باید جایگزینی برای آن یافت شود.
این نشریه آلمانی، علت افزایش صادرات نفت ایران در ماه های اخیر را استفاده كشورهایی مانند چین و هند از فرصت باقی مانده تا ماه می ارزیابی كرده و می افزاید: این كشورها نگران وضعیت بهای نفت پس از دوم ماه می هستند.
از سوی دیگر بلاتكلیفی در مورد اثربخی بودن تحریم های نفتی آمریكا علیه ایران و نابسامانی اوضاع در كشورهای صادركننده نفت از جمله ونزوئلا و لیبی، نگرانی ها در خصوص افزایش غیرمنتظره بهای نفت در ماههای آینده را دو چندان كرده است.
اروپام ** 6143 ** 1071