۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
کد خبر 83279088
۰ نفر
195 اثر باستانی و تاریخی در لارستان شناسایی شد

شیراز-ایرنا- سرپرست هیات باستان شناسی لارستان گفت: بیش از 225 اثر باستانی و تاریخی متعلق به دوره های مختلف باستان شناسی در محوطه تاریخی لارستان شناسایی شده كه 195 مورد آن بتازگی و 30 اثر آن در گذشته كشف شده است.

علیرضا سرداری دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه آثار تازه شناسایی شده در لارستان شامل انواع ظروف گلی ،آسیاب دستی و ... است، افزود: بررسی های روشمند در شهرستان لارستان استان فارس برای تهیه نقشه باستان شناسی كشور زیر نظر پژوهشكده باستان شناسی و اداره كل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس از سوم فروردین 98 در لارستان در حال انجام است.
وی اظهار داشت: براساس بررسی هایی كه این تیم باستان شناسی متشكل از 10 متخصص حوزه‌های مختلف نظیر نقشه برداری هوایی ،باستان شناس و .... تاكنون در لارستان انجام داده و شواهد در این منطقه نشان از آن دارد كه در محوطه باستان شناسی لارستان در دوره‌های پارینه سنگی و حدود 60 تا 100 هزار سال قبل علائمی از سكونت انسان در این محل وجود دارد.
سرداری ادامه داد: این تیم باستان شناسی روزانه حدود 20 اثر جدید در منطقه لارستان شناسایی می كند و پیش بینی می شود كه بررسی های روشمند در شهرستان لارستان برای تهیه اطلس باستان شناسی كشور تا حدود 10 روز آینده به پایان برسد.
وی گفت: تهیه نقشه یا اطلس باستان شناسی كشور در آینده مبنای اطلاعاتی تمام تصمیم گیری های این حوزه در ایران خواهد بود و در تهیه اطلس باستان شناسی لارستان از اطلاعات اهالی این خطه نیز استفاده خواهد شد.
سرداری عنوان كرد: تهیه نقشه باستان شناسی در تمام شهرستانهای استان فارس و كشور در سال 98 انجام خواهد شد.
لارستان به مركزیت شهر لار در فاصله حدود 337 كیلومتری جنوب شیراز ، مركز استان فارس قرار دارد.
9873 /1876