۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۲
کد خبر: 83278974
۰ نفر
عربستان به دنبال خروج آبرومندانه از جنگ يمن

تهران-ايرنا-جنگ هاي نيابتي در خاورميانه شبيه به مردابي است كه طرف هاي درگير را هر لحظه در درون خود فرو مي كشد و كشورهاي نهايتا راه حلي جز خروج بي نتيجه از آن نخواهند يافت. چهار سال پيش عربستان ائتلافي براي شركت در جنگ يمن تشكيل داد و امروز به دنبال خروج با كمترين هزينه از آن است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، جنگ داخلي در يمن از سال 2015 ادامه دارد و عربستان سعودي با ائتلافي به فرماندهي خود دست به حمله نظامي و حمايت از يكي از طرف هاي اين جنگ زد حملاتي كه از پشتيباني اطلاعاتي و لجستيكي آمريكا نيز برخوردار بود. اما با وجود همه امكانات عربستان امروز به دنبال خروج از بحران يمن است.
دخالت كشورهايي كه قصد داشتند به نحوي جنگ داخلي يمن (فقير ترين كشور خاورميانه) را به نفع خود پايان دهند به نتيجه نرسيده است به گفته سازمان ملل متحد ميليون‌ها نفر از مردم آن بر اثر جنگ در معرض خطر گرسنگي و قحطي قرار گرفته‌اند
ظاهرا عربستان نيز به دنبال خروج آبرومندانه از جنگ يمن است. خبرگزاري فرانسه گزارش داده كه بر اساس تحقيق «گروه بين‌المللي بحران» عربستان سعودي به دنبال راهي براي خروج از جنگ در يمن است. گروه بين‌المللي بحران از آمريكا خواسته به رژيم عربستان سعودي براي برون‌رفت از باتلاق يمن كمك كند.
گروه بين‌المللي بحران در گزارش خود تاكيد كرده كه عربستان تمايلي به ادامه جنگ در يمن ندارد و آمريكا مي تواند نقشي كليدي در خروج عربستان از يمن ايفا كند. اين گروه از عربستان نيز خواسته به اين تفكر كه «حتماً بايد با پيروزي، جنگ يمن را به پايان ببرد» خاتمه دهد.
گروه بين‌المللي بحران راهكاري براي پايان دادن به اين درگيري يافته اين گروه معتقد است كه آمريكا بايد نماينده اي ويژه براي اين موضوع منصوب كند كه روند تحويل سلاح به سعودي ها را متوقف كند و پس از پايان درگيري ها روند ارسال سلاح از سر گرفته شود. اين گروه معتقد است راهكارهاي نظامي تا كنون بي نتيجه بوده و اكنون زمان آن است كه راهكارهاي سياسي به كار گرفته شود.
اين گروه در گزارش خود تاكيد دارد: آمريكا بايد با يافتن راهي براي خروج خود از اين درگيري آغازگر اين راه باشد. پس از آن كه كنگره آمريكا به پايان يافتن حمايت اين كشور از ائتلاف سعودي در درگيري يمن راي داد، اين گزارش منتشر شد. دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريكا كه يكي از متحدان نزديك عربستان است، تهديد كرده است كه اين طرح را وتو مي‌كند.
در اواخر اسفند ماه سناي آمريكا خواستار توقف حمايت آمريكا از ائتلاف تحت رهبري عربستان سعودي در جنگ يمن شده است. نمايندگان مجلس سنا با اكثريت آراء به قطعنامه‌اي رأي مثبت دادند كه آمريكا را موظف به قطع پشتيباني از عربستان در يمن خواهد كرد. اين قطعنامه با 54 رأي موافق در برابر 46 رأي مخالف به تصويب رسيد. هفت نماينده جمهوري‌خواه نيز در بين موافقان تصويب اين قطعنامه بودند. برني سندرز، سناتور دموكرات درباره اين مصوبه گفت: ايالات متحده آمريكا نبايد از جنگي فاجعه‌بار به رهبري رژيمي مستبد با يك سياست خارجي غيرمسوولانه، پشتيباني كند.
چندي پيش يوسف الحاضري سخنگوي وزارت بهداشت يمن در پايان سال چهارم و در آستانه سال پنجم جنگ «ائتلاف سعودي-آمريكايي»، تازه‌ترين آمار مربوط به كشته‌ها و مجروحان و خسارت مالي و جاني مستقيم و غيرمستقيم جنگ ائتلاف متجاوز را گزارش داد. او به شيوع موج سوم بيماري وبا در يمن اشاره كرد و گفت كه پيش‌بيني مي‌شود كه موج سوم شديدتر از قبل باشد و تعداد آن تا اواسط ماه مارس ممكن است به يك ميليون و 400 هزار نفر برسد. 2919 نفر هم تا اواسط ماه مارس سال جاري ميلادي بر اثر اين بيماري جان خود را از دست دادند.
او گفت كه يك ميليون و 100 هزار زن باردار دچار سوء تغذيه هستند و 52 هزار و 800 زن در معرض سقط جنين قرار دارند. مسئول وزارت بهداشت يمن تاكيد كرد كه 2.9 ميليون كودك يمني نيز دچار سوء تغذيه هستند كه 400 هزار نفر از آنها در معرض خطر مرگ قرار دارند.
مرداد گذشته (سوم آگوست 2018 ) نيز روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از نهاد مستقل و مطالعاتي درباره تلفات جنگ‌ها به نام «ACLED» گزارش كرد كه آمار كشته‌ها در جنگ يمن از 50 هزار نفر فراتر رفته است.
9229