واشنگتن پست: نتانیاهو از حقه های ترامپ الگو برداری می كند

تهران – ایرنا – روزنامه واشنگتن پست در گزارشی تحلیلی پیرامون وعده های انتخاباتی بنیامین نتانیاهو نوشت كه نخست وزیر رژیم صهیونیستی 10 سال قبل هم وعده نابودی حماس را سر داد ؛ اما با گذشت یك دهه از این وعده ها ؛ حماس همچنان باقی است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ؛ این روزنامه دمكرات منتقد سیاست های دونالد ترامپ ؛ افزود : طی یك دهه گذشته ؛ نتانیاهو تحت فشار همه یاران جنگ طلب و تندروی خود ؛ بارها نظامیان صهیونیست را به غزه اعزام كرد ؛ اما او هرگز نتوانست به وعده خود در ازبین بردن حماس ؛ جامه عمل بپوشاند.
روزنامه آمریكایی همچنین با اشاره به لفاظی های نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره حمله به تاسیسات هسته ای ایران نیز نوشت : نتانیاهو از این تهدیدات ؛ بدنبال بهره برداری سیاسی بود و میوه آن را برای خود چید.
واشنگتن پست ، از نتانیاهو به عنوان فردی محتاط یاد می كند و با طرح این پرسش كه ' آیا نتانیاهو همچنان نخست وزیر محتاط اسرائیل باقی خواهد ماند یا نه؟' می نویسد : نتانیاهو ابعاد درگیر بودن نظامی اسرائیل در سوریه را محدود كرد و او از درگیر شدن مستقیم با 'بشار اسد' و یا 'روسیه' خودداری كرد.
به نوشته این روزنامه ؛ این اواخر نتانیاهو حتی در سكوت كامل و به دور از هیاهو كار شهرك سازی در خارج از قلمرو 'كرانه باختری' را هم متوقف كرد. این نواحی همان خطه ای است كه انتظار می رود اسرائیل در هر توافق صلح با فلسطینیان آن را ضمیمه سرزمین های اشغالی كند.
واشنگتن پست در گزارش خود به نقل از محافل لیبرال در سرزمین های اشغالی می نویسد : ' لیبرال های اسرائیل می گویند كه نتانیاهو سیاست هایش در داخل 'تفرقه افكنی' و سخنانش 'نفرت پراكنی' است ، اما بسیاری هم می گویند كه او یك سیاستمدار محتاط است و از 'ماجراجویی' پرهیز می كند' .
به نوشته این روزنامه ؛ بررسی های انجام شده نشان می دهد كه همه وعده وعیدهای انتخاباتی نتانیاهو به فراموشی سپرده شده است .
واشنگتن پست كه به روزنامه منتقد سیاست های دونالد ترامپ شهرت دارد ؛ در این گزارش تحلیلی از ' بنیامین نتانیاهو' به عنوان 'دونالد ترامپ' اسرائیل یاد كرده و می نویسد : ترامپ و نتانیاهو نزدیك ترین رابطه ممكن در تاریخ آمریكا را با هم داشته اند .
' نتانیاهو همیشه از سیاست های ترامپ پشتیبانی كرده و از حقه های او در شبكه های اجتماعی الگوبرداری می كند.'
نشریه آمریكایی با اشاره به انتخابات اخیر در سرزمین های اشغالی و تكیه زدن نتانیاهو برای پنجمین بار بر مسند نخست وزیری این سئوال را مطرح می كند كه آیا نتانیاهو اینك زیر فشار شركایش ، به سراغ آن ماجراجویی ها و بی پروایی ها خواهد رفت كه روزی از آنها پروا می كرد؟
واشنگتن پست می نویسد : نتانیاهو در تبلیغات انتخابات اخیر وعده داد بخش های وسیعی از كرانه باختری را ضمیمه اسرائیل خواهد كرد. او سوگند یاد كرده بود كه نه فقط بر بخش های وسیعی از شهرك های یهودی نشین در نوار مرزی اسرائیل 'اعمال حاكمیت' خواهد كرد بلكه حتی بر نقاط دورافتاده ای در عمق سرزمین های فلسطینیان كه در آنها كار شهرك سازی جریان دارد هم 'اعمال حاكمیت' خواهد كرد.
براساس این گزارش ؛ اگر نتانیاهو چنین كند؛ امكان حصول هر توافقی برای تشكیل یك دولت فلسطینی را بطور كل از بین خواهد برد و اسرائیل را با بقیه دنیا به جنگ خواهد انداخت. آنگاه اسرائیل دیگر یك ' سرزمین یهود' نخواهد بود، بلكه 'یك حكومت آپارتاید' خواهد بود.
واشنگتن پست اضافه كرد : نتانیاهو پیر شده است او پارسال هم كه نسبتا جوانتر بود، دست به یك چنین عملی نزد و این سرزمین ها را ضمیمه سرزمین های اشغالی نكرد.
روزنامه آمریكایی مدعی شد كه رییس جمهور سابق آمریكا ( اوباما) جلوی بسیاری از ترك تازی های رهبران اسراییل را می گرفت اما اكنون دونالد ترامپ رییس جمهور فعلی آمریكا نه تنها سازوبرگ لازم را در اختیار نتانیاهو قرار می دهد بلكه روحیه ناسیونالیسم اسرائیلی را تقویت هم می كند.
ترامپ ماه گذشته رسما بر حاكمیت اسراییل بر 'بلندی های جولان' تاكید كرد و مشوقی شد تا كرانه باختری هم روزی دچار همین سرنوشت بشود.
'مایك پمپئو' وزیر خارجه آمریكا هفته گذشته در ادای شهادت در كنگره از پاسخ دادن به این سوال كه آیا آمریكا هنوز هم موافق تشكیل یك دولت فلسطینی هست یا نه، طفره رفت.
البته فلسطینیان با همه این اقدامات مخالفت خواهند كرد. ترامپ تا به امروز همه دشمنی اش را با فلسطینیان به اثبات رسانده است از انتقال سفارت به بیت المقدس گرفته تا قطع كمك های آمریكا به حكومت خودگردان فلسطین.
هرگاه فلسطینیان به این طرحها ' نه ' بگویند و یا اصلا جواب ندهند، تندروهای اسرائیل به نتانیاهو فشار وارد خواهند آورد تا به وعده اش برای الحاق كرانه باختری عمل كند ، آنجاست كه نتانیاهو ثابت خواهد كرد 'شاگرد خلف' ترامپ است و خوب از سیاست های او درس گرفته است و كاری هم به اینكه آخر و عاقبت تصمیم گیریهایش چه خواهد بود، ندارد.
اروپام**1591** 1546