قیمت هركیلوگرم دام زنده 10 هزارتومان كاهش یافت

تهران- ایرنا- رئیس شورای تامین دام كشور گفت: امسال تاكنون با وفور عرضه دام زنده داخلی و وارداتی، قیمت دام زنده بطور متوسط هركیلو گرم به 33 هزارتومان رسیده كه 10 هزارتومان در هر كیلوگرم كاهش نشان می دهد.

«منصور پوریان» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اكنون قیمت هركیلوگرم لاشه گوسفندی بطور متوسط بین 69 تا 76 هزارتومان در سطح كشور عرضه می شود.
وی اظهارداشت: اواخر سال 97 قیمت هر كیلوگرم دام زنده گوسفندی 45 هزارتومان و لاشه گوسفندی نزدیك به 93 هزارتومان بود كه لاشه در سطح بازار با قیمت هایی بیش از 120 هزارتومان به دست مصرف كنندگان می رسید.
وی، علل روند كاهشی قیمت دام زنده و گوشت قرمز را وفور این محصول از محل تولیدات داخلی و وارداتی دانست و تصریح كرد: تامین قابل توجه دام زنده گوسفندی و انواع گوشت قرمز (گوشت گوسفندی گرم و منجمد، گوشت گوساله گرم و یخ زده) در ماه های گذشته از محل واردات از یكسو و افزایش عرضه دام تولید داخلی نیز به دلیل بارندگی ها و تامین علوفه مناسب از سوی دیگر توانست بر روی قیمت دام زنده داخلی تاثیر مناسبی داشته باشد و اكنون با مازاد تولید و عرضه روبرو هستیم.
رئیس شورای تامین دام كشور گفت: قیمت دام زنده و گوشت قرمز در كف بازار اكثر استان های كشور كاهش یافته، اما در تهران برخی قصابی ها و فروشگاه ها برای جلوگیری از كاهش قیمت مقاومت می كنند، كه بی فایده است.
وی پیرامون تلفات دام زنده ناشی از سیل اخیر گفت: سیل اخیر در اكثر استان های كشور و خساراتی به بخش كشاورزی وارد ساخت، اما تلفات دام سبك در حدی نبود كه بتواند بر قیمت دام زنده و گوشت قرمز تاثیرگذار باشد.
به گفته پوریان، انتظار می رود با توجه به وضعیت عرضه مناسب دام زنده تولید داخلی، دام زنده و گوشت قرمز وارداتی در روزهای آینده، قیمت هركیلوگرم دام زنده بین 28 تا 29 هزارتومان و لاشه گوسفندی به 65 هزارتومان برسد.
وی افزود: روند كاهشی قیمت ها گویای آن است كه دولت باید چاره ای برای خرید تضمینی و انجماد این محصول از دامپروران داخلی و یا صادرات مازاد داشته باشد، در غیر این صورت احتمال ضرر و زیان دامداران در ماههای آینده وجود دارد.
به گزارش ایرنا، طبق آمارهای وزارت جهادكشاورزی كه به تازگی منتشر شده، نیاز سالانه كشور 960 هزارتن گوشت قرمز است كه بخش عمده آن از محل تولید داخل و نزدیك 15 درصد آن از محل واردات تامین می شود.
وزیر جهادكشاورزی به تازگی اعلام كرد: برای جلوگیری از نابسامانی بازار گوشت قرمز، مقرر شده توزیع گوشت قرمز به شكل هدفمند و زیر نظر ستاد تنظیم بازار، به دست مصرف كنندگان برسد، براساس این دستورالعمل، انواع گوشت قرمز وارداتی در اختیار اتحادیه ها و تعاونی های مصرف در سراسر كشور قرار می گیرد.
پیش از این سازمان دامپزشكی كشور مجوز واردات گوشت را 240 هزارتن انواع گوشت قرمز شامل گوشت یخ زده گوساله، گوشت گرم گوساله بسته بندی، گوشت گرم گوسفندی، گوشت منجمد گوسفندی و دام زنده گوسفندی اعلام كرده بود كه تاكنون بیش از 120 هزارتن آن به كشور وارد شده است.
طبق گزارش ها در ماه های پایانی سال 97 قیمت هركیلوگرم گوشت قرمز گوسفندی در سطح بازار بین 120 تا 140 تومان به دست مصرف كنندگان می رسید كه دولت برای ساماندهی این موضوع اقدام به عرضه انواع گوشت وارداتی تنظیم بازاری توسط شركت پشتیبانی امور دام كشور در فروشگاه های زنجیره ای و میادین با قیمت هایی بین 33 تا 45 هزارتومان كرد.
اقتصام**9186 **1559