بازتاب طرح مجلس برای تلافی اقدام آمریكا علیه سپاه در بلومبرگ

تهران - ایرنا - شبكه خبری بلومبرگ با بازتاب طرح مجلس علیه اقدام آمریكا گزارش داد : پارلمان ایران طرحی را تصویب كرده كه اقدام آمریكا علیه نیروهای سپاه را با تروریست خواندن فرماندهی مركزی آمریكا در غرب آسیا و هرگونه سازمان یا نهادی كه با آن همكاری كند،تلافی می كند.

این شبكه خبری آمریكا در گزارش روز یكشنبه خود با استناد بر گزارش ایرنا به نقل از «علی نجفی خوشرودی» سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نوشت: مجلس ایران خطوط كلی طرح تلافی اقدام آمریكا در قرار دادن سپاه در فهرست سازمان های تروریستی را تصویب كرد.
بلومبرگ افزود: در این طرح نیروهای فرماندهی آمریكا در غرب آسیا و هر سازمان و نهادی كه تحت آن علیه ایران همكاری می كند، تروریست خوانده می شوند. این طرح همچنین عنوان می كند كه هر گونه حمایت مالی، فنی و آموزشی، یا ارائه خدمات و تامین مایحتاج نیروهای مذكور دخالت در اقدام تروریستی محسوب می شود.
بلومبرگ خاطرنشان كرد: وال استریت ژورنال در گزارش6 آوریل (17 فروردین) خود به نقل ازمقامات آمریكایی كه هویت شان فاش نشده بود، نوشت، درباره قرار دادن نام سپاه در فهرست تروریستی برنامه ریزی شده و این طرح مورد حمایت «جان بولتون» مشاور امنیت ملی و «مایك پمپئو» وزیر امور خارجه آمریكا است.
وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون) و آژانس اطلاعات مركزی آمریكا درباره این طرح هشدار داده اند.
بلومبرگ نوشت: قرار دادن نام سپاه در فهرست كشورهای تروریستی تازه ترین اقدام از مجموعه اقدامات تهاجمی دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریا علیه ایران بوده كه به دنبال منزوی كردن و تضعیف این كشور است.
بلومبرگ نوشت: آمریكا سال گذشته از توافق هسته ای سال 2015 میلادی خارج شد و تحریم ها را بار دیگر علیه این كشور غنی از نفت خلیج فارس اعمال كرد و وعده داد صادرات نفت خام این كشور را متوقف كند.
قانونی كه در ایران تصویب شده است به دولت این كشور اجازه می دهد اقدامات جدی و تلافی جویانه ای را علیه آمریكا و دیگر نیروهایی كه منافع جمهوری اسلامی را به خطر می اندازند، بكار بندد. این طرح همچنین خواستار محدود كردن دسترسی نیروهای آمریكایی و دیگر نیروها به تاسیسات، تجهیزات و منابع مالی و دیگر كمك های احتمالی از سوی دیگر كشورها است.
به گزارش ایرنا، علی نجفی خوشرودی نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی روز یكشنبه گفت: كلیات طرح قانونی دو فوریتی اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در برابر تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط ایالات متحده آمریكا با اتفاق آراء به تصویب كمیسیون رسید و در ادامه علاوه بر ماده واحده، دو ماده از این طرح نیز به تصویب رسید.
خوشرودی افزود: در بند یك این طرح تصریح شده است كه دولت جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران براساس تدابیر فرماندهی معظم كل قوا، در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریكایی و سایر نیروهای تروریستی كه منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می اندازند، اقدامات متقابل و قاطع به عمل می آورد.
بند دو این طرح نیز اشاره می كند كه دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است با استفاده ظرفیت های حقوقی و سیاسی و دیپلماتیك بهره مندی نیروهای آمریكایی و سایر نیروهای تروریستی موضوع این قانون را از تاسیسات، تجهیزات، منابع مالی و دیگر كمك های احتمالی كشورهای منطقه را به حداقل ممكن برساند.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: ادامه تصویب این طرح قانونی به جلسه روز دوشنبه (25 فروردین ماه) كمیسیون موكول شده است.
اروپام**9158**2040