۲۵ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۶
کد خبر: 83277433
۰ نفر
اهداف تجاوزهای هوایی رژیم صهیونیستی به سوریه

دمشق - ایرنا - جنگنده های رژیم صهیونیستی بار دیگر با تجاوز به حریم هوایی لبنان برخی مناطق را در سوریه مورد هدف دادند كه با اقدام به موقع سامانه های پدافند هوایی این كشور برخی از موشك های شلیك شده به منطقه 'مصیاف' در استان 'حماه' در آسمان منهدم شد.

حمله روز شنبه 24 فروردین ماه این رژیم به سوریه درست پس از آن انجام می شود كه در انتخابات پارلمانی 20 همین ماه در فلسطین اشغالی، 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر اسراییل توانست بار دیگر امكان تشكیل كابینه را به دست آورد.
آخرین حمله هوایی این رژیم هفتم فروردین ماه به شمال سوریه و در نزدیك شهر حلب و شهرك صنعتی 'شیخ نجار' و به دنبال اعلام تصمیم 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری امریكا درباره به رسمیت شناختن حاكمیت اسراییل بر بلندی های اشغالی جولان سوریه صورت گرفته بود.
در ارتباط با این حمله باید گفت كه در ماه های اخیر سوریه بشدت به دنبال اقدامات مختلف در دو جبهه سیاسی و نظامی برای آزادسازی بخش های باقیمانده از خاك این كشور در دست تروریست ها است.
با توجه به برخی فشارهای سیاسی، سوریه در مرحله اول تلاش دارد تا با توسل به راه های سیاسی و دیپلماتیك مشكل مناطق باقی مانده در اختیار تروریست ها را به منظور از بین رفتن بهانه هایی مانند آواره شدن دوباره برخی از سوری ها و نظایر آن حل كند و در صورت به نتیجه نرسیدن این اقدامات، اولین قدم دست به ماشه بردن برای تمام كردن كار است.
اكنون دو بخش از مناطق سوریه در شمال شرق و غرب در اختیار تروریست ها و برخی شبه نظامیان قرار دارد و مقام های سوری تاكید كرده اند كه تا باقی ماندن حتی یك وجب از خاك این كشور به تلاش های خود برای آزادی مناطق اشغالی ادامه می دهند و تجاوزهای اسراییل نیز در ماه های اخیر متوجه مناطق شمالی سوریه است.
ارتش سوریه این روزها به دنبال آزادی مناطق جنوبی و به دنبال فرارسیدن ساعت صفر برای آغاز عملیات در مناطق شمال غربی و استان ادلب و اطراف آن است .
این روزها تروریست ها با نادیده گرفتن توافق در مناطق كاهش تنش دست به عملیات محدود علیه ارتش سوریه می زنند و با توجه به آمادگی ارتش برای عملیات علیه آنان، تحركات تروریست ها بشدت سركوب شده و ناكام می ماند.
در همین حال با توجه به این كه عملیات علیه 146 هزار تروریست از 60 كشور جهان در ادلب بسیار سخت و نیازمند حمایت های هوایی و موشكی و امكانات و تجهیزات لازم است از اینرو سوریه باید مقدمات لازم را برای اقدام نظامی در صورت به نتیجه نرسیدن رایزنی های سیاسی انجام دهد.
بهترین منطقه نیز از نظر نزدیكی به ادلب استان حماه و مناطق اطراف این استان مانند حلب و 'لاذقیه' است كه لازم است تا تداركات و امكانات لازم گردآوری تا در صورت آغاز عملیات بتوان پشتیبانی های لازم صورت گیرد و اقدام بسرعت و در كمترین زمان انجام شود.
در چنین وضعیتی اسراییل كه از روز اول به صورت تمام قد و با امكانات نظامی ، اطلاعاتی و لجستیكی در اختیار تروریست ها در سوریه بوده است ، اكنون نیز برای دادن روحیه به آنان تلاش می كند تا به هر طریق ممكن شاید بتواند اقدام ارتش سوریه علیه تروریست ها را در ادلب به تاخیر بیندازد.
بر اساس برخی اخبار نیز حامیان تروریست ها در كشورهای همسایه سوریه و خارج از آن در منطقه و كشورهای غربی به حتمی بودن سرنوشت آنان در سوریه در صورت آغاز عملیات و با توجه به تجربه استان های جنوبی تلاش دارند تا در صورت امكان امتیازات سیاسی برای آنها دریافت كرده و حتی در این ارتباط برخی اخبار حاكی از وجود طرح هایی به منظور ایجاد منطقه خودمختار در ادلب وجود دارد.
تروریست ها همان كسانی هستند كه به دنبال مصالحه در مناطق اشغالی حاضر به قبول آن نشدند و با توجه به این كه جنایت هایی را در زمان اشغال مناطق سوریه رقم زده بودند، به همین خاطر مجبور به اعزام به ادلب و اسكان در خانه های مردم این استان شدند كه اكنون خود آنان به خاطر ناامنی مجبور به اسكان در اردوگاه های مناطق مختلف سوریه شده اند.
اسراییل در تلاش است تا به هر قیمتی شده سوریه را در صحنه های مختلف مشغول كرده و مانع از آرامش در این كشور شود و این حملات نیز در همین راستا قابل ارزیابی است.
سخن آخر این كه با توجه به این كه تروریست ها زمانی 80 درصد از خاك سوریه را در اختیار داشتند و نتوانستند قدمی از پیش ببرند، این بار نیز نخواهند توانست با اقداماتی نظیر حملات نظامی اسراییل به برخی مناطق سوریه به اهداف خود برسند و در صورت رسیدن ساعت صفر عملیات ارتش این كشور سه راه بیشتر در پیش ندارند و یا باید به تركیه فرار كرده و یا ایستادگی كرده و به هلاكت برسند و یا این كه تسلیم شده و سلاح ها را بر زمین بگذارند.
اكنون باید گفت كه اسراییل نخواهد توانست با این اقدامات خود كاری از پیش ببرد و این رژیم اكنون خود در مناطق اشغالی دچار مشكل توازن قدرت با گروه های فلسطینی شده و به دنبال هر تجاوزی پاسخ های كوبنده دریافت می كند و در داخل مناطق اشغالی محاصره شده و چنین تجاوزهایی فقط می تواند موجب تغییر روحیه تروریست ها در ادلب شده و به مثابه مسكن برای روحیه باخته آنان عمل می كند كه هر روز به دنبال آغاز عملیات نظامی ارتش سوریه هستند.
از داود پورصحت
خاورم*1436**1651