شاخص بورس در بلندمدت از كانال 220 هزار واحد عبور می كند

تهران- ایرنا- كارشناس بازار سرمایه گفت: از نظر تكنیكالی شاخص بورس در بلند مدت از كانال 196 هزار واحد عبور می كند و می تواند تا كانال 220 هزار واحد رشد یابد كه این امر باعث افزایش 30 درصدی سود سهامداران در معاملات بازار سرمایه می شود.

«مهدی طحانی» روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ارزیابی خود از وضعیت شاخص بورس در بازار امروز را اینگونه بیان كرد: در چند وقت گذشته نقدینگی های زیادی وارد بازار سرمایه شد كه به نظر می رسد این نقدینگی ها در مسیر خوبی قرار گرفته اند.
وی با بیان اینكه ركورد شاخص بورس در جریان معاملات امروز شكسته شد، گفت: بازار امروز در ابتدای معاملات خود روند منفی را در پیش گرفت اما تقریبا از ساعت 11 به بعد مسیر بازار تغییر كرد و افزایشی شد.
طحانی افزایش تقاضا و نیز رشد شاخص در بازار سرمایه را متاثر از چند عامل در كنار یكدیگر دانست و افزود: قیمت جهانی كالاها مانند قیمت نفت، مس و روی بالا است كه این اتفاق برای بازار سرمایه مثبت ارزیابی می شود.
این كارشناس بازار سرمایه ادامه داد: نرخ رشد كشوری مانند چین كه بزرگترین مصرف كننده این كالاها محسوب می شوند بالا است كه طبق پیش بینی های صورت گرفته ممكن است چشم انداز آن برای چند ماه آینده منفی شود.
وی با تاكید بر افزایش 15 درصدی نرخ ارز در سامانه نیما گفت: قیمت ارز در سامانه نیما از هشت هزار و 500 تومان به 9 هزار و 500 تومان افزایش یافت و همه نسبت به این موضوع واقف هستند كه مبنای قیمت گذاری محصولات شركت ها در بورس كالا نرخ تعین شده در سامانه نیما است.
طحانی خاطرنشان كرد: در چند روز گذشته قیمت محصولات فولاد مباركه در بورس كالا ركورد قیمتی ماه مهر سال 97 را شكست كه این موضوع علاوه بر تاثیرگذاری بر سود شركت ها زمینه افزایش حاشیه سود برای سهامداران را فراهم كرد.
به گفته این كارشناس بازار سرمایه، آمار گمرك نشان دهنده آن است كه در حوزه صادرات با مشكل چندانی مواجه نیستیم و برخی از شركت ها از طریق فروش بالای محصولات خود توانستند آمار خوبی را از خود بر جای گذارند.
وی وضعیت بازار برای روز آینده را مورد پیش بینی قرار داد و گفت: با توجه به اتفاق امروز كه شاخص در ساعات آغازین معاملات منفی بود و بعد افزایشی شد احتمال دارد كه برای فردا هم رشد بازار ادامه دار باشد.
این كارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان كرد: شاخص بازار سرمایه از اواخر اسفند سال 97 كار خود را با كانال 175 هزار واحدی آغاز كرد و یك نفس 20 هزار واحد رشد كرد بنابراین استراحت بازار سرمایه طبیعی است.
اقتصام ** 9206**9189