۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
کد خبر 83277535
۰ نفر
اكران «رحمان 1400» در گيلان متوقف شد

رشت - ايرنا - فيلم سينمايي «رحمان 1400» پرفروش ترين فيلم اكران نوروزي به دليل تخلف در اكران نسخه اصلاح نشده، متوقف شد و اين توقف ، به اكران آن در استان گيلان نيز رسيد.

رئيس اداره سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گيلان ضمن اعلام اين خبر بيان كرد : بر اساس گزارش‌هاي رسيده به اداره كل سينماي حرفه‌اي معاونت ارزشيابي و نظارت سازمان سينمايي و بررسي بازرسان اين اداره كل، تخلف فيلم «رحمان 1400» ساخته منوچهر هادي مبني بر عدم حذف كامل برخي از صحنه‌هاي اعلامي از سوي شوراي پروانه نمايش در برخي از سينماها محرز شد و با عنايت به مفاد ماده 18 آيين نامه نظارت بر نمايش فيلم از ادامه اكران اين فيلم جلوگيري به عمل آمد و بر همين اساس اكران فيلم ياد شده در گيلان نيز تا اصلاح موارد مورد نظر شوراي ارزشيابي متوقف شده است.
آمنه دهقان روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: توقيف اين فيلم امروز به گيلان ابلاغ شد و بر اساس اين ابلاغ اكران فيلم يادشده متوقف شده است.
در فيلم «رحمان 1400» هنرمنداني چون مهران مديري، محمدرضا گلزار، سعيد آقاخاني، يكتا ناصر، غلامرضا نيكخواه، ساره بيات، بهرام افشاري ايفاي نقش مي كنند.
در خلاصه داستان «رحمان 1400» آمده است: «شخصيت اصلي داستان رحمان (سعيد آقاخاني) با مشكلات مالي بسيار قصد دارد از مديرعامل شركت آقاي جالوسي (مهران مديري) كمك بگيرد ولي آقاي جالوسي چكي براي سال 1400 مي كشد و ...»
ديدن اين فيلم به كارگرداني منوچهر هادي و تهيه كنندگي علي سرتيپي كه در ژانر كمدي ساخته شده براي افراد زير 12 سال توصيه نشده است.
ماجراي توقيف اين فيلم به اعتراضاتي كه نسبت به برخي شوخي‌ها و الفاظ دور از عرف آن برمي گردد كه به تازگي مشخص شده نسخه در حال اكران فيلم با نسخه‌اي كه براي مجوز اقدام كرده بود، متفاوت است.
محمدرضا فرجي مديركل سينماي حرفه‌اي سازمان سينمايي نيز در اين باره گفته كه سازمان سينمايي بعد از ارائه مجوز به هر فيلم براي تطابق نسخه مجوزدار و آنچه به اكران در مي‌آيد بازرساني را به سينما مي‌فرستد و بر مبناي گزارش اين بازرسان تصميم‌گيري مي‌كند.
وي گفته در مورد فيلم «رحمان 1400» اين اتفاق افتاده و گويا نسخه داراي مجوز اين فيلم با نسخه در حال اكران متفاوت است كه براي آن تصميم‌گيري لازم را اتخاذ مي‌كنيم.
اين فيلم كه از 25 اسفندماه به عنوان يكي از آثار اكران نوروز نمايش خود را در سينماهاي سراسر كشور آغاز كرد، حالا پس از چهار هفته نمايش در 140 سالن سينما با فروش 22 ميليارد و 189 ميليون تومان در صدر پرفروش‌هاي اكران نوروز و هفتگي قرار گرفته است.
فيلم «رحمان 1400» جزو فيلم هاي اكران نوروزي گيلان نيز بوده كه تا صبح امروز هم بر پرده اكران قرار داشت.
استان گيلان داراي 9 سينماي فعال و سه سينماي غير فعال با ظرفيت پنج هزار و 768صندلي است.
1881/2007