۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
کد خبر 83277674
۰ نفر
كیم، ترامپ و گذار از فصل گل و بلبل

تهران- ایرنا- رهبر كره شمالی هشدار داده در صورت تداوم وضعیت كنونی در روابط با آمریكا، تمایلی برای دیدار سوم با رئیس جمهوری این كشور ندارد. این در حالی است كه «دونالد ترامپ» همچنان خواستار كش دادن دوران ماه عسل مناسبات با پیونگ یانگ است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «كیم جونگ اون» رهبر كره شمالی به رغم ظاهرِ خندانش در عكس های دیدار با ترامپ، از روند مذاكرات با ایالات متحده آمریكا ناراضی است.
وی در تازه ترین سخنرانی خود در مجمع عالی خلق كره‌شمالی اظهار داشت كه آمریكایی ها برای ادامه مذاكره ابراز تمایل می كنند اما همچنان دشمنی خود را ادامه می دهند. از این رو انجام دیدار سوم میان رهبران دو كشور منوط به اصلاح رویكردهای واشنگتن خواهد بود.
رهبر كره شمالی با اشاره به اراده كشورش برای تقویت توان نظامی و صنایع تامین انرژی تصریح كرد به رغم جوانی، اسیر نیرنگ و قماربازی واشنگتن نخواهد شد و به رئیس جمهوری آمریكا تا پایان سال جاری میلادی فرصت می دهد تا شرایط مورد نظر پیونگ یانگ را برای ادامه مذاكرات مهیا سازد.

** آمریكا؛ اصرار بر تحریم و عكس های خندان پیش دوربین خبرنگاران
ترامپ و كیم تاكنون با یكدیگر دو بار دیدار كرده اند. دیدار نخست در سنگاپور (12 ژوئن/22 خرداد) به دلیل تابو شكنی دو طرف مورد توجه جهانی قرار گرفت و امیدواری هایی را در زمینه تنش زدایی در شبه جزیره به وجود آورد.
شرایط دیدار دوم در هانوی پایتخت ویتنام (27 فوریه /8 اسفند) بسیار متفاوت با دیدار نخست بود. پس از گفت وگوهای هانوی ترامپ اعلام كرد خواسته آمریكا خلع سلاح كامل كره شمالی است و در مقابل، كیم می خواهد قبل از خلع سلاح، تحریم ها علیه كشورش برداشته شود.
چندی پیش معاون وزیر امور خارجه كره شمالی اظهار داشته بود، پیشنهاد ما برداشتن حداقلی از تحریم ها در ازای گام های رو به جلو در جهت دستور كار مذاكرات است اما آمریكا با وجود اینكه می خواهد پیونگ یانگ را مقصر ناكامی گفت وگوها نشان دهد، خود در این مسیر حاضر به هیچ گونه انعطاف عملی نیست.
تحلیلگران می گویند ترامپ تا همین جای كار نیز با كشاندن پیونگ یانگ پای میز مذاكره و گشودن در باغِ سبز برداشتن تحریم های سخت و كمرشكن توانسته آزمایش های موشكی و هسته ای كره شمالی را معلق كند. از این رو دلیلی برای اعطای امتیاز به این كشور نمی بیند. از این منظر ترامپ قصد دارد تا زمان انتخابات ریاست جمهوری 2020 با كش دادن اوضاع به شكل كنونی، از توقف آزمایش های كره شمالی به عنوان برگ برنده ای در رقابت های سیاسی و مناظرات مربوط به حوزه سیاست خارجی بهره جوید.
در واكنش به هشدار اخیر رهبر كره شمالی بود كه ترامپ باز هم از روابط شخصی «عالی» با كیم سخن گفت و با فروكاستن مناسبات دو كشور به روابط فردی اظهار امیدواری كرد به زودی سلاح های اتمی و تحریم ها از بین برود و كره شمالی را در جایگاه یكی از موفق ترین كشورها ببیند.

** دلیل كش و قوس های اخیر چیست؟
بررسی چرایی هشدار اخیر رهبر كره شمالی به آمریكا و چشم انداز روابط دو كشور سبب شد تا پژوهشگر ایرنا با «سعیدرضا اتحادی» كارشناس مسائل شرق آسیا به گفت وگو بنشیند.
وی در ابتدای سخنانش به مسائل داخلی كره شمالی اشاره كرد و بیان داشت: پس از برگزاری شبه انتخابات حزب حاكم در كره شمالی، رهبر این كشور تغییرات جدیدی را در ساختار حاكمیتی اعمال كرده است. مهم ترینِ این تغییرات حذف «یانگ نم كیم» از حلقه رهبری بود.
به گفته اتحادی، برخی این اقدام را به معنای جوانگرایی و نشان دادن نتایج انتخابات تفسیر می كنند. به این ترتیب اكنون در ساختار سیاسی كره شمالی علاوه بر رهبر كنونی، «ریونگ هه چوی» و «بونگ جو پارك» باقی ماندند و كمیته حاكمیتی از چهار نفر به سه نفر كاهش یافت. از سوی دیگر پیش بینی می شد كه «یانگ چال كیم» كه به مدت 30 سال مسوول روابط كره شمالی با كره جنوبی و آمریكا بوده است در پی شكست مذاكرات هانوی با مجازات مواجه شود. هرچند كه وی با حضور در جلسه اخیر به این شایعات پایان داد.
این كارشناس مسائل شرق آسیا افزود: به نظر می رسد كه سخنان جدید رهبر كره شمالی در رابطه با مساله هسته ای و روابط با آمریكا پاسخی به صحبت های مطرح شده در نشست سران آمریكا و كره جنوبی باشد كه روز 11 آوریل به پایان رسید. ترامپ از رئیس جمهور «جه این مون» خواسته بود كه اراده واقعی رهبر كره شمالی را اكتشاف كند. به نظر می رسد كه سیاست كره شمالی را اكنون می توان از زاویه نادیده انگاشتن نقش كره جنوبی و تلاش برای ارتباط مستقیم با آمریكا و نهایتا ایجاد شكاف در روابط آمریكا و كره جنوبی مورد بررسی قرار داد و باید به این متغیرها نیز در تحلیل سمت و سوی مناسبات واشنگتن و پیونگ یانگ توجه داشت.
پژوهش**9279