۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
کد خبر 83277734
۰ نفر
آمریكا؛ ببری كاغذی تر از دیروز

تهران- ایرنا- آمریكا این روزها پر طمطراق اما توخالی ترین دوره های قدرت نمایی خود را در عرصه بین المللی سپری می كند. هزینه های هنگفت سیاست ورزی به سبك و ذائقه «دونالد ترامپ» در جهان، از آمریكا ببری كاغذی تر از همیشه به جا گذاشته است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، اظهارات اخیر «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در مورد آمریكا، از واقعیت های آشكاری در مورد این كشور نشان دارد كه گویا این روزها بیشتر به چشم می آید، به غیر از شخص ترامپ و همراهان او.
لاوروف به تازگی در نشست شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه نكته ای مهم در مورد آمریكا بیان كرد كه از دید تحلیلگران، كلید رمزگشای روند رو به گسترش رفتارهای مداخله جویانه و زیاده خواهانه آمریكا در سراسر جهان است.
به گفته وزیر امور خارجه روسیه، آمریكا اكنون قدرتمندترین كشور است اما تاثیر نفوذش در سراسر جهان كاسته شده است. از دید لاوروف، فشار رو به فزونی آمریكا بر دیگر كشورها، از كاهش نفوذ این كشور نشات می گیرد.

** آمریكا و اقتدار رو به زوال
پذیرش افول اقتدار و نفوذ برای آمریكایی كه با بهره مندی از ابعاد متنوع قدرت در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی، سایبری، فضایی و ... خود را در جایگاه هژمونی در عرصه بین المللی تصور می كند، سخت و غیر قابل قبول است.
به كارگیری زور و سلطه برای پیشبرد مقاصد در عرصه بین المللی، با «اقتدار» و «نفوذ» به عنوان قدرتی مبتنی بر رضایت و مشروعیت توفیر دارد. آمریكا امروز همچنان از قدرتی چندوجهی برخوردار است، ولی اعتبار، نفوذ و اقتدارش رو به كاهش است.
این كشور كه با قد برافراشتن بر ویرانه های به جا مانده از جنگ جهانی دوم و البته فروپاشی شوروی در دهه آخر هزاره دوم خود را قدرت بلامنازع عرصه بین المللی قلمداد می كرد، با شروع هزاره سوم در نتیجه كنش های یكجانبه گرایانه، قدم در مسیر زوال اقتدار خود گذاشت.
روند رو به كاهش اعتبار و نفوذ بین المللی آمریكا در سال های اخیر به ویژه پس از روی كارآمدن ترامپ به طور شگفت آوری شدت گرفته است. اتخاذ سیاست ها و كنش های نابخردانه و خارج از عرف بین المللی از سوی رییس جمهوری تاجرمآب آمریكا، گوش به فرمانی در برابر گروه های تندروی محافظه كار و بازی در زمین «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، چون كاتالیزوری انحطاط اقتدار آمریكا را سرعت بخشیده است؛ روندی كه نگرانی بسیاری از سیاست ورزان و استراتژیست های آمریكایی را هم برانگیخته است.

**ساز واگرایی از آمریكا از غرب تا شرق شنیده می شود
امروز آمریكا نمونه ها و مصادیق روشنی از زوال اقتدار خود در عرصه بین المللی را به چشم می بیند. تلاش گسترده ترامپ برای اقناع اروپا در مورد خروج از برجام به نتیجه مطلوب واشنگتن منجر نشده است. همچنین، تمركز جدی واشنگتن بر همراه سازی كشورهای دیگر برای اعمال فشار مضاعف بر تهران، خواسته ترامپ را محقق نساخته است. این در حالی است كه آمریكا به واسطه خروج یكجانبه از توافق بین المللی برجام و اعمال فشارهای فزاینده بر ایران، هزینه های بسیاری را متحمل شده است.
یكجانبه گرایی در اعمال فشار همه جانبه و حداكثری بر ایران، شكاف میان اروپا با آمریكا را تشدید كرده است. اروپا در خلال تلاش برای حفظ توافق هسته ای و ایجاد سازوكاری جهت دور زدن تحریم ها، تضعیف جایگاه و اعتبار بین المللی آمریكا را بیش از پیش به تصویر كشیده است.
در این حال، اعمال فشار بیشتر بر كشورهای دیگر به منظور جبران این كاهش نفوذ، در دستور كار واشنگتن قرار گرفته است. این اعمال فشار چه بسا هزینه های بیشتری را بر آمریكا تحمیل می كند. اقدام اخیر واشنگتن در معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان گروه تروریستی و فشار بر كشورهای دیگر برای اقدام مشابه، از این دست هزینه ها است كه نتایجی برعكس برای آمریكا به دنبال خواهد داشت.
به عنوان نمونه وزیر امور خارجه ژاپن به صراحت اعلام كرد كه كشورش از خط مشی آمریكا درخصوص سپاه پاسداران ایران پیروی نمی‌كند. همچنین سخنگوی وزارت امورخارجه انگلیس درخواست آمریكا برای تبعیت از این كشور را رد كرد و گفت كه تصمیم واشنگتن برای تروریستی اعلام كردن نام سپاه به خود آن كشور مربوط است.
با وجود این، آمریكا همچنان برای بازسازی اعتبار و اقتدار از دست رفته خود، به كج راهه می رود. «مایك پمپئو» وزیر خارجه به تازگی از خواست سناتورها برای تشدید تحریم ها علیه ایران خبر داده و گفته «به فشار علیه ایران ادامه خواهیم داد تا مردم ایران به آن چیزی كه سزاوارآن هستند دست یابند.»
توییت چندی پیش «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه كشورمان گویای این واقعیت است كه چنین هزینه هایی در منطقه به نتایج مطلوب آمریكا منجر نمی شود. ظریف نوشت: «وقتی صحبت به منازعه در منطقه ما می شود، موضوع پول نیست. دونالد ترامپ اعتراف كرد كه ایالات متحده 7 تریلیون دلار در غرب آسیا خرج كرده و تنها اوضاع را بدتر كرده است.»
ترامپ وقتی مجبور شد در دی ماه گذشته طی سفری «مخفیانه» از پایگاه نظامی آمریكا در عراق دیدار كند، به این واقعیت اذعان كرد. او پس از سفر به عراق در توییتی نوشت: «خیلی غم انگیز است كه هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه كنی اما برای رفتن به آنجا ناچار باشی سفرت را تا این حد فوق العاده مخفیانه نگه داری و هواپیماها و بزرگترین تجهیزات جهان پیرامونت باشند و هر كاری بكنی تا سالم به مقصد برسی.»
سفر مخفیانه ترامپ به عراق پیامی جز ضعف مدعی هژمون جهانی در بر نداشت. این در حالی است كه یك ماه پس از آن رییس جمهوری كشورمان در سفری علنی و آشكار و با اقتدار و عزت به عراق سفر كرد.
این وضعیت در دیگر كشورها و مناطق جهان هم قابل مشاهده است. مصر، به عنوان یكی از همراه ترین كشورها با آمریكا، اخیرا بر خلاف خواست واشنگتن، از «ناتوی عربی» خارج شد؛ سازوكاری كه با خط دهی ترامپ و به منظور مقابله با اقتدار ایران در منطقه ایجاد شده، نتوانسته بسیاری از كشورهای عربی را در مسیر مورد نظر آمریكا هدایت كند.
اظهارات اخیر «كیم جونگ اون» رهبر كره شمالی خطاب به آمریكا هم نمونه ای دیگر از شكست آمریكای تحت مدیریت ترامپ برای جهت دادن به تحولات شرق آسیا است. ترامپ كه سعی داشت از تعامل و مذاكره با رهبر كره شمالی به عنوان برگی برنده برای خود بهره ببرد، اخیرا از سوی كیم مورد خطاب قرار گرفته كه «تا پایان امسال صبر می‌كنیم تا آمریكایی ها تصمیم خود را بگیرند. كاری كه آنها باید انجام دهند این است كه طرز تفكر فعلی خود را تغییر دهند و با رویكرد جدید به سراغ ما بیایند.»
نمونه هایی از این دست بسیارند و چشمان آمریكا برای دیدن این واقعیات كم سو. امروز مدعی برخورداری از قدرت هژمون، به ببری كاغذی تر از همیشه می ماند كه در پیاده سازی الگوها و برنامه های مورد نظر خود در مناطق و كشورهای جهان با چالش ها و موانعی جدی مواجه است؛ موانعی كه استفاده از زور و فشار برای برطرف كردن آن، از سویی دیگر به آمریكا و شخص ترامپ ضربه می زند.
اذعان «رابرت جی گارد» دستیار اجرایی وزیر دفاع اسبق آمریكا مبنی بر اینكه «هیچكس نمی تواند منكر نقش تاریخی ایران در مبارزه با گروه های افراطی همچون داعش در منطقه باشد و دود اقدام درج نام سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی به چشم آمریكا می رود»، ناظر بر همین واقعیت است.
پژوهشم**9275**9279