توجه به گردشگری و صنایع دستی راهگشای مسائل اقتصادی است

تهران - ایرنا - رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری با اشاره به این كه ظرفیت های بسیار خوبی برای ایجاد شغل پایدار در این حوزه ها وجود دارد ،گفت: با سرمایه گذاری اندك در حوزه صنعت گردشگری و صنایع دستی می توان به این مهم دست یافت و راهگشای مسائل اقتصادی شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از میراث آریا، «علی اصغر مونسان» در دیدار با «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و شماری از معاونان دو دستگاه و مدیران برخی از بانك ها ، از امادگی این سازمان برای هرگونه همكاری با دستگاه ها و وزارتخانه های دیگر برای كمك به رونق تولید و اشتغال در كشور خبر داد و گفت: در سازمان میراث فرهنگی ظرفیت های بسیار خوبی برای ایجاد شغل پایدار وجود دارد و می توانیم با سرمایه گذاری اندك در حوزه های مرتبط با ماموریت های این سازمان شغل پایدار ایجاد كنیم.
وی با اشاره به ابنكه در دنیا نیز اشتغال فراگیر را در حوزه خدمات دنبال می كنند ، ابراز امیدواری كرد تا با كمك وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بتوان به ایجاد اشتغال هرچه بیشتر در كشور كمك كنیم.
معاون رئیس جمهوری ،افزود: توان ایجاد شغل در حوزه گردشگری و صنایع دستی بسیار بالا است و عمده این مشاغل پایدار هستند كه با سرمایه گذاری اندك ایجاد می شوند.
مونسان اضافه كرد: به عنوان مثال یكی از ظرفیت های بسیار خوبی كه به تازگی در كشور شكل گرفته، موضوع بومگردی ها است، در حال حاضر 1500 واحد بومگردی در كشور ایجاد شده و هدفگذاری ما احداث 2هزار واحد بوم گردی است.
وی گفت: سرمایه گذاری در حوزه گردشگری علاوه بر اثرات اقتصادی، تاثیرگذاری اجتماعی نیز دارد، به عنوان مثال با رونق گرفتن بومگردی ها شاهد مهاجرت معكوس روستاییان و رونق گرفتن روستاها هستیم.
معاون رئیس جمهوری ،گفت: یكی از مشكلات حوزه گردشگری و صنایع دستی موضوع بیمه فعالان این دو حوزه است، كه در این خصوص نیازمند همكاری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هستیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری در موضوع گردشگری علاقه‌مند هستند و به طور حتم نیاز مند تعریف اقتصادی جدید در كشور هستیم كه این اقتصاد جدید، گردشگری است.
مونسان در ادامه با اشاره به ظرفیت های كشور در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: در نوروز امسال به استان های غربی كشور سفر كردم، واقعا جاذبه های گردشگری بی نظیری در كشور داریم، آثار تاریخی ارزشمندی وجود دارد و ظرفیت های خوبی در حوزه صنایع دستی در استان های مختلف به چشم می خورد كه باید از این ظرفیت ها به نحو مطلوب استفاده كرد.
معاون رئیس جمهوری گفت: در حوزه صنایع دستی نیز ظرفیت های بی شماری داریم كه توجه هرچه بیشتر به این هنر صنعت می تواند راهگشای مسائل اقتصادی در كشور باشد.

** ظرفیت حوزه گردشگری بی شمار است
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیز در این دیدار ضمن برشمردن ظرفیت های بی نظیر اشتغال و تولید در حوزه گردشگری و صنایع دستی از آمادگی كامل وزارت خانه متبوع خود با سازمان میراث فرهنگی برای فعالیت بیشتر در این حوزه با هدف كمك به تولید اشتغال و رونق اقتصادی خبر داد.
محمد شریعتمداری گفت: موضوعاتی كه در این جلسه مطرح شد، موضوعات بسیار مهم و حیاتی است كه این موضوعات باید تبدیل به تصمیم شود و هرچه زودتر عملیاتی شوند.
عضو كابینه دولت دوازدهم ابراز امیدوار كرد تا با توجه به موضوعات مطرح شده در این نشست، در قالب توافق های جدید كارهای خوبی را در حوزه گردشگری و صنایع دستی با هدف رونق تولید و اشتغال انجام دهیم.
در ادامه این نشست شماری از مسئولان حاضر نیز به بیان نقطه نظرات و ارائه پیشنهادات پرداختند.
فراهنگ ** 3377 ** 1355