سیل زدگان 98 و سهمیه كنكور سراسری و ارشد

تهران - ایرنا - نگرانی داوطلبان كنكورهای كارشناسی ارشد و سراسری سال 98 در پی وقوع سیل همچنان ادامه دارد و در این میان اختصاص سهمیه كنكور به داوطلبان این مناطق به موضوعی جدی برای دستگاه های مرتبط قرار گرفته است.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار دانشگاه ایرنا، پس از وقوع سیل در استان های خوزستان، لرستان و گلستان داوطلبان كنكورهای كارشناسی ارشد و سراسری نگرانی خود را نسبت به آمادگی و شركت در این كنكورها اعلام كردند و با كش و قوس های فراوان بالاخره تاریخ برگزاری كنكور كارشناسی ارشد سال 98 از روزهای پنج و شش اردیبهشت ماه به روزهای 23 و 24 خردادماه امسال تغییر یافت.
با این حال هیچ تغییری در تاریخ برگزاری كنكور سراسری رخ نداد و این آزمون طبق برنامه زمانبندی روزهای 13 و 14 تیرماه برگزار می شود.
پیش از جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تكمیلی جهت تصمیم گیری در مورد زمان برگزاری كنكور كارشناسی ارشد 98، بحث اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل زده در رسانه ها به میان آمد.

**مصوبه كنكوری های زلزله زده
یادآور می شود؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی سال 92 مصوبه ای برای داوطلبان مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی منتشر كرد كه در ادامه به اصل این مصوبه اشاره می شود: ماده واحده اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی(اهر، هریس، ورزقان و خاروانا) كه در جلسه 732 مورخ 92.01.20 شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنا به پیشنهاد مورخ 91.01.09 رئیس سازمان سنجش آموزش كشور به تصویب رسیده است، به‌شرح ذیل برای اجرا ابلاغ می‌شود:
ماده واحده- به داوطلبان آزمون سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی كشور در مناطق زلزله‌زده استان آذربایجان شرقی (اهر، هریس ورزقان و خاروانا) برای مدت پنج سال سهمیه اختصاص می‌یابد.
تبصره- آیین نامه مربوط به تعیین میزان و تعداد سهمیه این ماده واحده توسط وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تهیه و تصویب خواهد شد.

**اختصاص سهمیه زلزله برای سیل
پس از بحث به تعویق انداختن زمان برگزاری كنكور كارشناسی ارشد، مسئله تسری یافتن سهمیه مناطق زلزله زده به مناطق سیل زده مطرح شد.
در این زمینه حسین توكلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش كشور روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایرنا، اظهار كرد: اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل زده تاثیری در روند برگزاری این كنكور ندارد و در مرحله انتخاب رشته بیشتر اهمیت پیدا می كند.
وی این نكته را هم یادآور شد كه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه می تواند مصوبه جدیدی اعلام كند و فعلا بحث سهمیه ها مطرح نیست.
هر چند زمان برگزاری كنكور كارشناسی ارشد سال جاری به تعویق افتاده است اما همچنان نگرانی داوطلبان این آزمون و البته كنكور سراسری به وضوح دیده می شود چرا كه با توجه به بحرانی بودن سیل در استانی مانند خوزستان مشخص نیست چه زمانی بحران سیل در این استان فروكش می كند كه داوطلبان با طیب خاطر خود را برای آزمون های یاد شده، آماده سازند.

**شاید مصوبه ای در راه است
پیگیری های خبرنگار دانشگاه ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی حاكی از آن است كه به علت طولانی شدن روند مصوبات در مجلس شورای اسلامی، سازمان سنجش آموزش كشور پیگیر بحث سهمیه از شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
در این میان، نگرانی دیگر در بحث سهمیه ها وجود دارد و برخی بر این باور هستند كه اختصاص سهمیه به داوطلبان سیل زده ممكن است سهمی از حق داوطلبان توانمند این دو كنكور ضایع كند.

**اظهارات رئیس سازمان سنجش
در این زمینه، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش كشور در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایرنا، اظهار كرد: سهمیه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوب شده برای زلزله زدگان استان آذربایجان شرقی است كه می توان این سهمیه را برای مناطق سیل زده هم اعمال كرد.
وی افزود: این سهمیه صرفاً در استان های درگیر سیل دقیقاً مانند شرایط استان آذربایجان شرقی استفاده می شود. اما این ابهام ایجاد نشود كه این سهمیه از دانشگاه های استان تهران برای این داوطلبان در نظر گرفته می شود بلكه تنها برای همان استان حادثه دیده اختصاص می یابد.
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور این نكته را هم خاطرنشان كرد كه سهمیه های اختصاص یافته بازه زمانی مشخصی دارد كه ممكن است یك سال به آن عمل شود و سال دیگر عمل نشود.
خدایی برداشت شخصی خود را از اعمال سهمیه برای مناطق سیل زده مطرح ساخت و به ایرنا، گفت: به این دلیل كه سهمیه در كنكور مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را به دنبال دارد باید به آن عمل شود.
معاون وزیر علوم به این نكته هم اشاره كرد كه سهمیه مصوب برای كنكور سراسری و كارشناسی ارشد است.
**9492**1601**