۲۶ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۴:۲۳
کد خبر: 83278436
۰ نفر
حفتر با السیسی متحد منطقه ای خود دیدار كرد

تهران - ایرنا - همزمان با اوج درگیری میان نیروهای وفادار به ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش ملی لیبی و مورد حمایت دولت شرق با نیروهای دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در نزدیكی طرابلس پایتخت درغرب این كشور، حفتر راهی مصر شد و با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر به عنوان مهم ترین متحد منطقه ای خود دیدار كرد.

به گزارش ایرنا، «بسام راضی» سخنگوی ریاست جمهوری مصر در صفحه فیسبوك خود روز یكشنبه نوشت: السیسی در این دیدار بر حمایت مصر برای مبارزه با تروریسم و شبه نظامیان تندرو و برقراری ثبات در تمامی اراضی لیبی تأكید كرد.
در این بیانیه همچنین آمده است: دو طرف در خصوص آخرین تحولات میدانی در لیبی و تمایل قاهره برای اتحاد، ثبات و امنیت آن كشور رایزنی كردند.
دیدار حفتر با السیسی آن هم در برهه زمانی صورت می گیرد كه درگیری نیروهای تحت امر فرمانده كل ارتش لیبی و نیروهای وفادار به دولت وفاق ملی به ریاست السراج در نزدیكی طرابلس؛ پایتخت این كشور به اوج رسیده است.
«محمد حسن عامر» روزنامه نگار و پژوهشگر امور لیبی این دیدار را «سفری برای ارزیابی و بازاندیشی» دانسته است.
عامر، دیدار حفتر را كاملاً در ارتباط تنگاتگ با عملیات نظامی 10 روز اخیر در اطراف طرابلس دانسته است و بر این باور است كه این سفر برای ارزیابی، باز اندیشی در خصوص نتایج این درگیری ها به وقوع پیوسته است.
وی افزود: این دیدار همچنین برای رایزنی و گفت وگو در خصوص مواضع جامعه جهانی در خصوص عملیات ارتش ملی لیبی در اطراف پایتخت صورت گرفته است.
این پژوهشگر امور لیبی اضافه كرد: از سوی دیگر، عملیات برای كنترل طرابلس ادامه دارد و از طرف دیگر این روند حل سیاسی بحران لیبی را تضعیف می كند و این موضوعی است كه مصر آن را دنبال نمی كند.
سفر حفتر به قاهره درحالی صورت می گیرد كه كه مصر به همراه امارات و عربستان از حامیان اصلی حفتر هستند؛ درحالی كه سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و كشورهای غربی از دولت وفاق ملی حمایت می كنند.
لیبی از 15 فروردین و همزمان با دستور حفتر فرمانده ارتش لیبی به نیروهای تحت امرش برای حمله به طرابلس؛ پایتخت بار دیگر متنشج است.
سازمان جهانی بهداشت در خصوص خسارت های درگیری میان گروه های لیبیایی اعلام كرد كه تاكنون این درگیری ها 121 كشته و 561 زخمی برجای گذاشته است.
لیبی از زمان سرنگونی «معمر قذافی» دیكتاتور سابق این كشور در سال 2011 به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است.
دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس غرب كشور تشكیل شد و مورد حمایت جامعه جهانی است.
همزمان یك دولت موازی دیگر در شهر طبرق در شرق لیبی به نخست وزیری «عبدالله الثنی» و «عقیله صالح» رئیس مجلس نمایندگان اعلام موجودیت كرد كه ژنرال حفتر مورد حمایت آنان است.
شبس*9363*1859