رئیس پارلمان شرق لیبی : حمله به طرابلس متوقف نمی شود

تهران - ایرنا - عقیله صالح رئیس پارلمان شرق لیبی (تحت كنترل نیروهای خلیفه حفتر) اعلام كرد كه با وجود دعوت جامعه بین الملل برای توقف حملات به پایتخت، نیروهای ارتش ملی لیبی این حملات را ادامه می دهند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، پارلمان شرق لیبی برای نخستین بار از سال 2014 تشكیل جلسه داد، مقر این پارلمان در استان طبرق (شرق لیبی) است اما نخستین جلسه در مقر جدید پارلمان در استان بنغازی، دیگر استان شرقی این كشور برگزار شد.
صالح كه در پارلمان سخنرانی می كرد، افزود: از حملات نظامی نیروهای ژنرال حفتر به طرابلس پایتخت لیبی استقبال می كنیم و امیدواریم هرچه زودتر كنترل پایتخت از دست 'عناصر تروریستی و غیر قانونی' (نیروهای فایز السراج) خارج شود.
این در حالی است كه هفته گذشته و پس از توافق ایتالیا و فرانسه در خصوص یك بیانیه درباره لیبی، اتحادیه اروپا از ارتش ملی(نیروهای خلیفه حفتر) خواست حملات خود به پایتخت را متوقف كند.
'مهند یونس' سخنگوی رسمی دولت وفاق ملی لیبی نیز در واكنش به این موضوع اعلام كرد كه دولت وفاق بدون عقب نشینی نیروهای خلیفه حفتر به شرق، هیچ آتش بسی را نمی پذیرد.
از سوی دیگر یك مقام نظامی در ارتش ملی لیبی دستور داد كه چند یگان واكنش سریع در بنادر نفتی «السدره و راس لانوف» مستقر شوند تا در صورت هجوم احتمالی نیروهای هم پیمان با السراج آماده مقابله باشند.

**ارتش ملی لیبی: تركیه از فایز السراج حمایت می كند
سرهنگ 'احمد المسماری' سخنگوی ارتش ملی لیبی در یك كنفرانس مطبوعاتی مدعی شد كه تركیه با دخالت در امور داخلی لیبی از عناصر وابسته به فایز السراج در پایتخت حمایت می كند.
به گزارش العربیه وی افزود: آنكارا از طریق خطوط پروازی میان تركیه-لیبی، عناصر تروریستی جبهه النصره را برای كمك به نیروهای السراج به طرابلس اعزام كرده است.
وی در ادامه گفت: تعداد عناصر خارجی در لیبی رو به افزایش است و این مساله احتمال افزایش حملات تروریستی را بالا می برد.
المسماری تاكید كرد كه نیروی هوایی ارتش ملی لیبی روز گذشته (شنبه) 8 مرتبه مواضع نیروهای السراج در منطقه 'تاجورا' را هدف حملات هوایی قرار داده است.

**بازداشت یك تروریست داعشی در طرابلس
وزارت كشور لیبی در دولت وفاق ملی نیز اعلام كرد كه امروز (یكشنبه) یك تروریست داعشی در طرابلس دستگیر شد.
در بیانیه وزارت كشور لیبی در این باره آمده است كه این شخص قصد انجام عملیات تروریستی در طرابلس را داشت كه با هوشیاری نیروهای امنیتی و اطلاعاتی دولت وفاق ملی دستگیر شد.
بر اساس آنچه در این بیانیه آمده است، این شخص از سال 2015 در بنغازی (شرق لیبی) ساكن بوده و از سال 2017 از این شهر خارج و به سمت طرابلس در حركت بوده است.
'خلیفه حفتر' ژنرال پیشین ارتش لیبی هفته گذشته در یك فایل صوتی به نظامیان تحت امر خود فرمان حمله به طرابلس پایتخت لیبی را صادر كرد و از ساكنان این شهر خواست در برابر نیروهای نظامی او مقاومت نكنند.
در روزهای اخیر درگیری میان نیروهای تحت امر حفتر با نیروهای دولت وفاق ملی در 30 كیلومتری جنوب شهر طرابلس به اوج خود رسیده است.
با تشدید درگیری و تبادل آتش میان طرف های درگیر در لیبی، سازمان ملل برای بررسی این موضوع جلسه اضطراری تشكیل داد.
پس از سقوط «معمر قذافی» دیكتاتور لیبی در سال 2011، این كشور به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس، غرب كشور تشكیل شد كه مورد حمایت جامعه جهانی است.
همزمان نیز یك دولت موازی در شهر طبرق در شرق لیبی با حمایت مجلس نمایندگان به ریاست عقیله صالح و ژنرال حفتر فرمانده ارتش، اعلام موجودیت كرد.
طبق آمارهای سازمان ملل، تا كنون بیش از 75 تن كه 17 تن از آنان غیر نظامی بوده اند در درگیری های روزهای اخیر كشته شده اند و بیش از 323 نفر نیز مجروح شده اند.
علاوه بر این، تعداد مهاجران و پناهندگانی كه از لیبی و دریای مدیترانه به اروپا مهاجرت می كنند افزایش یافته است.
خاورم**9208**1508