۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۲
کد خبر: 83278997
۰ نفر
ثبت احوال حذف كوروش از فهرست نام ها را تكذیب كرد

تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان ثبت احوال كشور گفت: حذف نام كوروش از فهرست نام های ثبت احوال كذب است و خانواده ها هیچ منعی برای انتخاب این نام برای فرزندان خود ندارند.

سیف الله ابوترابی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال انتشار مطالبی در فضای مجازی مبنی بر حذف نام كوروش تاكید می شود كه این نام از فهرست نام های ثبت احوال به هیچ عنوان حذف نشده است.
وی تاكید كرد: مشكلی كه در ثبت احوال به وجود آمده بود نیز ناشی از حجم بالای مراجعه كاربران به سامانه ثبت احوال بوده و در حال حاضر هم این اشكال رفع شده است.
ابوترابی، پیش از این نیز به ایرنا گفته بود برابر ماده 20 قانون ثبت احوال كشور، انتخاب نام با اعلام كننده است. برای نامگذاری، یك نام ساده یا مركب (مثل حسین، محمد مهدی و مانند آن كه یك نام محسوب می شود)، انتخاب خواهد شد.
وی ادامه داد: انتخاب نام هایی كه موجب هتك حیثیت مقدسات اسلامی می‌شود و همچنین عناوین و القاب و نام های زننده و مستهجن یا نامتناسب با جنس، ممنوع است. تشخیص نام های ممنوع با شورای عالی ثبت احوال است و این شورا نمونه های آن را تعیین و به این سازمان اعلام می كند.
ابوترابی تاكید كرد: به موجب ماده 20 قانون ثبت احوال و تبصره های آن، انتخاب نام هایی كه در فهرست نام های ممنوعه قرار دارد، قدغن است و دارندگان آنها می توانند با رعایت مقررات مربوطه نسبت به تغییر آن اقدام كنند.
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال با اشاره به اعضای «كمیته انتخاب نام» ثبت احوال خاطرنشان كرد: این كمیته بر اساس مصوبه شورای عالی فرهنگی تشكیل شده و در آن دو استاد دانشگاه در حوزه دكترای ادبیات فارسی و ادبیات عرب، 2 نماینده از فرهنگستان ادب و زبان فارسی و سه متخصص از سازمان ثبت‌احوال حضور دارند و نام درخواست شده توسط افراد در این كمیته بررسی می شود و در صورت تایید می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی اعلام كرد: به منظور رعایت حقوق شهروندی نام هایی كه در فهرست نامگذاری ثبت احوال نیست، مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه مغایر با قوانین جاری ثبت احوال نباشد، متقاضی می تواند انتخاب كند.
به گزارش ایرنا در آبان ماه سال گذشته با توجه به تقاضای موردی افراد، نام هایی از جمله محمد كوروش و محمد داریوش مورد بررسی قرار گرفت و مغایرتی با قوانین جاری ثبت احوال نداشت و افراد متقاضی درخواست كننده این نام می توانند آن را انتخاب كنند.
اجتمام *2181*1834