211 روستاي نيكشهر در محاصر سيلاب قرار دارند

چابهار- ايرنا- رئيس شوراي اسلامي شهرستان نيكشهر در جنوب سيستان و بلوچستان گفت: 211 روستاي در بخش هاي تابعه اين شهرستان از صبح امروز /يكشنبه/ تاكنون در محاصر سيلاب قرار دارند و به دليل قطعي تلفن در بيش از 80 روستا اطلاعي از ميزان خسارت هاي احتمالي مالي و جاني نيست.

عبدالباسط بلوچزهي يكشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: بارندگي ها و جاري شدن سيلاب و طغيان رودخانه هاي فصلي سبب قطعي ارتباط تلفني در دهستانهاي چاهان، توتان مهمدان، مهبان و ساير نقاط روستايي شده است.
وي افزود: اين 211 روستا در چهار بخش بنت، مركزي، آهوران و لاشار قرار دارند.
رئيس شوراي اسلامي نيكشهر تصريح كرد: شهرستان نيكشهر در مجموع 395 روستا و حدود 141 هزار نفر جمعيت دارد كه همه آنها درگير سيل، بارندگي و طغيان رودخانه ها هستند.
وي بيان كرد: پايه هاي پل رودخانه رشكي در محدوده شهر نيكشهر به دليل سهل انگاري پيمانكار آسيب ديده و هم اينك تردد بر روي آن و همچنين پل رودخانه گُنگ ممنوع و سبب سرگرداني صدها مسافر و خودرو شده است.
وي بيان كرد: بارندگي 86 ميليمتري در روستاي هيچان و بارش هاي پراكنده در تمام نقاط شهري و روستايي خسارت هاي زيادي را به واحدهاي مسكوني، زيرساخت ها و به ويژه راهها وارد كرده و نياز است خسارت هاي آنها بررسي شود.
رئيس شوراي اسلامي شهرستان نيكشهر از گرفتار شدن سه نفر در محاصره سيلاب محدوده روستاي رخشان و كورينگ دهستان چاهان خبر داد و افزود: ستاد مديريت بحران براي نجات جان اين سه نفر تلاش و كوشش نمايد.
بلوچزهي با اشاره به آبگرفتگي معابر و خانه هاي مردم نقاط شهري و روستايي خاطرنشان كرد: از مسئولان انتظار است فكري به حال مشكلات و گرفتاري مردم كنند.
وي به تعطيلي مدارس در سطح شهرستان نيكشهر اشاره كرد و افزود: بيشتر مدارس فاقد استحكام و فرسوده هستند و اگر تعطيل نشوند شاهد خسارت هاي جاني به دانش آموزان خواهيم بود.
وي با بيان اينكه بارندگي ها و طغيان رودخانه ها سبب مسدود شدن مسير نيكشهر- بنت، چاهان- زرآباد ونيكشهر، نيكشهر- داروكان، هيچان- گوچينك و مناطق گرگان، گو، مكي و هنزم زيردان شده است، خاطرنشان كرد: همه اين مسيرها فاقد پل هستند و تا فروكش كردن آب هيچ راه دسترسي براي امدادرساني به آنها وجود ندارد.
وي گفت: به دليل ريزش كوه مسير ترانزيتي نيكشهر به ايرانشهر و چابهار بسته شده است و نيروهاي راهداري براي بازگشايي مسيرها در حال تلاش هستند.
وي از قطعي تلفن در بيش از 80 روستاي نيكشهر خبر داد و افزود: نبود تلفن و مسدود بودن راهها نگراني ها را براي هرگونه احتمال خسارت جاني و مالي بيشتر كرده و امداد هوايي نيز وجود ندارد تا به مناطق كوهستاني و روستايي سركشي كند.
به گزارش ايرنا، نيكشهر از شمال به شهرستان هاي ايرانشهر و دلگان، از شرق به شهرستان هاي قصرقند و سرباز، از جنوب به شهرستان هاي كنارك و چابهار، ازغرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است.
شهرستان نيكشهر با 395 روستا، چهار بخش بنت، لاشار، چانف به مركزيت آهوران و مركزي بر اساس سرشماري نفوس و مسكن آبان ماه سال 1395، 141 هزار و 894 نفر جمعيت دارد و در فاصله 510 كيلومتري جنوب زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان واقع شده است.
3043 **6081