نیروگاه‌های خورشیدی شناور در سطح آب سدها ایجاد شود

تهران- ایرنا- دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد كرد با توجه به بارشهای اخیر و افزایش سطح آب در سدها، نیروگاه‌های خورشیدی شناور در سطح آب سدها ایجاد شود.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، كامبیز مهدی زاده با اشاره به سیل اخیر در كشور و لزوم بهره‌گیری از فناوری‌های روز به منظور كاهش خسارات سیل، اظهار كرد: به‌منظور مقابله با مشكلات و اتفاقات طبیعی باید قبل از انجام هر كاری به نقشه‌های مهم و استراتژیك تعریف‌شده توجه كرد.
وی با اشاره به اینكه سازمان زمین‌شناسی در سال 1393 وقوع این سیل را هشدار داده بود، گفت: این سازمان چند سال پیش این سیل را در استان‌هایی كه در آن‌ها سیل رخ داد پیش‌بینی و نقشه پهنه‌بندی سیلاب را ارائه كرده است، اما متأسفانه به این موضوع توجه نشد.
مهدی زاده در ادامه گفت: مسئولان نهادهایی ازجمله سازمان محیط‌زیست، سازمان مدیریت بحران، وزارت نیرو و تمامی مدیرانی كه با این حوزه مرتبط بودند به نقشه‌های تهیه‌شده از سوی سازمان زمین‌شناسی و مطالعات ارزیابی مخاطرات بی‌توجهی كردند و به همین دلیل ما شاهد جاری شدن سیل در استان‌های پیش‌بینی‌شده بودیم.
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینكه، در دنیا برای ساخت هر سازه، راه، پل و مواردی ازاین‌دست نقشه‌های تهیه‌شده را مدنظر قرار می‌دهند، افزود: بر همین اساس وجود هرگونه گسل، فرونشست، زمین‌لغزش، نوع و جنس سنگ و خاك را بررسی و پروژه‌های ساخت را بر آن اساس تعریف می‌كنند.
وی با اشاره به این موضوع كه كشور ما از لحاظ زمین‌شناسی، حركات زمین ساختی و تكتونیك بسیار فعال است، گفت: باید قبل از انجام هر كاری به نقشه‌های مهم و استراتژیك تعریف‌شده توجه كرد تا بتوان با مشكلات و اتفاقاتی كه رخ می‌دهد روبه‌رو شد.

** برنامه‌ریزی و كنترل خسارات
مهدی زاده همچنین اظهار كرد: در صورت رعایت این موارد ما می‌توانستیم خسارات جانی و مالی این نوع اتفاقات را تحت كنترل داشته و كاهش دهیم به دلیل اینكه درهرصورت با بروز هرگونه حادثه غیرمترقبه‌ای خسارات وجود دارد اما در صورت توجه به نقشه‌ها و برنامه‌ها قدرت مقابله با این نوع مشكلات بیشتر خواهد بود.
وی با اشاره به بروز سیل اخیر و خسارات و مشكلات ایجادشده برای كشور گفت: با توجه به‌تمامی خسارات مالی و جانی كه از بروز و وقوع این سیل به وجود آمد این رخداد در افزایش سطح پیزومتریك آب‌ها تأثیرگذار بود و این افزایش كمك می‌كند تا آب‌های زیرزمینی روند بهتری را برای تكمیل ظرفیت طی كنند اما برای تكمیل كل ظرفیت حداقل بین 10 تا 15 سال زمان لازم است.
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری در ادامه گفت: بارندگی‌ها اخیر موجب پُر شدن هورهای كشور از جمله هورالعظیم شد و حتی سطح فیزیكی دریاچه ارومیه نیز 40 درصد پیشرفت داشته است كه این افزایش سطح بارش‌ها در كنترل كانون ریز گردها تأثیرگذار است.
مهدی زاده خاطرنشان كرد: بارندگی‌های اخیر قطعاً در كاهش ایجاد فضای گردوغبار تأثیرگذار است اما مشروط به اینكه مسئولان با برنامه‌ریزی نگذارند آب این هورها، دریاچه‌ها و باتلاق‌ها و مواردی ازاین‌دست از بین روند.

** پُر شدن 80 تا 90 درصدی سدهای كشور
مهدی زاده همچنین با بیان اینكه در طول 20 تا 30 سال گذشته سدهای ما همواره در معرض خشك شدن قرار داشتند، گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر 80 تا 90 درصد سدهای كشور پر شدند و كشور، استان و منطقه حوزه خود را از مشكل خشك‌سالی نجات داده‌اند.
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری به اظهارات برخی از متخصصان و كارشناسان درباره عدم احیای دریاچه ارومیه اشاره كرد و گفت: برخی از متخصصان حوزه آب معتقدند كه احیای دریاچه ارومیه اشتباه است این در حالی است كه دولت از چندی پیش كار احیای دریاچه ارومیه را آغاز كرده بود و این بارش‌ها كمك كرد تا روند احیای این دریاچه تسریع شود.
وی همچنین به موضوع استفاده از این نزولات در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر نیز اشاره كرد و گفت: با توجه به افزایش سطح آب در سدها می‌توان نیروگاه‌های خورشیدی شناور در سطح آب سدها ایجاد شود تا ضمن جلوگیری از تبخیر آب، انرژی خورشیدی هم تولید كند.

** تولید نیروی برق از آب رودخانه‌ها
مهدی زاده در ادامه بیان كرد: این بارش‌ها همچنین باعث پرآب شدن آب رودخانه‌ها و آبشارها شده و می‌توان با قرار دادن موتورهای الكترونیكی در جریان این آب‌ها نیروی برق تولید كرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری همچنین معتقد است: برای مقابله و جلوگیری از وقوع سیل بایستی از قبل برنامه‌ریزی و رودخانه‌ها را لایروبی كنیم.
علمی ** 1836 ** 1055