آبخيزداري و آبخوان داري در كاشمر از بروز سيل جلوگيري كرد

مشهد- ايرنا- فرماندار كاشمر در بازديد از بندهاي آبخيزداري و آبخوان داري ارتفاعات شمال اين شهر گفت: اقدامات خوبي كه ساليان گذشته در زمينه آبخيزداري و آبخوان داري در كاشمر صورت گرفته است از بروز سيل در اين شهرستان جلوگيري كرد.

محمد علي نبي پور روز يكشنبه در حاشيه اين بازديد در جمع خبرنگاران گفت: همچنين در راستاي هدايت و كنترل سيلاب در غرب شهر كاشمر تمهيدات لازم انديشيده شد و خاكريزهايي توسط شهرداري ايجاد شد تا سيلاب در مسير اصلي خود جريان داشته باشد و براي مجموعه مسكن مهر اين شهر نگراني به وجود نيايد.
وي ادامه داد: با وجود حجم بالاي بارشها از عصرديروز تا امروز با تدابير اتخاذ شده مشكل خاصي در كاشمر وجود نداشته است و سيلاب از سمت غرب شهر در حال عبور است.
فرماندار كاشمر گفت: ماشين آلات شهرداري مسير سيلاب را هدايت كردند وعملا سيلاب در مسير رودخانه قرار دارد.
نبي پور افزود: تاكنون ميزان بارندگي در ايستگاه تنورچه 68 ميليمتر گزارش شده است و متوسط بارندگي از روز گذشته تا كنون 40 ميليمتر ثبت شده است.
وي ادامه داد: در برخي مناطق، آبگرفتگي معابر شهر كاشمر و چند روستا رخ داده است كه آسيب و خسارت مالي آنچناني بر جاي نگذاشته است و اميدواريم طي ساعات آينده هم مشكل خاصي در شهرستان به وجود نيايد.
فرماندار كاشمر گفت: پيرو هماهنگي شوراي مديريت بحران استان چهار دستگاه ماشين آلات شامل لودر، بيل مكانيكي و بيل بكهو به همراه يك دستگاه كاميون و وانت مزدا به همراه شش نفر نيروي انساني شامل راننده و تعميركار به مناطق سيل زده استان گلستان اعزام شدند.
كاشمر در فاصله 228 كيلومتري مشهد قرار دارد.
بر اساس پيش بينيهاي اداره كل هواشناسي خراسان رضوي بارش شديد باران كه از شنبه شب در اين استان آغاز شده تا فردا 27 فروردين ادامه دارد.
بارندگي شديد در اين مدت موجب جريان سيل در شهرستانهاي كلات، درگز و سرخس واقع در شمال و بجستان در جنوب خراسان رضوي و خساراتي در اين مناطق شده است. شديدترين اين خسارتها مربوط به شهر كلات به خاطر آبگرفتگي دهها منزل مسكوني است كه منجر به تخليه يكي از محلات آن شد.
همچنين تاكنون هفت سد در اين استان سرريز شده و چهار سد ديگر در آستانه سرريز قرار گرفته اند. هشت رودخانه نيز در نقاط مختلف خراسان رضوي به خاطر حجم بارشهاي شديد سيلابي شده اند. با اين وجود به خاطر تمهيدات و اقدامات پيشگيرانه دستگاههاي مسئول و نظارت مستقيم استاندار خراسان رضوي و ديگر مديران استاني تاكنون سيل در اين خطه تلفات جاني نداشته است.
1922/7497