لیبی با حمایت ریاض از ژنرال حفتر، در آستانه جنگ قرار گرفت

تهران- ایرنا- درگیری ها در اطراف طرابلس با رفتار غیرمسئولانه برخی كشورها از جمله عربستان و امارات در تسلیح 'حفتر'، لیبی را با خطر قریب الوقوع جنگ داخلی روبرو كرده است.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، تارنمای اندیشكده 'دوستان اروپا' (Friends of Europe) نوشت: نیروهای ژنرال حفتر 75 ساله كه گفته می شود از حمایت برخی دولت های عربی از جمله عربستان برخوردار است، از حدود 11روز پیش (سوم آوریل) حركت به سمت طرابلس پایتخت لیبی را آغاز كردند.
اكنون لیبی در آستانه جنگ داخلی قرار گرفته است.
این كشور از سال 2011 (1390) و پس از سرنگونی رژیم دیكتاتوری «قذافی» با مشكل بی ثباتی و درگیری های داخلی دست و پنجه نرم می كند و هم اكنون دو دولت موازی در این كشور تشكیل حكومت داده اند؛ نخست دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس كه ریاست آن را «فایز السراج» بر عهده دارد و جامعه بین الملل از آن حمایت می كند و دیگری، دولت مستقر در شرق این كشور (طبرق) و مورد حمایت مجلس نمایندگان است كه از ژنرال حفتر فرمانده ارتش لیبی حمایت می كند.
نیروهای هوادار حفتر موسوم به «ارتش ملی لیبی» شامگاه 17 فروردین مدعی شدند كه فرودگاه بین‌المللی طرابلس را به كنترل خود درآورده‌اند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین گروه هفت كشور صنعتی جهان اقدام ژنرال حفتر را «تهدیدی برای ثبات لیبی» خوانده و از او خواسته‌اند كه حركت به سوی طرابلس را متوقف كند.
بر اساس گزارش نهادهای بین المللی در جریان درگیری های حومه طرابلس، تاكنون ده ها نفر كشته شده‌اند.
نفوذ ژنرال خلیفه حفتر در لیبی، كشوری كه سالهاست درگیر خشونت و درگیری های داخلی است، دائما بیشتر می‌شود.
مخالفان معتقدند كه او در ‌پی برقراری یك دیكتاتوری نظامی جدید در لیبی است.
حامیان حفتر از جمله آخرین پارلمانی كه در لیبی تشكیل شد در پی این بودند كه وی كنترل و امنیت شرق لیبی را تأمین كند، اما امروز معلوم شده كه حفتر به دنبال اهداف جدیدی است.
عده ای معتقدند كه از همان اوایل ماه ژوئن 2014 (تیر 1393) روشن بود كه حفتر در پی بلندپروازی های خود برای دستیابی به لیبی است.
خبرگزاری دویچه وله آلمان در این باره نوشت: نفوذ ژنرال خلیفه حفتر در لیبی، كشوری كه سالهاست درگیر خشونت است، دائما بیشتر می‌شود.
او كه از اسلام برگشته، جنگ با اسلام‌گرایان را نیز بر پرچم خود نوشته است. اما مخالفان این ژنرال 75 ساله به او اتهام می‌زنند كه در ‌پی برقراری یك دیكتاتوری نظامی جدید است.
منتقدان می‌گویند؛ ژنرال خلیفه حفتر قدرتش را مدیون كمك‌های كشورهای مختلفی از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی، امارات، مصر و فرانسه است.
در سال 2016 یك بالگرد در لیبی سقوط كرد و سه سرباز فرانسوی سرنشین آن كشته شدند. گفته شد كه آنها اطلاعات مخفی برای حفتر جمع می‌كردند. دولت وفاق ملی از آن حادثه به عنوان نقض حاكمیت ملی لیبی یاد كرد.
در كنار این، باید از كمك مستقیم امارات و مصر به عنوان عوامل اصلی تأمین تسلیحاتی حفتر و تجهیز نظامی او نام برد.
این دو دولت با همه محدودیت هایی كه سازمان ملل برای ارسال سلاح به لیبی قائل است، دست به تأمین وسیع تسلیحاتی او زده اند و آشكار و پنهان این كار را پیگیری می كنند.
برخی كارشناسان مسائل آفریقا در ارتباط با ناآرامی ها در لیبی معتقدند كه اقدام اخیر ژنرال «خلیفه بالقاسم حفتر» فرمانده ارتش این كشور برای تصرف طرابلس، واكنشی به بی ثباتی در شمال آفریقا و نگرانی دولت های غربی از به قدرت رسیدن اسلام گراهاست.
اما نكته حائز اهمیت، همراهی ساده لوحانه برخی كشورهای عربی با این جریان است كه بدون در نظر گرفتن تجربیات شكست خورده در منطقه، نیات خود را دنبال و در واقع توجه ندارند كه دخالت خارجی بحران های غرب آسیا و خاورمیانه كمكی به حل ماجرا نمی كند.
شبس**9460**1917