بیش از 5 هزار دانش آموز پروژه های تحقیقاتی خود را به داوری می گذارند

تهران- ایرنا- 5 هزار و یكصد دانش آموز دوره های مختلف تحصیلی در اولین جشنواره بین المللی پروژه‌های دانش آموزی سینا، فعالیت های تحقیقاتی و علمی خود را به داوری می گذارند.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، دبیر اولین جشنواره بین‌المللی پروژه های دانش آموزی «سینا» روز دوشنبه طی نشست خبری در كتابخانه مركزی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانش آموزان به همراه دبیران راهنمای خود از 19 استان در قالب هزار و 300 تیم روزهای 29 تا 31 فروردین در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گرد هم می آیند.
«الناز فطیر خورانی» ادامه داد: این جشنواره در 5 محور شامل غرفه‌های نمایشگاهی در قالب 220 تیم با نمایش آثار سازه ای در 150 غرفه، سمینارهای پژوهشی 410 تیم، مسابقات دانش آموزی از جمله رباتیك، هوا فضا، سازه ماكارونی، ابر حباب، رایانه و برنامه نویسی و چالش زیست فناوری 500 تیم، محتوای دیجیتال 50 تیم و سخنرانی علمی 120 تیم برگزار می‌شود كه گستره بخش ها و گرایش ها، این جشنواره را از لحاظ كیفی نسبت به سایر جشنواره های دانش آموزی متمایز می كند.
به گفته دبیر جشنواره، دستاوردها و پروژه های دانش آموزان از سوی استادان دانشگاه كه متشكل از 120 نفر هستند، داوری خواهد شد و گروه های برگزیده علاوه بر جوایز نقدی، تندیس ویژه ابداعات و اختراعات نیز دریافت می كنند و به مسابقات جهانی ابداعات و اختراعات كه امسال در چند كشور از جمله كره جنوبی و تایوان برگزار می‌شود، اعزام خواهند شد.
فطیر خورانی حمایت از طرح های تحقیقاتی گروه های برتر دانش آموزی برای همكاری و مبادلات علمی و فنی با مراكز پژوهشی، دانشگاهی و دستگاه های اجرایی و صنعتی را از برنامه های اصلی این رویداد علمی پژوهشی عنوان كرد.
دبیر اولین جشنواره بین المللی پروژه های دانش آموزی سینا بخش دیگری از اهداف ترسیم شده در این رویداد را گسترش فرهنگ پژوهشگری بین دانش آموزان، ایجاد زمینه های ظهور خلاقیت و توانایی های بالقوه دانش آموزان، ارائه و عرضه دستاوردهای پژوهشی و فناوری آینده سازان ایران اسلامی، توسعه همكاری ها و مبادلات علمی و فنی مراكز پژوهشی و دستگاه های اجرایی، ایجاد انگیزه برای بالا بردن سطح علمی برای تولید علم و جنبش نرم افزاری، افزایش حساسیت جامعه نسبت به پژوهش و متجلی كردن نتایج آن و تبیین نقش و اهمیت بالای تفكر و پژوهش عنوان كرد.
فطیر خورانی در ادامه به فرایند ثبت نام و شركت دانش آموزان در جشنواره اشاره كرد و گفت: از بهمن سال گذشته ثبت نام از متقاضیان آغاز شد و از طریق وزارت آموزش و پرورش و پژوهش‌سراهای دانش آموزی، اطلاعات لازم در اختیار مدارس قرار گرفت.
وی بیان داشت: این خلاء همواره احساس می شد كه دانش آموزان با وجود انجام تحقیقات و پروژه های علمی هیچ گاه دیده نمی شوند و جایی برای عرضه آثارشان وجود نداشت، به همین خاطر جشنواره سینا را با 130 گرایش تدارك دیدیم.
دبیر جشنوارن ابن سینا به برنامه های جنبی این رویداد اشاره كرد و گفت: در دومین روز 16 كتاب علمی پژوهشی كه توسط دانش آموزان كرمانی ترجمه و یا تالیف شده، رونمایی می شود.
فطیر خورانی درباره حضور دانش آموزان خارجی در این جشنواره تعداد آنها را 30 نفر عنوان كرد و گفت: برخی از این دانش آموزان، مقیم ایران هستند كه از جامعه المصطفی به این رویداد می آیند و دو گروه نیز از مالزی هستند كه حضور آنها امروز قطعی خواهد شد.

** ارتباط دانش آموزان با واحدهای دانشگاهی تضمینی برای آینده علمی كشور است
معاون آموزشی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست گفت: دانش آموزان هنگامی كه وارد دانشگاه می شوند 12 سال تحصیلی را پشت سر گذاشته اند به همین دلیل اگر قبل از ورودشان به مراكز دانشگاهی ارتباط و تعاملی بین آنها و محیط دانشگاهی ایجاد كنیم آینده علمی كشور تضمین خواهد شد.
«سودابه سلیمانی» اظهار داشت: بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان از جمله ژاپن سالهاست كه دست به چنین اقدامی زده اند به گونه ای كه كودكان را از دوران پیش دبستانی با محیط های دانشگاهی آشنا كرده و آنها را مورد ارزیابی قرار می دهند.
وی به مزیت های برگزاری جشنواره سینا اشاره كرد و ادامه داد: ایده ها و تحقیقات دانش آموزان از آنجا كه كپی نبوده و آنها با شهامت تحقیقات خود را در معرض داوری قرار می دهند، به نوعی عرصه ای برای تجربه اعتماد به نفس در دوران دانش آموزی است كه از این منظر این رویداد علمی حائز اهمیت است.
معاون آموزشی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تصریح كرد: بچه ها اكنون كه عرصه و مجالی برای ارائه دستاوردهای پژوهشی خود در قالب این جشنواره پیدا كرده اند به هنگام ورود به دانشگاه با یك فضای بسته مواجه نمی شوند و شاید این رویداد انگیزه دانش آموزان برای ادامه تحصیل را تقویت كند، مساله ای كه در سال های قبل اندكی كمرنگ شده است.
سلیمانی اضافه كرد: این رویداد همچنین منفعتی هم شامل حال دانشگاه خواهد كرد از این منظر كه دانش آموزان نخبه را شناسایی كند تا ایده های برتر آنان در مسیرهای بهتری هدایت شود، ضمن اینكه بنا داریم پس از پایان جشنواره دوره های آموزشی و كارگاهی برای دانش آموزان برگزیده برگزار كنیم.

** سامانه سینا وسیله ای برای تعامل آموزش و پرورش و 30 میلیون مخاطب
مدیر پروژه سینا نیز در این نشست در سخنانی اظهار داشت: سینا به معنای «سامانه یكپارچه نوین آموزشی» است كه یك سالیست با هدف برقراری تعامل و ارتباط مستقیم بدنه وزارت آموزش و پرورش با جامعه 30 میلیون نفری مخاطبان شامل دانش آموزان، والدین و جامعه فرهنگیان راه اندازی شده است.
«صدرا احمدی» این سامانه را فضایی برای پاسخگویی به تكلیف مشخص شده برای آموزش و پرورش در راستای توجه به هوشمندسازی ذكر كرد و افزود: سامانه مذكور این امكان و قابلیت را دارد كه به ارائه خدمات آموزشی و كمك آموزشی به دانش آموزان، والدین و فرهنگیان در سراسر كشور حتی در دورترین نقاط تنها با استفاده از یك گوشی تلفن همراه هوشمند بپردازد.
وی با بیان اینكه وزارت آموزش و پرورش هیچ گونه سرمایه گذاری مالی درباره سامانه سینا انجام نداده و تمامی كارهای آن توسط بخش خصوصی صورت گرفته است، گفت: یكی از محورهای فعالیت سینا برگزاری رویدادهای علمی پژوهشی برای دانش آموزان است تا با استفاده از این ظرفیت به جلب مشاركت بیشتر آنها در این عرصه بپردازد.
مدیر پروژه سینا با بیان اینكه با بهره گیری از این سامانه در سال های آینده جشنواره سینا را كامل تر برگزار خواهیم كرد و جشنواره های متعدد دیگری نیز اجرا می شود، تصریح كرد: این جشنواره در اولین دوره با همكاری واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تدارك دیده شده و مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفته است.
علمی *1883 *1485