۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
کد خبر 83278164
۰ نفر
220 اثر تاریخی جدید لارستان شناسایی شد

تهران - ایرنا - سرپرست هیأت باستان شناسی لارستان از شناسایی 220 اثر همراه با محوطه تاریخی لارستان در این منطقه خبر داد.

به گزارش یكشنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا سرداری، با اشاره به جزئیات شناسایی این آثار كشف شده ،گفت: فصل اول این بررسی ها در حال حاضر در بخش ها و دهستان های شمالی این شهرستان مانند جویُم، بنارویه، كاریان، اِوَز، بیدِشهر، دهفیش و فیشوَر در حال انجام است كه در نتیجه آن بیش از 220 اثر و محوطه تاریخی شناسایی شده و در ادامه در قسمت های جنوبی مانند بَیرَم، صحرای باغ و بالاده ادامه خواهد یافت.
وی تصریح كرد: این برنامه كه می تواند پایه ای برای شناخت توالی فرهنگ های تاریخی منطقه، كاوش های باستان شناسی، حفاظت و احیای آثار تاریخی، رشد گردشگری و پایش طرح های عمرانی شهرستان قلمداد شود، با همكاری فرمانداری ویژه، شورای شهر، شهرداری و بخشداری ها و دفتر نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان لارستان عملیاتی شده است.
وی اضافه كرد: برنامه مطالعاتی بررسی های باستان شناسی لارستان در راستای تكمیل نقشه و اطلس باستان شناسی ایران زیر نظر پژوهشكده باستان شناسی پژوهشگاه و با همكاری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در حال انجام است.
عضو هیأت علمی پژوهشكده باستان شناسی افزود: لارستان كه در واقع جز نخستین شهرستان ها در تقسم های مدرن كشوری از دهه اول 1300 محسوب می شود، یكی از شهرستان های بزرگ ایران است كه در حال حاضر بخشی از قلمرو لارستان بزرگ یا لارستان كهن در جنوب فارس به شمار می آید.
وی افزود: از سوی دیگر، لارستان منطقه بینابینی و دالان ارتباطی فرهنگ های پیش از تاریخی و تاریخی حوزه مركزی فارس (انشان) با سواحل و پسكرانه های خلیج فارس بوده است.
وی افزود: این منطقه از منظر تاریخی، حوزه فرهنگی- تاریخی مستقلی نیز محسوب می شود كه براساس مدارك باستان شناسی پیشینه سكونت در آن از دوران پارینه سنگی (عصر حجر) درحدود 100 هزار سال پیش ثابت شده است.
سرداری اضافه كرد: در ادامه شواهدی از جوامع هزاره پنجم قبل از میلاد معروف به فرهنگ باكون نیز در این منطقه شناسایی شده كه تداوم زندگی اجتماعی پیش از تاریخ تا دوره هخامنشی ادامه یافته است.
به گفته این باستان شناس، شواهد باستان شناسی نشان می دهد كه لارستان در دوران اشكانی، ساسانی و اسلامی یكی از پرجمعیت ترین سرزمین های ایران بوده كه حضور بقایای زیادی استقرارها، شهرها و بناهای این دوران مانند قلعه ها، آتشكده ها، قنات ها، آب انبارها، پل ها و همچنین گورهای سنگ چین منتسب به عشایر كوچرو دلالت بر این امر دارد و مدارك تاریخی و زبان شناسی همخوانی دارد.
فراهنگ ** 3377 ** 1355