۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۹
کد خبر 83278445
۰ نفر
در لیبی چه می گذرد

تهران - ایرنا - سفر خلیفه حفتر به مصر به عنوان متحد اصلی اش در منطقه شمال آفریقا، كشته شدن یك افسر ارشد وابسته به دولت شرق در جنوب طرابلس، سرنگونی یك فروند هواپیما وابسته به دولت شرق، تسلیم گردان 166 نیروهای تحت امر خلیفه حفتر از مهم ترین اخبار لیبی در 24 ساعت اخیر بوده است.

به گزارش ایرنا ، همزمان با اوج درگیری میان نیروهای وفادار به ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش ملی لیبی و مورد حمایت دولت شرق با نیروهای دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در نزدیكی طرابلس پایتخت در غرب این كشور، حفتر راهی مصر شد و با «عبدالفتاح السیسی» رییس جمهوری مصر به عنوان مهم ترین متحد منطقه ای اش دیدار كرد.
بسیاری از تحلیلگران دیدار حفتر را كاملا در ارتباط تنگاتگ با عملیات نظامی 10 روز اخیر در اطراف طرابلس دانسته و بر این باورند، این سفر برای ارزیابی، باز اندیشی در خصوص نتایج این درگیری ها به وقوع پیوسته است.
- سازمان جهانی بهداشت روز یكشنبه گزارش داد: درگیری ها در نزدیكی طرابلس پایتخت لیبی، به مرگ 121 نفر و زخمی شدن 561 نفر منجر شده است.
-سرتیپ «احمد المسماری» سخنگوی ارتش ملی لیبی با بیان این كه «عملیات در طرابلس در 24 ساعت گذشته ادامه داشته است، مدعی شد: در تمامی محورها، پیشروی داشتیم.
وی در یك كنفرانس مطبوعاتی تصریح كرد: نیروی هوایی ما گشت های موفقی را داشته اند كه در نتیجه آن انبار سلاح و مهمات دشمن در مناطق نزدیك طرابلس هدف قرار گرفت.
المسماری با تایید خبر سرنگونی یك فروند هواپیمای وابسته به ارتش لیبی وابسته به حفتر هم گفت: این جنگنده از نوع میگ 21 بوده است.
وی گفت: پس از اصابت موشك به هواپیما، خلبان كنترل خود را از دست داده است اما آسیبی به وی وارد نیامده است.
-منابع مطلع در لیبی می گویند كه یكی از فرماندهان برجسته وابسته به «خلیفه حفتر در بمباران هوایی جنگنده های وابسته به دولت وفاق در روز یكشنبه كشته شده است.
این فرمانده نظامی با رتبه سرگردی، دیروز یكشنبه در بمباران هوایی جنگنده های دولت وفاق به پادگان «غریان» در نزدیكی طرابلس؛ پایتخت لیبی كشته شده است.
از سوی دیگر برخی منابع از كشته شدن شماری از نیروهای دولت وفاق ملی در حمله خمپاره ای نیروهای حفتر در نزدیكی طرابلس خبر می دهند.
- دولت وفاق ملی لیبی روز یكشنبه در بیانیه ای اعلام كرد، تمامی افراد گردان های وابسته به حفتر با تمامی تجهیزان در جنوب طرابلس خود را به نیروهای وفاق تسلیم كرده اند.
در همین حال شبكه تلویزیونی «لیبیا» (وابسته به دولت وفاق درغرب) به نقل از منبعی كه خواست نامش فاش نشود گفت كه گردان 166 حفتر خود را تسلیم نیروهای دولتی كرده اند.
این مسئول كه خواست نامش فاش نشود، تصریح كرد، این نیروها به شرط در امان بودن، تسلیم نیروهای دولتی شده اند.
- وزیر كشور دولت وفاق ملی در این باره گفت: مصر یك كشور مهم و همسایه ماست، اما این مردم لیبی هستند كه حاكمان را برمی گزینند.
وی با ابراز امیدواری نسبت به این كه «از تمامی كشورها از جمله مصر می خواهیم كه حق مردم لیبی در تعیین سرنوشت خود را محترم بشمارند»، تاكید كرد: این حفتر بود كه راه را برای نفوذ داعش به سمت غرب لیبی را فراهم كرد.
وزیر كشور دولت وفاق ملی در پایان بار دیگر ابراز امیدواری كرد كه دخالت كشورها در امور داخلی كشورش مثبت باشد.
- «محمد عماری زاید» عضو شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی لیبی، با متهم كردن نیروهای وفادار به حفتر گفت: حمله به مناطق مسكونی از مصادیق جنایت جنگ است.
وی گفت: این اقدام حفتر تلاشی مذبوحانه از سوی اوست كه با هدف كاهش روحیه اهالی پایتخت انجام می شود.
عماری اضافه كرد: حمله به مناطق مسكونی برگ دیگری در كارنامه ضد حقوق بشری حفتر است.
این عضو شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی مدعی شد: حمله حفتر در واقع انتقام سرنگونی هواپیمایی است كه دیروز یكشنبه توسط نیروهای دولت وفاق سرنگون شد.
لیبی از 15 فروردین و همزمان با دستور حفتر فرمانده ارتش لیبی به نیروهای تحت امرش برای حمله به طرابلس؛ پایتخت بار دیگر متنشج است.
به گزارش ایرنا، لیبی از زمان سرنگونی «معمر قذافی» دیكتاتور سابق این كشور در سال 2011 به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است.
دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس غرب كشور تشكیل شد و مورد حمایت جامعه جهانی است.
همزمان یك دولت موازی دیگر در شهر طبرق در شرق لیبی به نخست وزیری « عبدالله الثنی» و «عقیله صالح» رئیس مجلس نمایندگان اعلام موجودیت كرد كه ژنرال حفتر مورد حمایت آنان است.
شبس**9363**1917