۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۵:۳۸
کد خبر: 83278440
۰ نفر
خسارت چهارهزارو500میلیاردریالی سیل به سلسله

خرم آباد- ایرنا- شهرستان سلسله همچون سایر شهرستان های لرستان نوروز امسال را با سیلی آغاز كرد كه خسارت های بسیاری را در همه حوزه ها به این شهرستان وارد كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بهار امسال در حالی كه همه خود را برای استقبال از بهار و جشن و شادی و آیین های نوروزی آماده كرده بودند، مهمانی ناخوانده فرارسید و همه چیز را با خودش برد، از سفره هفت سین تا اسباب پذیرایی از مهمانان خوانده.
شهرستان سلسله نیز همچون سایرشهرهای استان درگیر بلایا و خسارات ناشی از سیل، این مهمان ناخوانده لرستان شد و خسارت های بسیاری به بخش كشاورزی، زیرساخت ها، پلها، جاده های ارتباطی و منازل مسكونی شهروندان وارد كرد.

** 600 مورد عملیات رفع آبگرفتگی برای شهروندان سیل زده سلسله انجام شد
رئیس جمعیت هلال احمر سلسله با بیان اینكه بیش از600 مورد عملیات رفع آبگرفتگی در سیلاب انجام شد اظهار داشت: امدادگران جمعیت هلال احمر در این مدت به تمام روستاهایی كه خانوارهای آنها از نظر آبگرفتگی منازل دچار مشكل شده بودند، امدادرسانی های لازم را صورت داده اند.
حسین زینی وند با اشاره به توزیع پتو و چادر و اقلام خوراكی در میان خانوارهایی از مناطق روستایی كه منازل آنها تخریب شده اند، بیان كرد: در منطقه قلایی نیز به ساكنان روستای چم گرگعلی كه ساختمان هایشان به طور كامل تخریب شده، امكانات اولیه زندگی از طریق چهار خودوری امدادی تحویل داده شد.
زینی وند اضافه كرد: همچنین در میان ساكنان روستاهای ژیریان، اسدآباد فیروزآباد، دارماهی بسطام و روستای علی آباد فیروزآباد چادر و پك های موادغذایی توزیع شد.
وی با اشاره به برپایی ستادهای اسكان اضراری برای ساكنان شهر الشتر افزود: برای ساكنان شهر نیز كه نیاز به اسكان اضطراری داشتند در سالن های ورزشی شهرستان چادر برپا شد.
رئیس جمعیت هلال احمر سلسله ادامه داد: نیروهای امدادی شهرستان با وجود امكانات كم، با تمام توان تلاش خود را در امدارسانی به شهروندان و كمك به سیل زدگان شهرستان به كار گرفتند.

** 1061 بیمار در منطقه قلایی ویزیت رایگان شدند
دكتر عموزاده رییس شبكه بهداشت و درمان سلسله نیز با اشاره به اینكه یكهزارو 61 بیمار در منطقه سیلزده قلایی این شهرستان ویزیت رایگان شدند، اظهار داشت: برای 17 مادر باردار نیز در این منطقه مراقبت های بارداری صورت گرفت و 138قوطی شیرخشك بین كودكان شیرخوار نیازمند به شیرخشك توزیع شد.
وی با اشاره به توزیع 35 بسته قرص كلر به منظور پیشگیری از شیوع بیماری های منتقله از طریق آب در بین روستاهای فاقد ارتباط زمینی در قلایی، عنوان كرد: 80 بسته قرص كلر و 152 واكسن mr نیز در همین ایام سیلاب به روستاهای پلدختر فرستاده شد.
عموزاده خاطرنشان كرد: همچنین در طول این مدت 2 هزار و 229 مورد كلرسنجی و 130 مورد نیز نمونه برداری میكروبی از آبهای آشامیدنی روستاهای تحت پوشش صورت گرفتوی با اشاره به نجات جان دو مادر باردار، اظهار داشت: پس از اطلاع از وضع بد دو مادر باردار در روستای چم تكله از توابع بسطام كه به دلیل سیل اخیر راه ارتباطی این روستا قطع شده است، هماهنگی لازم برای نجات جان این مادران با اورژانس هوایی استان انجام شد.
وی افزود: این مادران باردار توسط دكتر و مامای تیم پزشكی با بالگرد به بیمارستان امام خمینی(ره) انتقال داده شدند و هم اكنون تحت درمان بوده و در سلامت كامل بسر می برند.
عموزاده خاطرنشان كرد: در حاشیه این عملیات امداد و نجات هوایی نیز به دلیل عدم ارتباط این روستا با مركز شهرستان، داروهای ضروری بیماران قلبی عروقی، دیابت و فشارخون این روستا نیز بصورت رایگان توزیع و برای سالم سازی آب مصرفی روستا قرص كلر بین مردم توزیع و آموزش های لازم نیز داده شد.

** یك میلیون و 150 هزار قطعه بچه ماهی در سیل اخیر تلف شد
كیومرث نورمحمدی، رئیس شبكه دامپزشكی سلسله نیز با بیان اینكه ورود سیلاب به مزارع پرورش ماهی شهرستان منجر به تلف شدن یك میلیون و 150 هزار قطعه بچه ماهی شد،اظهار داشت: همچنین 36 مزرعه پرورش ماهی در این شهرستان دچار خسارت های جزیی تا كلی شدند.
وی افزود: مطابق گزارشات، 139 تن ماهی بازاری نیز تلف و یك واحد پرورش ماهی گرمابی نیز در شهرستان دچار خسارت شد.
نورمحمدی با بیان اینكه پس از سیلاب اخیر، فورا اكیپ گشت مشترك دامپزشكی و جهادكشاورزی تشكیل شد، خاطر نشان كرد: در این راستا مطابق گزارشات اكیپ مشترك، 46 راس تلفات دام سبك، 2 راس تلفات دام سنگین و تعدادی از طیور روستاییان را داشتیم.

** سیل بیش از چهارهزار و 500 میلیارد ریال به سلسله خسارت زد
شریف خسروی فرماندار سلسله نیز با بیان اینكه بر اثر جاری شدن سیل بیش از سه هزار و 500 میلیارد ریال خسارت به زیرساخت های این شهرستان وارد شد.
وی اظهار داشت: در بارندگی های اخیر، حجم سیلاب شهر الشتر به تنهایی 510 مرمكعب در ثانیه بود كه اگر مدیریت نمی شد می توانست خسارات بسیاری به بار آورد.
وی با بیان اینكه با اعلام سازمان هواشناسی، ستاد مدیریت بحران شهرستان از یك هفته پیش از شروع بارش ها در حوزه پدافند غیرعامل ورود كرد، افزود: با حضور بخشداران و همكاری دهیاران تمامی رودخانه ها، انهار و گذرهای آب لایروبی و در مسیرهایی كه احتمال ریزش كوه و یا رانش جاده وجود داشت، تجهیزات راهداری و اكیپ های امدادی مستقر شدند تا حادثه ناگواری رخ ندهد.
خسروی با اشاره به مسدود بودن راه ارتباطی روستای چشمه طلا از دهستان قلایی به دلیل شكسته شدن پل ارتباطی این روستا در سیلاب اخیر، عنوان كرد: پیش از شروع بارش ها در این روستا، یك دستگاه بولدوزر و یك اكیپ امدادی از هلال احمر مستقر شده بود كه امروز با پرواز بالگرد و امدارسانی هوایی، سوخت موردنیاز بولدوزر ارسال خواهد شد تا راه دسترسی به این روستا بازگشایی و ارتباط زمینی با این روستا و نیز ارتباط زمینی كل شهرستان برقرار شود.
وی ادامه داد: در شهرستان سلسله با وجود رانش های زمین قطعی گاز نداشتیم، تنها برق چند روستا قطع شد كه سریعا با كمك نیروهای اداره برق، مشكل این روستاها برطرف و 15 روستایی نیز كه قطعی آب آشامیدنی پیدا كرده بودند به سرعت رفع مشكل شدند.
فرماندار سلسله با اشاره به فعالیت مستمر و بدون وقفه اعضای مدیریت بحران شهرستان طی 72 ساعت حالت بحرانی شهرستان، خاطرنشان كرد: طی مدت وقوع سیل در شهرستان، شهرداری های الشتر و فیروزآباد با ایجاد كانال های حائل و لایروبی جداول و كانال ها اجازه ندادند كه سیلاب به شهر ورود كرده و برای مردم مشكل ایجاد نماید.
وی با اشاره به خسارت چهار هزار و 500 ریالی سیلاب به شهرستان، تصریح كرد: حدود 100 پل ارتباطی دچار خسارت شده اند و یك نفر هم بر اثر تخریب پل نوساز كاكارضا جان خود را از دست داد كه ناشی از كم كاری پیمانكار طرح بوده و پرونده قضایی آن در دست بررسی است.
خسروی با اشاره به اینكه 150 كیلومتر راه ارتباطی در این شهرستان بر اثر جاری شدن سیل تخریب شده است، اظهار داشت: در سیلاب اخیر آب آشامیدنی 65 روستا قطع شد كه نیروهای آبفار شهرستان در همان ساعات اولیه شبكه آبرسانی 40 روستا را برقرار و سه روستا نیز پس از اتمام بارندگی وصل شد و مابقی روستاها كه مشكل راه ارتباطی داشتند نیز چند روز گذشته وصل و اكنون تمامی روستاهای شهرستان دارای آب آشامیدنی هستند و مشكلی در اینخصوص وجود ندارد.
فرماندار سلسله با اشاره به قطع برق 80 روستا در سیلاب اخیر در شهرستان، عنوان كرد: در همان ساعات اولیه نیروهای شركت توزیع برق شهرستان، ارتباط این روستاها را با شبكه توزیع برق برقرار كردند و تنها 2 روستا باقی مانده كه به محض برقراری ارتباط زمینی، برق این روستاها نیز وصل خواهد شد.
فرماندار سلسله با اشاره به پایدار بودن شبكه گازرسانی شهرستان در طول مدت سیلاب و نداشتن قطعی گاز، خاطر نشان كرد: راه ارتباطی 108 روستا بواسطه سیلاب تخریب شده كه اكثر آنها بازگشایی و برقرار شده است.
وی با اشاره به تخریب 96 دهانه پل در شهرستان، ادامه داد: در چندین روستا رانش زمین داشتیم كه در نقطه امنی از این روستاها كمپ موقت دایر كرده ایم و روستاهایی نیز كه آسیب جدی دیده اند تخلیه شده است.
خسروی ضمن قدردانی از دانشگاه علوم پزشكی شهرستان برای ارسال مواد بهداشتی، دارویی و پزشك از طریق اورژانس هوایی به روستاهای فاقد ارتباط زمینی شهرستان، گفت: تاكنون نیز چند مرحله امدارسانی هوایی به روستاهایی از مناطق قلایی و بسطام كه ارتباط زمینی ندارند صورت گرفته است.

** سیل به 480 خانوار تحت پوشش بهزیستی سلسله خسارت زد
احمد حیدری مهر رئیس بهزیستی سلسله نیز با اشاره به اینكه به 480 خانوار تحت پوشش بهزیستی دراین شهرستان كه در سیل دچار خسارت شدند كمك هزینه مالی پرداخت شد،
افزود: سقف این كمك هزینه پرداختی از پنج میلیون تا 10 میلیون ریال متفاوت است.
وی با اشاره به اعزام تیم اورژانس اجتماعی به مناطق سیلزده شهرستان بیان كرد: این مددكاران با حضور در مناطق سیلزده ضمن ارائه خدمات مشاوره ای روحی و روانی اقدام به توزیع 60 بسته مواد غذایی و كمكهای ارسالی مردم كردند.
حیدری مهر افزایش حمایت های تاب آوری اجتماعی را از دیگر اقدامات تیم های اورژانس اجتماعی دانست و افزود: افراد زیادی در بحران ها و بلایای طبیعی دچار شوك و ضربه های روحی و روانی می شوند كه امیدواریم با مشاوره های روانشناسی افراد آسیب دیده در سیل اخیر تاب آور شده و دچار تالمات روحی و روانی نشوند.
7265/6060