۲۵ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۴۳
کد خبر: 83278233
۰ نفر
وزیر نفت: فشار بیشتر آمریكا، بازار نفت را شكننده تر می كند

تهران - ایرنا - «بیژن زنگنه» وزیر نفت روزیكشنبه با شكننده خواندن وضع بازار نفت، گفت: اگر آمریكا بخواهد فشار را بر ایران بیفزاید، بازار نفت به‌طور غیرقابل پیش‌بینی شكننده‌تر خواهد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از شانا، «بیژن زنگنه» یكشنبه در گفت وگوی رادیویی درباره تهدید اخیر وزیر امور خارجه آمریكا برای افزایش فشارها به ایران تصریح كرد: ما به كارمان ادامه می‌دهیم، اما آنچه مهم است اینكه وضع بازار نفت شكننده است و اینگونه نیست كه عرضه خیلی بالاتر از تقاضا باشد، یا حتی ظرفیت‌های مازاد زیاد باشد.
وی افزود: این حرف‌ها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا بازار را آرام كنند. اما اینگونه نمی‌شود. نفت هر روز در بازار گران‌تر می‌شود كه نشان‌دهنده نگرانی بازار است.
زنگنه با بیان اینكه ترامپ باید انتخاب كند كه می‌خواهد فشار بر ایران را افزایش دهد یا قیمت سوخت را در پمپ‌های بنزین‌ آمریكا پایین نگه دارد، تصریح كرد: هم اكنون ونزوئلا مشكل دارد، روسیه را تحریم كرده‌اند، لیبی ناآرام است و تولید بخشی از نفت آمریكا نیز از دست رفته است. این موارد نشان می‌دهد كه تولید و عرضه و تقاضا در شرایط شكننده بسر می برد. اگر بخواهند فشار را بر ایران بیفزایند، این شكنندگی به طور غیرقابل پیش‌بینی شدت خواهد یافت.
زنگنه همچنین در پاسخ به این سوال كه «اگر تصور كنیم وضع كنونی سودان به نفع محوری كه مورد حمایت عربستان است پایان می‌پذیرد و فشارها در ونزوئلا ادامه می‌یابد در این شرایط فكر می‌كنید آمریكا موفق به فشار بیشتر بر ایران خواهد شد» گفت: سودان در بحث نفت جایگاهی ندارد. عمدتا نفت در سودان جنوبی قرار دارد، درحالی كه تحولات اخیر در بخش شمالی سودان جریان دارد كه نفتی وجود ندارد. ادامه این وضع در ونزوئلا نیز فشار را بر آمریكا می افزاید.

**تكذیب شائعه خشك كردن هورالعظیم
وزیر نفت در این باره خاطرنشان كرد: بعضی‌ها می‌گویند وزارت نفت به دلیل این كه احداث تاسیسات در خشكی 30 درصد ارزان‌تر از دریا بوده اقدام به خشك كردن هور العظیم كرده است، توضیح داد: این یك دروغ بزرگ است كه دشمنان ملت ایران شایعه كرده‌اند.
وی اضافه كرد: متاسفانه برخی دوستان این دروغ را باور و بازنشر كرده‌اند. فیلم‌هایی كه هم اكنون در رسانه ملی و فضای مجازی پخش شده است، نشان می‌دهد دور تا دور تمام تاسیسات ما را آب گرفته است و تنها توانسته‌ایم محدوده‌های بسیار كوچكی (مثلاً 100 مترمربع) را كه چاه یا دكل حفاری ما قرار دارد حفظ كنیم.
زنگنه با تاكید بر اینكه از جانب وزارت نفت هیچ منعی در موضوع هورالعظیم وجود ندارد و هیچ زمانی هم وجود نداشته است، یادآور شد: سیاست ما همواره این بوده است كه اكوسیستم هور باید به عنوان یك سیستم زنده در طبیعت باقی بماند، برای این موضوع هزینه‌هایی به ما افزوده شده و نه اینكه كم شده باشد.
وزیر نفت ادامه داد: مدیریت این موضوع (آب گرفتن هورالعظیم) دست وزارت خانه نیست و بر عهده ستاد مدیریت بحران استان خوزستان است، آنها هر دستوری بدهند ما تابع آن هستیم. اخیرا هم در سفر به خوزستان اعلام كردم اگر آنها (ستاد مدیریت بحران استان) دستوری بدهند، ما آمادگی اجرای آن را داریم.
زنگنه با بیان اینكه هم اكنون سراسر هور را آب فرا گرفته و اگر جایی را آب نگرفته است به دلایل طبیعی مانند همواری و ناهمواری است، تصریح كرد: هیچكس این موضوع در ذهنش نبوده است كه برای حفظ تاسیسات نفتی به جان و مال مردم خسارت بزند. اگر آب در برخی از قسمت‌های هور رفته و برخی دیگر كمتر یا بیشتر رفته، به دلیل پستی و بلندی‌های زمین است.

**خسارت تاسیسات نفتی زیاد است
زنگنه در پاسخ به این كه یكی از فعالان شبكه مجازی در صفحه اینستاگرام خود با انتشار ویدئویی اعلام كرد، آب در هورالعظیم حداكثر تا مچ پاست و بیشتر از آن نیست.
وی افزود: مدیریت آب در هورالعظیم ارتباطی به وزارت نفت ندارد كه اجازه دهد یا ندهد، تصمیم با ستاد مدیریت بحران استان است. آقای استاندار هم در صحبت‌هایشان اعلام كردند كه وزارت نفت صحبت و درخواستی درباره هورالعظیم از ما نداشته است. آنها خودشان در این زمینه تصمیم گرفتند كه به نظرم تصمیم درستی بوده است.
وزیر نفت درباره خسارت سیل به تاسیسات نفتی هم اظهار كرد: تاسیسات ما خسارت زیادی در سیل دیدند. تلمبه‌خانه‌ها و واحدهای بهره‌برداری ما در اهواز در سیل محصور هستند. نفت در این شرایط هم به سیل‌زدگان كمك می كند و گاز و سوخت مایع مورد نیاز مردم را تامین می‌كند و هم به وظیفه ذاتی خود یعنی تامین خوراك پالایشگاه‌ها و صادرات عمل می‌كند.
وی با تاكید بر این كه تمام امكانات صنعت نفت در اختیار مردم‌ سیل‌زده است و از هیچ كمكی در این زمینه دریغ نخواهیم كرد، افزود: اولویت نخست ما حل مشكلات مردم است.

زنگنه در پاسخ به سخنان یكی از مسئولان خوزستان كه دیروز اعلام كرده بود «آبگیری از كانال سلمان، از ترس وجود یك لكه نفتی متوقف شده است، هم پاسخ داد و افزود: هیچ نشتی از نفت تاكنون اطلاع داده نشده است. در جاهایی كه نگران آسیب بودیم هم تولید چاه را متوقف و لوله‌ها را نیز از نفت خالی كردیم.
شبس**9363**1859