نظاميان سودان از  جامعه بين الملل درخواست حمايت كردند

تهران - ايرنا - وزارت خارجه سودان امروز (يكشنبه) براي نخستين بار پس از بركناري «عمر البشير» رييس جمهوري سابق اين كشور بيانيه اي صادر و ابراز اميدواري كرد كه جامعه بين الملل از تلاش هاي شوراي انتقالي نظامي سودان تا روي كار آمدن دولت جديد حمايت كند.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا به نقل از تارنماي شبكه خبري 'روسيا اليوم'، وزارت خارجه سودان با صدور بيانيه اي چهار بندي، موضع خود نسبت به تحولات اخير در اين كشور را اعلام داد.
در بند اول اين بيانيه آمده است كه نيروهاي نظامي سودان پنج شنبه گذشته در حمايت از خواسته هاي مردم براي رسيدن به آزادي، عدالت، صلح و همچنين پايان دادن به بن بست سياسي و بحران هاي امنيتي و اجتماعي در كشور وارد ميدان شد تا با عزل «عمر البشير» از مسند خود، كشور از خطراتي كه آن را به سوي نابودي و عدم ثبات سوق مي داد، نجات پيدا كند.
وزارت خارجه سودان در بند دوم بيانيه خود آورده است كه شوراي انتقالي مصمم است تا در فرصت حداكثر دو ساله شرايط را براي روي كار آمدن دولت جديد و منتخب مردم مهيا كند.
وزارت خارجه سودان تاكيد كرد كه شوراي نظامي انتقالي در اين مدت تلاش خواهد كرد تا با مهيا كردن شرايطي براي حاكميت قانون، استقلال قوه قضاييه، حفظ امنيت و كمك به از سرگيري فعاليت احزاب و ديگرهاي نهاد هاي مدني، شرايط را براي انتقال مسالمت آميز قدرت به دولت آينده فراهم كند.
در بند سوم بيانيه آمده است كه سودان همچنان به تمامي معاهدات و توافقنامه هاي منطقه اي و بين المللي پايبند بوده و رعايت حسن همجواري با همسايگان و عدم دخالت در امور داخلي ديگر كشورها از اصول ثابت سياست خارجي سودان خواهد بود.
دستگاه ديپلماسي سودان افزود: بار ديگر خواسته خود مبني بر پايان كامل درگيري در تمامي نقاط كشور را اعلام مي كنيم و از تمامي طرف ها مي خواهيم تا با كنار گذاشتن سلاح به پاي ميز مذاكره آمده تا براي رسيدن به صلح بر اساس شرايط جديد به همفكري بپردازيم.
در بند چهارم و پاياني، وزارت خارجه سودان ابراز اميدواري كرد تا جامعه بين الملل با حمايت از تلاش هاي شوراي نظامي انتقالي شرايط را براي محقق شدن خواسته هاي ملت سودان، حركت به سوي دموكراسي و روي كار آمدن دولت جديد مهيا كند.
اين وزارتخانه همچنين ضمن تشكر از تمامي كشورهايي كه به سودان در بحران هاي اقتصادي كمك كرده از جامعه بين الملل درخواست كرد تا با گسترش همكاري هاي اقتصادي و رفع تحريم ها كه مانعي براي رسيدن كمك هاي بين المللي به خارطوم محسوب مي شود، اين فرصت را به سودان بدهد تا بتواند از منابع طبيعي خود استفاده كند و به سوي بهبود شرايط اقتصادي حركت كند.
در پي اعتراض هاي مردمي در سودان، ارتش اين كشور پنجشنبه گذشته با صدور بيانيه اي بركناري 'عمر البشير' را پس از 30 سال حكومت، تاييد و سه ماه حالت فوق العاده و يك ماه محدوديت رفت و آمد در اين كشور شمال آفريقا اعلام كرد. همچنين مقرر شد كه شوراي نظامي انتقالي زمام امور را در دست گيرد.
پس از بركناري البشير «عوض بن عوف» به عنوان رييس شوراي نظامي انتقالي سودان انتخاب شد ولي وي در بيانيه اي جمعه شب از رياست اين شورا كناره گيري كرد و عبدالفتاح البرهان بازرس كل ارتش اين كشور به رياست اين شورا منصوب شد.
تظاهرات مردم سودان عليه البشير از دسامبر 2018 (آذر- دي 97) در اعتراض به افزايش قيمت‌ها و كمبود مواد غذايي شروع و موجب شد تا رييس جمهوري اين كشور در فوريه 2019 (بهمن- اسفند 97) با انحلال دولت، به مدت يك سال وضعيت فوق العاده در سودان اعلام كند.
خاورم*9469*شبس *1859