۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۵
کد خبر: 83278690
۰ نفر
وزیر دفاع ونزوئلا بر اتحاد مردم و ارتش در برابر آمریكا تاكید كرد

تهران - ایرنا - وزیر دفاع ونزوئلا در بحبوحه تشدید فشارهای آمریكا علیه دولت مشروع كاراكاس، بر اتحاد مردم و ارتش این كشور در برابر تجاوزات و مداخله های امپریالیستی كاخ سفید تاكید كرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری پرنسالاتینا، 'ولادیمیر پادرینو' با اشاره به كودتای نافرجام آوریل 2002 علیه انقلاب ونزوئلا تصریح كرد، ناكامی این كودتا نشان داد كه اتحاد میان مردم و نیروهای مسلح بولیواری ونزوئلا برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی این كشور تا چه میزان اثرگذار بود.
وی ضمن اشاره به قدرت اتحاد مردم و نیروهای مسلح در برابر تجاوزات امپریالیستی گفت: سیاست های 'نیكلاس مادورو' رئیس جمهوری ونزوئلا در راستای عدالت اجتماعی در این كشور آمریكای لاتین از زمان اجرا با حملات منزجركننده از سوی امپریالیسم بین المللی مواجه شده است.
به گزارش خبرگزاری پرنسا لاتینا، دولت 'دونالد ترامپ' كمپین تحریم ها و اعمال فشارهای سیاسی و رسانه ای را علیه دولت ونزوئلا با هدف براندازی دولت مشروع نیكلاس مادورو تشدید كرده است.
از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه گزارش داد كه 'مایك پمپئو' وزیر خارجه آمریكا در آخرین گام از سفر خود به آمریكای لاتین، از شهر كوكوتا در مرز كلمبیا با ونزوئلا بازدید و با شماری از مهاجران ونزوئلایی به گفت وگو كرد.
در این بازدید پمپئو كه 'ایوان دوكه' رئیس جمهوری كلمبیا نیز حضور داشت، وزیر خارجه امریكا از نیكلاس مادورو خواست تا مرزها را برای انتقال كمك ها به ونزوئلا بگشاید و همچنین از قدرت كناره گیری كند.
این درخواست پمپئو از مادورو در حالی مطرح شد كه دولت كاراكاس اعلام كرده آمریكا به بهانه انتقال كمك های بشردوستانه بدنبال زمینه چینی برای حمله به ونزوئلا است.
به همین دلیل دولت كاراكاس مرزها را به سوی كمك هایی كه آمریكا مدعی است با هدف كمك به مردم تجهیز شده، بسته است.
وزیر خارجه آمریكا در ادامه اظهارات روز گذشته (یكشنبه) خود قول داد تا واشنگتن به استفاده از تمامی ابزارهای سیاسی و اقتصادی علیه ونزوئلا ادامه دهد.
پمپئو از اواخر پنجشنبه گذشته سفر را به چند كشور آمریكای لاتین( پاراگوئه، شیلی، پرو و كلمبیا) آغاز كرد و روز گذشته به پایان رساند.
از جمله اهداف اصلی این سفر پمپئو، اعمال فشار به دولت های این كشورهای آمریكای لاتین برای همراه شدن با سیاست های واشنگتن علیه دولت كاراكاس بود.
ونزوئلا از روز 28 ژانویه (8 بهمن ماه) كه 'خوان گوایدو' رئیس مجلس ملی این كشور در خیابان های كاراكاس خود را رئیس جمهور قانونی خواند، دچار بحران داخلی و بین المللی شده است.
آمریكا بلافاصله گوایدو را به عنوان رئیس دولت موقت در این كشور به رسمیت شناخت و خواستار كناره گیری مادورو از قدرت و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.
برخی كشورهای اروپایی و متحدان آمریكا در آمریكای جنوبی و شرق آسیا همگام با واشنگتن خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شدند.
اروپام ** 9234 ** 1071